Orijinal iPhone Ne Kadar Dayanıklıydı?

Günümüzden tam 10 yıl önce ilk iPhone modeli Steve Jobs tarafından tanıtılmıştı. Teknoloji dünyasında büyük bir kapı açan iPhone, dokunmatik ekranlı akıllı telefonların hayatımıza girmesini sağlamış, Android gibi rakip mobil işletim sistemlerinin geliştir

Günümüzden tam 10 yıl önce ilk iPhone modeli Steve Jobs tarafından tanıtılmıştı.

Teknoloji dünyasında büyük bir kapı açan iPhone, dokunmatik ekranlı akıllı telefonların hayatımıza girmesini sağlamış, Android gibi rakip mobil işletim sistemlerinin geliştirilmesinin sebebi olmuştu. Peki bu önemli cihaz ne kadar dayanıklıydı? İşte bu videoda bu sorunun cevabı yapılan dayanıklılık testi ile aranıyor ve ilk iPhone bir takım işkencelere maruz bırakılıyor.

Dayanıklılık testinin ilk aşamasında maket bıçağı kullanılarak telefon üzerinde çizilme testi yapılıyor. İlk önce ekran test ediliyor ve hangi derecede çizilmeye başladığı gözleniyor. Günümüz telefonları 6. derecede çizilmeye başlarken, ilk iPhone 5. derecede çiziliyor. Aslında bu gayet iyi bir sonuç; çünkü orijinal iPhone'da Gorilla Glass'ın ilk hali kullanılmakta. Daha sonradan telefonun farklı yüzeyleri de çiziliyor ve sonuçlar gözleniyor.

Testin 2. aşamasında ise yanma testi yapılıyor. Çakmakla telefonun ekranına ateş tutulurken piksellerin ölüp ölmediği, dokunmatik özelliğin çalışıp çalışmadığı inceleniyor. İlk iPhone bu testi başarıyla atlatıyor.

Bir sonraki aşamada ise bükülme testi yer alıyor. Bu testte ilk iPhone'a iki ucundan baskı uygulannıyor ve telefon hiçbir şekilde bükülmüyor. Zamanında iPhone 6 modellerinin cepte büküldüğüne tanık olmuştuk.

İlk iPhone ön kameraya, flaşa, güçlü bir donanıma yer vermese de çıktığı döneme göre oldukça dayanıklı bir telefonmuş.

YORUMLAR