Retina Ekranın Evriminde Son Nokta: 5K Retinalı iMac

Şimdiye dek Quad HD olarak adlandırılan yüksek çözünürlüklü ekranların bir nevi piyasa standardı olmaya başladığını görmeye başlamıştık. Neredeyse tüm Android cihaz üreticileri bu düzeyde çözünürlükleri üst düzey cihazlarına adapte ediyorlar ancak Apple y

Şimdiye dek Quad HD olarak adlandırılan yüksek çözünürlüklü ekranların bir nevi piyasa standardı olmaya başladığını görmeye başlamıştık. Neredeyse tüm Android cihaz üreticileri bu düzeyde çözünürlükleri üst düzey cihazlarına adapte ediyorlar ancak Apple yine bir ters köşe yaparak 4K yerine 5K çözünürlükle karşımıza çıktı. Bilhassa masaüstü cihazlarda bu kadar yüksek çözünürlüğü yakalayabilmek ise pek çok kullanıcı için oldukça ilginç olacaktır. Zira bilgisayarlar için satılan ekranların genellikle 1080p'den yukarı çıkmadıkları dikkate alınırsa, Apple piyasada oldukça büyük bir devrim yaptı denilebilir.

Monitör üreticilerinin bu trende uyabilmeleri için maliyetlerini düşürerek daha ucuza üretim yapmaları gerekiyor fakat şimdilik bir kaç marka haricinde böyle bir atılım bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde diğer PC üreticilerinin bu konuda nasıl bir strateji güdeceklerini hep beraber göreceğiz.

5K çözünürlüğe sahip iMac için haberimizi okumayı unutmayın!

YORUMLAR