Samsung GALAXY Tab 10.1 İncelemesi

Galaxy Tab 10.1, Samsung tarafından üretilen Galaxy Tab serisinin 10.1 inçlik ekran sınıfına giren tableti olarak karşımıza çıktı. 25.6 santimetrelik uzunluk, 17.5 santimetrelik genişlik ve 8.6 milimetrelik incelik, cihazın sahip olduğu boyut özellikleri. Bu noktada dikkat çeken unsur cihazın 8.6 milimetrelik incelikle ile şu anda satışta olan en ince tablet olma özelliğini taşıması. 565 gramlık bir ağırlığa sahip olan ürünün oldukça hafif olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın bu özelliğe sahip olmasında en önemli etkenlerden biri, diğer tabletlerde genellikle alüminyum materyaller kullanılırken bu üründe daha çok plastik materyallerin tercih edilmiş olması.

Cihazda Android Honeycomb işletim sisteminin son sürümü yer alıyor. Bu işletim sistemi üzerine oldukça başarılı bir şekilde kendi arayüzünü işleyen Samsung, TouchWiz isimli arayüzü ile son derece başarılı bir iş ortaya koymuş. Özellikle Samsung akıllı telefon kullanıcılarının bu tablete sahip olmaları halinde hiçbir alışma zorluğu çekmeyeceklerini söyleyebiliyoruz.

Flash desteği bulunan cihazın bu özelliğini kullanmak için Adobe Flash Player 10.3 sürümünü Android Market üzerinden kolayca indirmeniz ya da yüklü olarak gelen sürümü güncellemeniz yeterli.

1280’e 800 piksellik çözünürlüğü bulunan cihazda TFT LCD ekran kullanılıyor. İnç başına 149 piksel düşüyor ve cihazın ekranının gerçekten kaliteli olduğunu söyleyebiliyoruz. Gorilla Glass cam teknolojisinin kullanıldığı ürünün ekranı, ekranın çizilmesine neden olabilecek tepkilere karşı koruyucu bir özelliğe kavuşuyor.Nvidia Tegra 2 yonga setine sahip olan Galaxy Tab 10.1, gücünü bu yonga setinde yer alan 1 GHz’lik çift çekirdekli işlemciden alıyor. Şu anda standart olarak kabul edilen bu güçlü işlemciye 1 GB değerinde bir ara bellek donanımı eşlik ediyor.

Cihazda 7000 mAh kapasitesine sahip bir pil yer alıyor. Cihazı yoğun bir şekilde kullanmanız halinde 8 – 9 saate varan bir kullanım süresi ortaya çıkıyor. Normal kullanım ve daha enerji harcayan işlemlerle kullanım ile bu süreyi toplam 70 – 80 saate kadar çıkarmak mümkün.

HSPA +21 bağlantı desteğinin yer aldığı cihaz, EDGE/GPSR donanımlarına da sahip. Güçlü bir kablosuz bağlantı donanımın bulunduğu üründe Bluetooth 3.0 ve A-GPS iletişim bağlantıları da mevcut.  Diğer bağlantı özelliklerinden bahsedecek olursak, 3.5 milimetrelik jak girişinden ve 30 pinli klavye bağlantı köprüsünden söz edebiliriz.  Tüm bunların yanı sıra üründe doğrudan bir HDMI bağlantısı yer almıyor. HDMI bağlantısı sağlamak için cihaza uygun ve HDMI bağlantı aksesuarını satın almak gerekiyor.

Ürünün kameralarına değinecek olursak, arka alanda yer alan ana kameranın 3 MP değerinde olduğunu ve otomatik odaklanma özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çekim esnasında bu kameraya LED Flash özelliği eşlik ediyor ve daha iyi bir ortam aydınlanması sağlanabiliyor. Bu kamera ile 720p değerinde HD videolar çekmek de mümkün. Diğer kamera cihazın ön yüzünde yer alıyor. 2 MP’lik kamera ile özellikle sohbet esnasında karşı tarafa iyi bir görüntü sağlayabilirsiniz. Üründe jiroskop, ivmeölçer ve ışık algılayıcı birimleri de bulunuyor.

YORUMLAR