Size Geri Dokunan Dokunmatik Ekran

Şimdiye kadar cep telefonlarımızda, tabletlerimizde, All in One masaüstü bilgisayarlarımızda ve bazı dizüstü bilgisayarlarda dokunmatik ekranlara aşinaydık ve hayatımızın büyük bir bölümü bu ekranlara dokunarak geçmekteydi. Peki bu ekranların dokunuşlarım

Şimdiye kadar cep telefonlarımızda, tabletlerimizde, All in One masaüstü bilgisayarlarımızda ve bazı dizüstü bilgisayarlarda dokunmatik ekranlara aşinaydık ve hayatımızın büyük bir bölümü bu ekranlara dokunarak geçmekteydi. Peki bu ekranların dokunuşlarımıza tepki verdiği senaryosunu hiç aklınıza getirdiniz mi?

İşte Microsoft araştırma ve geliştirme ekibi bu yeni buluşuyla bu senaryoyu gerçeğe dönüştürüyor. Microsoft'un geliştirdiği bu ekran dokunduğunuz zaman ileri veya geri hareket edebiliyor ve dokunuşlarınıza göre tepki verebiliyor. Ekranı kullanan yazılımın yardımıyla bu hareketler planlanabilmekte. Ekranın sahip olduğu force feedback özelliği ile titreşimler yoluyla uyarılan kullanıcı 3 boyut özelliğiyle hareket eden ekranda derinliği daha iyi hissedebiliyor.

Bu sıradışı 3D ekranın tıp, eğitim ve bilimin birçok farklı alanında pratik uygulamaya büyük oranda yardımcı olması muhtemel.

YORUMLAR