Tamindir Gündem 12. Bölüm
Tamindir Gündem 12. Bölüm

Tamindir Gündem 12. Bölüm

Firefox 15 İle Yeniden Başlatma Tarihe Karışıyor

Firefox 15 sürümü ile beraber artık tüm işlemlerini arkaplanda gerçekleştirecek ve yeniden başlatma tarihe karışacak. Firefox kullanıcıları eklenti yüklediklerinde ya da mevcut Firefox sürümünü güncellediklerinde karşılarına çıkan "Yeniden Başlatmanız Gerekiyor" uyarısı ile karşılaşmayacaklar.

Dünya'nın En İnce Akıllı Telefonu Oppo Finder

Çinli üretici Oppo firmasının ürettiği Finder isimli cep telefonu 6.65 mm inceliği ile Ascend P1 modelinden sadece 0.03 mm daha ince olması sayesinde dünyanın en ince cep telefonu ünvanını eline geçirdi.

Google Tablet Temmuz Ayında Satışa Çıkıyor

7 inçlik olacağı kesinleşen Google tablet’in Asus tarafından üretileceği uzun süredir biliniyordu. Geçtiğimiz aylarda maliyetteki ciddi artışlar nedeniyle üretiminim geciktirildiği ve bu yıl içinde çıkmasının mümkün olmadığı konuşuluyordu ama tabletin üretimine başlandığı ve Temmuz ayında hazır olacağı haberleri şimdiden yayılmaya başladı.

Carmageddon Efsanesi Geri Dönüyor

Kickstarter projesinde son 8 gün kalmasına karşın Carmageddon projesi 440 bin dolar toplayarak projenin başlanacağının müjdesini verdi. Kısa süre sonra oyunun yeni versiyonu hakkında ilk görüntüler ve açıklamaların gelmesini heyecanla bekliyoruz.

Opera Mini Artık iPad Retina Ekranına Özel Arayüze Sahip

Norveç'in gururu Opera, iPhone-iPad için geliştirdiği mobil tarayıcısı Opera Mini'yi güncellediğini duyurdu. Bu güncellemenin diğerlerinden farklı olduğunu, iPhone ve benzer mobil cihazlarda sunduğu arayüzünü, Apple'ın çıkardığı yeni iPad için değiştirdiğini duyurdu. Son güncelleme ile beraber iPad kullanıcıları Retina ekranlarına uyumlu bir arayüzle Opera Mini tarayıcısını kullanabilecekler.

Google Uyarıyor: DNSChanger Virüsü Yayılıyor

FBI'ı bile alarm durumuna geçiren DNSChanger virüsü amacına hızlı bir şekilde ulaşıyor gibi görünüyor. Google resmi blogunda paylaştığı bilgiye göre şimdiye kadar arama sayfasında 500.000 civarı kullanıcıya DNSChanger virüsünün bulaştığını uyarı çıkararak bildirdiği duyurdu.

Facebook Sayfa Yöneticilerinin Yetkileri Değişti

Facebook sayfa yönetimindeki kargaşaları ortatan kaldırmak için yeni bir sayfa yöneticiliği sistemi geliştirdi. Artık Facebook sayfa yöneticilerinin toplamda 5 adet farklı yetkilendirme seçeneği var. Yönetici, İçerik Yetkilisi, Moderatör, Reklam Veren ve İstatistik Analisti olmak üzere 5 farklı seçeneğe sahip olan yönetici yetkilerinin yetki genişliği de baştan sona azalır şekilde düzenlenmiş.

Dijital Ege İzmir Etkinliği'ne Katılımımız ve Gözlemlerimiz

30 Mayıs 2012’de İzmir Hilton Oteli’nde düzenlenen Dijital Ege etkinliğine sitemiz  Tamindir.com’da katıldı. Etkinlikte her biri alanında ses getiren kişiler dijital yaşamın iş hayatı ve günlük hayattaki yansımalarından bahsettiler ve konuşmalarını özellikle sağlık, eğitim ve inşaat sektörleri ekseninde yaptılar.

Google+ Yerel Menüsü Açıldı

Artık Google+ profilinizin sol menüsünde bir “Yerel” tuşu yer alıyor. Yerel menüsüne girdiğinizde karşınıza bulunduğunuz konum çevresindeki restoranlar, kafeler, barlar, oteller ve eğlence yerleri geliyor. Ayrıca önerilen yerler ve harita desteği ile bu mekanlara incelemelerinizi yazarak sizden sonra gidecek olanlara rehberlik edebiliyorsunuz.

Twitter Daha Fazla Hız İçin Yenileniyor

Milyonlarca kullanıcının günde onlarca tweet gönderdiği Twitter’ın tabii ki bütün bu yoğunluktan dolayı zaman içerisinde sistemini yenilemek zorunda kalacağı biliniyordu.
Twitter mühendislerinden Dan Webb’in yaptığı açıklamalara göre bizleri birkaç önemli yenilik bekliyor. Bunların en önemlileri, Twitter adreslerinde yer alan (#!) işaretlerinden kurtulmak ve sayfaların beş kat daha hızlı yüklenmesi.

Tamindir İzmir TEDxAlsancak Etkinliğindeydi

Dünyaca ünlü TED etkinliklerinin bir tanesi de 25 Mayıs Cuma günü TEDxAlsancak adıyla İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. TEDxAlsancak etkinliğinin ana teması Sosyal Medya ve Spordu ve karşımıza “Oyunu Kim Kazanır?” sloganıyla çıktı.

Facebook Akıllı Telefon Mu Üretiyor?

Facebook 3. kere kendi akıllı telefonunu üretmek için çalışmalara başladı. Gelen haberlere göre iPhone ve iPad'in geliştirilme aşamasında çalışan mühendislerle donanım çalışmalarına başlayan Facebook'un kendi telefonunu önümüzdeki sene piyasaya çıkarması bekleniyor.

Facebook Kamera Uygulaması Yayınlandı

Facebook iPhone ve iPod Touch için hazırladığı ve Facebook Camera adını verdiği yeni fotoğraf paylaşma uygulamasını yayına soktu. Peki Facebook neden Instagram’ı satın almak için milyarlarca dolar harcadı? Facebook Camera uygulaması instagramla oldukça fazla benzerlik gösteriyor. Sosyal ağlara fotoğraf yüklemek ve paylaşmak için hazırlanan uygulama 15 adet filtre ve temel düzenleme ile kesme seçeneklerini barındırıyor.Diablo 3’ten Rekor
12 yıllık bir bekleyişin ardından hayranlarıyla buluşan Diablo 3 alanında ciddi bir rekora imza attı. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre Diablo 3, piyasaya sürüldüğü 15 Mayıs 2012 tarihinde aynı gün içerisinde 3.5 milyon satış rakamına ulaşarak, tüm zamanların en hızlı satış yapan oyunu ünvanını eline geçirdi. Diablo 3, ilk haftanın sonunda da 6.3 milyon gibi ciddi bir satış rakamını yakalayarak firmanın yüzünü güldürdü.

Windows 8 Release Preview Sürümü Yayınlandı

Windows 8'in piyasaya çıkmadan önceki son sürüm adayı Windows 8 Release Preview yayınlandı. Türkçe dil desteğiyle gelen sürümü Tamindir'den indirip kurarak Windows 8'de karşımıza çıkacak özellikleri test edebilirsiniz.

YORUMLAR