Tamindir Gündem 13. Bölüm
Tamindir Gündem 13. Bölüm

Tamindir Gündem 13. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri 13. Bölüm - 08.06.2012

Facebook Uyarıyor: DNSChanger Virüsüne Dikkat Edin

Facebook, Google ve FBI'ın ardından DNSChanger virüsü hakkında kullanıcılarını uyarı mesjaı çıkartmaya başladı. Tehlikenin boyutlarını geniş kullanıcı kitlesine iletmek için Google ve FBI'ın ardından Facebook'da devreye girdi.  Facebook hesabınıza giriş yaptığınızda böyle bir mesaj ile karşılaşırsanız telaşa kapılmanıza gerek yok. Facebook ilgili uyarı mesajını sadece bilgilendirme amacıyla çıkarıyor.

Facebook Video Chat Uygulaması Airtime Yayında

Efsane müzik indirme program Napster’ın kurucuları yeni bir işe imza attılar ve şimdilik kullanımı en kolay tarayıcı tabanlı video chat servisini devreye soktular. Airtime adı verilen uygulama Facebook hesabınız üzerinden çalışıyor ve kullanmak için tek yapmanız gereken bir kamera, mikrofon, internet tarayıcısına sahip olmak ve Tamindir’de yer alan bağlantıyı kullanarak uygulamayı ziyaret etmek.

Bulut Oyun Sistemi Gaikai Artık Samsung HD Televizyonlarda

Samsung HD televizyonlar sayesinde artık video oyunları oynamak için PC ya da pahalı konsollara ihtiyaç duymayacaksınız. Şirketin mevcut 7000 serisi ve üstü HD modellerinde bulut oyun oynama sistemi Gaikai kullanılarak kolayca herhangi bir donanım olmadan oyun oynanabilecek. İsteyen kullanıcılar gelecek haftalarda sisteme beta denemeleri için kayıt olabilecekler.

Google Quickoffice'i Satın Aldı

180’den fazla ülkede 300 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren ve mobil uygulamalar alanında çok başarılı olan Quickoffice Google tarafından satın alındı. Google tarafından resmi blogunda duyurulan satın alma işlemiyle ilgili detaylar ve ücretlendirme henüz dışarı sızdırılmadı.

Koçsistem Avrupa’da Yılın Teknoloji Çözümü Ödülü’nü Kazandı

İngiltere Premiere Ligi projesi ile uluslar arası olarak düzenlenen The European IT Excellence Awards (Avrupa Bilgi Teknolojileri Mükemmellik Ödülleri)’ne yüzde yüz yerli olarak geliştirilen kurumsal sayısal yayıncılıkyazılımı Pixage ile katılan KoçsistemAvrupa’da Yılın Teknoloji Çözümü” ödülüne layık görüldü.

IT Europa tarafından dört yıldır düzenlenen Avrupa Bilgi Teknolojileri Mükemmellik Ödülleri’nde şimdiye dek tek ödül alan şirket ünvanını da böylece Koçsistem elde etmiş oldu.

Google Sosyal Paylaşım Şirketi Meebo'yu Satın Aldı

Bundan tam 7 yıl önce, 2005 yılında kurulan ve kullanıcıların tek bir platform üzerinden tüm popüler sohbet ve mesajlaşma uygulamalarını kullanmalarına izin veren ücretsiz bir servis olan Meebo, şirketin resmi blog sayfasında yapılan açıklamaya göre Google tarafından satın alındı.

Firefox 13 Yayında

En popüler web tarayıcılar arasındaki yerini yıllardır koruyan Mozilla Firefox’un 13. versiyonu yayınlandı ve çok daha hızlı ve kaliteli bir web deneyimi yaşamak için kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Dota 2 Free 2 Play Olacak

Oyun severlerin merakla beklediği oyunlardan biri olan Dota 2, Valve firmasının yaptığı açıklamaya göre ücretsiz olarak oynanabilecek. Oyunu satın aldıktan sonra ek bir aylık ücret ödemeden Dota 2’de oyuncular yerlerini alabilecekler.

Linkedin Hacklendi

İş dünyasının sosyal ağı konumunda olan Linkedin, bu hafta içerisinde Rus Hackerlar tarafından hacklendi. Şu an ele geçirilen 6.5 milyon kullanıcı hesabına ait şifreler internette dolaşıyor. Sizinde şifreniz çalınmış olabilir, bu nedenle en kısa zamanda şifrenizi değiştirirseniz kendi yararınıza olacaktır.

Facebook Uygulama Marketi Yayında

Facebook hafta içinde yaptığı bir yenilikle, uygulama marketini internet ve mobil cihaz kullanıcılarının beğenisine sundu. www.facebook.com/appcenter adresi üzerinden ulaşabileceğiniz uygulama marketi üzerinde Facebook, Android ve iOS uygulamalarını bulabilirsiniz.

Last.fm Kullanıcılarının Şifreleri Çalındı

Linkedin’den sonra last.fm kullanıcılarının da üyelik hesaplarına ait şifrelerin çalındığı doğrulandı. İnternet sitesi haberleri doğrularken, kullanıcılarından özür diledi ve en kısa zamanda konuyla ilgili bir güncelleme yapılacağını duyurdu.

Twitter Logosunu Yeniledi

Twitter kendisinin yükselişine 6 yıl eşlik eden logosunu yeniledi. Yeni logoda mavi kuşumuzu biraz büyümüş ve burnu biraz yukarıya kalkmış görüyoruz. Bunun anlamı Twitter’ı artık dik başlı, özgürlükten yana, umut veren ve limitsiz potansiyelini ortaya koyarak göreceğiz.

Google Her Zaman Parmaklarımızın Ucunda

Google hayatımıza girdi gireli her noktada kendisine danışır olduk. Masaüstümüzde, tarayıcımızda, mobil cihazlarımızda kısaca her yerde Google arama çubuğu karşımıza çıkıyor. Yazdıklarımızı tamamlıyor, öneri sunuyor ve kendinizi şanslı hissederseniz aradığınız içeriğe tek tuşla gitmenizi sağlıyor.

Angry Birds Space 100 milyon Barajını Aştı

Rovio Twiter hesabından attığı tweet ile Angry Birds Space oyununun 100 milyon indirme barajını aştığının haberini verdi. Orjinal Angry Birds oyunu ise 1 milyar indirme ile firmanın en büyük gurur kaynağı olmayı sürdürüyor.Yandex.Haritalar’ı Websitenize Ekleyin

Yandex, Haritalar servisini artık herkesin kullanımına açtı. Hazırladığı harita oluşturma sayfası sayesinde 3 adımda websitenize ekleyebileceğiniz kodu üretebiliyorsunuz. Harita üzerinde işaretleme araçlarını kullanarak nokta, belirli bölge ve güzergah belirleyebilirsiniz.

YORUMLAR