Tamindir Gündem 15. Bölüm
Tamindir Gündem 15. Bölüm

Tamindir Gündem 15. Bölüm

Microsoft'un Tableti Gün Yüzüne Çıktı: Microsoft Surface

Basında sürekli gizli fotoğrafları ile takip edebildiğimiz Windows 8 ve Windows RT işletim sistemini kullanan Surface ismini verdiği yeni nesil Microsoft markalı tabletini Los Angeles’da düzenlediği tanıtım toplantısında tüm dünyaya tanıttı. Microsoft artık bir donanım üreticisi olacağının da sinyallerini vermiş oldu.

Yepyeni Özelliklere Sahip Windows Phone 8 Tanıtıldı

Microsoft, sunumları ve tanıtımlarıyla bu haftaya damgasını vurdu. Mobil dünyadaki taşları yerinden oynatabilecek adımlar atan dev şirket son geliştirdiği Windows Phone 8 işletim sistemini dünyaya tanıttı. Apollo kod adını taşıyan yeni mobil işletim sistemi, bağlantı özelliklerinden donanım yapısına kadar pek çok yeniliği beraberinde getiriyor.

Twitter Artık Gerçek Retweet Sayısını Gösteriyor

Twitter popüler kullanıcılarını düşünerek retweet ve favori sayılarında koyduğu 50 limitini kaldırdığını duyurdu. Bu sayede kullanıcıların attıkları her tweet için ne kadar geri dönüş aldıkları ve kaç kişi tarafından beğenildiklerini gerçek zamanlı sayaç sistemi sayesinde görebilecekler.

LG Artık Tablet Dünyasında Yok

Hafta başında Microsoft’un Surface isimli yeni tabletini tanıtmasıyla birlikte şirketin tablet sektörüne nasıl gireceğine dair merak artarken, LG tarafından yapılan tablet piyasasından çekilme haberi sektörde şaşkınlık yarattı.  LG, sürpriz bir şekilde tablet bilgisayar araştırma ve geliştirmelerini arka plâna attığını ve tablet sektöründe daha fazla yer almayı düşünmediğini açıkladı.     

Microsoft'un Surface'i Tablet Üreticilerini Kızdırdı

Geçtiğimiz Pazartesi günü ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen bir etkinlikle yeni tablet bilgisayarı Surface’i tanıtmasının ardından tepkiler daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Bildiğiniz gibi Surface tabletin donanım ve yazılımını da Microsoft’un üstlenecek ve bu duruma ilk tepkiler Asus ve Acer gibi büyük tablet üreticilerinden geldi. Tablet üreticileri, Microsoft’un donanım üretiminden ziyade yazılım konusundaki başarılı etkinliğini sürdürmesi gerektiği görüşünde birleşiyorlar.

Google Her Gün 9500 Zararlı Site Buluyor

Google bugün güvenliğe ne kadar önem verdiğine dair bir bildiri yayınladı. Google güvenlik takımından Niels Provos’un blog yazısında her gün 9500 adet yeni zararlı web sitesi Google tarafından tespit edildiğini duyurdu.

Google'dan Gmail İçin Özelleştirilebilir Tema Desteği

Gmail’i o kadar yoğun kullanıyoruz ki bazen e-posta kutumuz üzerinde ufak değişiklikler yapmak gerekebiliyor. Google bunu bizlerden önce tahmin edip Gmail’e özelleştirilebilir tema desteği eklemiş durumda. Artık Google+ fotoğraflarınızı, kendi yükleyeceğiniz fotoğrafları, internet üzerinde beğendiğiniz bir fotoğrafı veya Google'ın öne çıkan fotoğraflar bölümünden seçeceğiniz bir fotoğrafı doğrudan Gmail hesabınız üzerinde arka plan olarak kullanabileceksiniz.

Youtube Mp3 Dönüştürme Sitelerinin Peşinde

Google, Youtube üzerinde bulunan müzik videolarını, mp3 formatına çevirerek kullanıcıların indirmesine izin veren mp3 dönüştürme sitelerine karşı savaş açtı. Şimdilik bu tarz hizmet veren sitelerin IP adreslerini engelleyerek ilk adımı attı.

Facebook Londra 2012 Olimpiyatları İçin Özel Sayfa Hazırladı

Facebook son güncel haberlerin kullanıcılarına hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için elinden geleni yapıyor. Medya devi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte. Londra 2012 Olimpiyatları için hazırladığı özel sayfa ile bu etkinlik hakkında her türlü bilgiyi anlık olarak paylaşacağını açıkladı. Facebook Londra 2012 Olimpiyatları özel sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Mozilla iPad İçin Yeni Web Tarayıcı Üzerinde Çalışıyor

Mozilla, iPad için "Junior" adında yeni bir tarayıcı üzerinde çalıştıklarını düzenledikleri toplantıda dile getirdi. Yeni tarayıcının arayüzü, buton yerleşimleri ve genel özelliklerinden bahsedildiği toplantıda mobil tarayıcı pazarına Mozilla’nın da ağırlığını koyarak dengeleri bozağını görüyoruz.Google Türkçe Arama'larında Yeni Özellikler

Google yavaş yavaş Türkçe kelimeleri anlamaya, onları anlamlandırmaya ve bizlerin sorduğu sorulara cevap vermeye başladı. Google arama sisteminde yaptığı ufak değişiklikle beraber İzmir’de hava nasıl, Bodrum’a nasıl giderim, Antalya’da hava durumu gibi istekleri anlayarak size cevap verebiliyor.

Facebook'ta Alternatif Ödeme Yöntemi Geliyor: Abonelik

Facebook, hâli hazırda kullanılan Facebook Kredi isimli ödeme sistemine yeni bir alternatif sunmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki aydan yani Temmuz 2012’den itibaren kullanıma sunulması plânlanan yeni ödeme yönteminde temel nitelik “abonelik” olacak. Bu yöntemle Facebook’taki uygulamalar üzerinden sağlanan özel yani premium ürünleri elde etmek için kredi satın almak yerine aylık olarak satın alımlar gerçekleştirilebilecek.                                             

Sony XPeria P Şimdi Türkiye'de

Sony’nin akıllı telefon pazarındaki son göz ağrılarından biri olan Xperia P, Türkiye’deki teknoloji rafları ve çevrimiçi satış mağazalarındaki yerini aldı. MWC 2012 etkinliği kapsamında tanıtılan ürün, NXT serisinden kardeşleri olan Xperia S ve Xperia U isimli diğer Sony akıllı telefonlarının ardından Türk kullanıcıların beğenisine sunuldu.                                            

Pinterest Üzerinde SoundCloud ile Müzik Keyfi

Son günlerin en çok konuşulan ve ilgi çeken sosyal ağlarından olan Pinterest geçtiğimiz günlerde Soundcloud ile bir ortaklık anlaşması gerçekleştirdi. Yapılan anlaşmaya göre bundan sonra Soundcloud üzerinde dinlediğimiz müzikleri pinleyerek Pinterest üzerinde Soundcloud HTML5 bileşeni ile takipçilerimizle paylaşabileceğiz.Mobil Uygulamalar İçin Facebook Beğen Butonu Tanıtıldı

İnternet üzerinde dolanırken neredeyse her sitede görmeye alışık olduğumuzun Facebook’un mavi beğen butonu bundan sonra mobil uygulamalar üzerinde de kullanılabilecek. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre artık mobil geliştiriciler isterlerse uygulamalarında Facebook beğen butonunu kullanabilecekler. İlk olarak Foursquare ve Instagram üzerinde kullanılmaya başlayan yeni beğen butonunu yakın zamanda tüm uygulamalarda görebileceğiz. 


YORUMLAR