Tamindir Gündem 16. Bölüm
Tamindir Gündem 16. Bölüm

Tamindir Gündem 16. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri - 29.06.2012

Karşınızda Nexus 7 Tablet

Tamindir’de canlı yayınla aktardığımız Google I/O etkinliğinde pek çok yeni Google ürünü tanıtıldı. Bunlardan bir tanesi de 7 inçlik ekrana sahip olan Nexus 7 oldu. Cihaz HD ekranı, Mini USB girişi, 4 çekirdekli işlemcisi ve 1 GB arabelleği ile dikkat çekiyor.

Google Chrome 20 Yayınlandı

En popüler internet tarayıcısı Google Chrome’un 20. versiyonu 6 ay aranın ardından yayınlandı ve her ne kadar çok farklı yenilikleri beraberinde getirmese de daha kararlı ve güvenli bir internet gezintisi için gerekliydi.

Android'de Virüs Paniği

PC’lerde olduğu kadar mobil cihazlarda da virüsler bazen başa bela olabiliyorlar. Arada bir virüs konularıyla başı derde giren Android bu sefer de kendini güvenlik uygulaması gibi tanıtan bir uygulama nedeniyle zor günler yaşıyor.

Firefox 14 Android Sürümü Flash Desteği ile Geldi

Android için Firefox tüm kullanıcılara sunuldu ve Android’deki web tarayıcı rekabetine bir oyuncu daha eklendi. Flash desteği de sunan Android için Firefox 14 hızı, güvenlik özellikleri ve dokunmatik ekranla olan uyumuyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Facebook Herkesi Yeni E-posta Adresine Zorluyor

@facebook.com uzantılı e-postaları almak önceden mümkündü ancak mecburi değildi. Facebook getirdiği yeni düzenleme ile her kullanıcıya bir adet @facebook.com uzantılı e-posta adresi verdi ve kısacası kendi e-postalarının kullanımını kullanıcılara empoze etmiş oldu.

Microsoft, 1.2 Milyar USD Karşılığında Yammer'i Satın Aldı

Profesyonel iş hayatı için geliştirilen ve kendi kullanıcı kitlesine sahip olan Yammer sosyal ağı Microsoft tarafından 1.2 Milyar Dolara satın alındı. Bu satın almanın özellikle Microsoft Office’e büyük katma değer sağlaması bekleniyor.

Facebook'a Yeni Bir Özellik Geliyor: Yakındakileri Bul

Hafta içerisinde çevrenizdeki kişileri görmenizi sağlayan Facebook “Yakındakileri Bul” özelliği kısa bir süre kullanıma açık kaldıktan sonra Facebook tarafından kapatıldı. Şirketin bu yeni hizmetin denemelerini şirket içerisinde tutmaya karar verdiği tahmin ediliyor.

Yandex Disk, 10 GB Ücretsiz Depolama Alanı ile Türkiye'de

Yandex panorama, trafik haritası, arama motoru ve pek çok yeni hizmetiyle birlikte bulut depolama alanında da kendini Türkiye’de göstermeye kararlı gibi görünüyor. Kullanıcıların çok beğendiği Yandex Disk servisiyle Dropbox ve Google Drive’a dişli bir rakip geldi diyebiliriz.

Microsoft'un Bulut Servisi Windows Azure Türkiye'de

Müşteri ilişkileri yönetiminden 3D modellemeye kadar pek çok iş dünyasına ait kavramı bulut bilişim üzerinden yürütmenizi sağlayan Windows Azure servisi 41 ülkede hali hazırda aktifti. Microsoft bu servisi Türkiye’ye de hizmete sokarak bulut bilişimde de Türkiye’de adından söz ettirecek.

Tübitak, Katip Uygulaması ile Sesi Yazıya Çevirecek

Tübitak yeni bilimsel ve teknolojik çalışmalarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Cemil Demir ve Ahmet Afşın Akın adlı geliştiriciler Katip adlı uygulamalarıyla sesi yazıya aktarma işlevini başarıyla gerçekleştirdiler ve uluslararası camianın da dikkatini çektiler.

Resmi VLC Player Android'e Geliyor

VLC Player PC’lerin en sık kullanılan video oynatıcılarından. Programın bu özelliğinin farkında olan geliştiriciler VLC Player’ın Android akıllı telefonlarda kullanılabilecek resmi bir sürümünü de hazırladıklarını açıkladılar.

Twitter'da 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası İçin Özel Sayfa

Twitter EURO 2012 heyecanına tepkisiz kalmadı ve #Euro2012 etiketiyle 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na dair bir özel sayfa oluşturarak kullanıcılarına hizmet vermeye başladı.

Google Arama Sayfası Tasarımını Yeniliyor

Google Arama Sayfası Google’ın en önemli parçalarından birisi. Her ne kadar şimdiye dek ne tür değişikliklerin yer alacağı açıklanmasa da yakın zamanda sızdırılan bilgilere göre arama sayfasında önemli değişiklikler meydana geleceği düşünülüyor.

Facebook Artık Oyun Kalitesine Önem Veriyor

Facebook’un oyun yöneticisi Matt Wyndowe bundan sonra Facebook oyunlarının çok daha kaliteli ve kullanıcıya hitap eder bir şekilde hazırlanacağını duyurdu. Özel bir ekiple geliştirmelere devam eden Facebook’ta artık çok daha kaliteli oyunlarla karşımızda olacak.

Surface'in Fiyatı ve Bazı Çıkış Özelikleri Netleşiyor

Microsoft Surface tabletler gündeme bomba gibi düştüler ve pek çok teknoloji meraklısı şimdiden ürünü heyecanla beklemeye başladı. Nvidia Tegra 3 yonga setine sahip Surface RT modelinin 599 USD üzerinden, Windows 8 Pro yüklü modelin ise 999 USD fiyat üzerinden piyasaya sürüleceği öngörüler arasında.

Facebook Yorumları Artık Düzenlenebilir

Facebook devreye soktuğu yeni düzenlemeyle kullanıcıların yazdıkları yorumları artık düzenlemelerine imkan sunuyor. Yazdıktan sonra rahatsız olduğunuz yorumlara böylece hemen müdahale etme şansına artık sahipsiniz.

Android 4.1 Jelly Bean Hakkında Her Şey

Android 4.1 Jelly Bean Google I/O etkinliğinde resmen tanıtıldı ve bu yeni Android sürümü çok daha iyi performansın yanında bildirim alanları, paylaşma seçenekleri ve yeni klavyesiyle de dikkat çekici olacak gibi görünüyor.

Yandex Artık Twitter'ı da Arayacak

Artık Yandex arama motorunu kullanarak Twitter’da yer alan Tweet’leri de arayabileceksiniz. Böylece aramalarda daha doğru sonuçlara erişecek olan Yandex, sosyal medya ile entegrasyonda da bir adım daha önce geçmiş oluyor.

Facebook Sizi Yüzünüzden Tanıyabilir

Instagram’ı 1 milyar dolara satın alan Facebook bu satın almanın nimetlerini kullanmaya başlıyor. Artık sizi yüzünüzden tanır hale gelecek olan Facebook bu sayede pek çok işlemi çok daha hızlı gerçekleştirmenizi sağlayacak.

SanDisk Yeni Tanışabilir Bellekleriyle İddialı

Taşınabilir bellekler deyince akla gelen en önemli isimlerden SanDisk yepyeni kalem bellek ve MicroSD ürünlerle karşımıza çıkacak. Şirket tasarımın yanında özellikle hız, güvenlik ve boyut konularında da büyük geliştirmeler sağlamış durumda

HTC'nin Windows Phone 8 Telefonları Sızdı

Windows Phone 8’in açıklanmasının ardından çok az zaman geçmişti ki HTC’nin üreteceği Windows Phone 8 akıllı telefonların detayları da şirketten sızdırıldı. 1 GB ram, 720p ekran çözünürlüğü, 1080p video çekme kapasitesi ve 4 çekirdekli işlemcisi ile HTC Zenith kullanıcıları heyecanlandıracak gibi.

YORUMLAR