Tamindir Gündem 17. Bölüm
Tamindir Gündem 17. Bölüm

Tamindir Gündem 17. Bölüm

Oyun dünyasından en yeni haberleri aktardığımız Tamindir Oyun Gündemi'nin bu haftaki bölümünü buradan izleyebilirsiniz.

Sony Bulut Oyun Sistemi Gaikai'yi Satın Aldı

Bulut oyun sektörü günden güne gelişirken buna kayıtsız kalmayan firmalardan biri olduğunu gösteren Sony, Gaikai adlı bulut oyun sistemini 380 milyon dolar karşılığında satın aldığını resmen duyurdu. Bu satın almayla birlikte Japon şirketinin kullanıcılarına yenilikçi ve üstün bir interaktif eğlence deneyimi sunmayı hedeflediği anlaşılıyor.

Android Piyasada Liderliğe Devam Ediyor

Android işletim sistemi daha önce Apple’ın hakimiyet kurduğu akıllı telefon pazarını alt üst ederek pazar liderliğini ele geçirmişti. Son verilere göre Android bu hakimiyetini sürdürürken bir yandan da kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

VLC Player Android İçin Hazır      

PC’lerin en popüler video oynatma programı VLC Player bir süredir Android kullanıcıları tarafından merakla bekleniyordu. Henüz BETA yani deneme sürecinde olsa da uygulama Google Play’deki yerini aldı ve sorunlar barındırsa da son sürümü bekleme heyecanı, ilgilenen kullanıcıları sardı.

Yazılımların Sosyal Ağı Wakoopa Kapandı

Programların Last.fm’i olarak bilinen ve program kullanım istatistiklerini kullanıcılar için bir rehbere dönüştüren Wakoopa sosyal ağı azalan talep ve kullanıcı oranı nedeniyle geliştirici ekibi tarafından kapatıldı.

Dropbox’ın Kapatılmasına Dair Başvuru Yok

RedHack isimli korsan grubun Dışişleri Bakanlığı sitelerine saldırmaları ve elde ettikleri bilgileri Dropbox üzerinden yayınlamaları üzerine Dropbox’ın engellenmesi gündeme gelmişti. Ancak kısa bir süre sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru Twitter üzerinden açıklama yaparak Dropbox’ın engellenmesine yönelik bir başvurularının olmayacağını söyledi.


Galaxy Tab 7.7 Tabletler İçin Android 4.0 Güncellemesi Geliyor

Galaxy Tab serisi Android tablet kullanıcıların uzun süredir merakla bekledikleri Android 4.0 Ice Cream Sandwich güncellemesi Galaxy Tab 7.7 ile gelmeye başladı. Cihaz sahiplari Kies yazılımı üzerinden Android 4.0 güncellemesini kontrol edip indirebilirler.

Apple, Galaxy Nexus'un ABD'de Satılması Engelledi

Daha önce Galaxy Tab 10.1 satışlarını ABD’de yasaklatmayı başaran Apple, şimdi de Google’ın yeni akıllı telefonu Nexus için aynı amaca ulaştı. Cihazda yer alan ve iPhone 4S ile gelen Siri uygulamasına benzeyen bazı özellikleri nedeniyle, cihazın telif ve patent ihlaline neden olduğunu düşünen mahkeme, Nexus’un ABD’de satılmasını geçici olarak yasakladı.

5 Yıl İçinde Tablet Satışları Dizüstü Satışlarını Geçecek

NPD DisplaySearch isimli önde gelen araştırma şirketinin son araştırmasına göre, 2016 yılıyla birlikte tablet bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlardan daha çok satılır duruma gelecek. 2017 yılında 416 milyon tablet bilgisayarın satılacağını öngören araştırma şirketi, tablet bilgisayarla dizüstü bilgisayarlar arasındaki satış rakamlarının her geçen yıl daha da azaldığının altını çizdi.

Android 4.1 Flash Desteğine Sahip Olmayacak

Android 4.1 Jelly Bean'in duyurulmasından kısa süre sonra yapılan bir açıklamayla bu sürümde flash desteği olmayacağı bildirildi. Her ne kadar Android kullanıcıları bu konudan şikayetçi olsalarda, Adobe'un bu konudaki tavrı ve yaptığı açıklama gayet net oldu. Eğer hala Android mobil cihazınıza Flash Player yüklemediyseniz acele etmeniz gerekiyor, çünkü 15 Ağustos tarihinden sonra Google Play üzerinden Flash Player yüklemeleri kaldırılacak.Yeni Facebook Butonu

Facebook, yepyeni bir özelliği olan İste, yani Want butonu ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Henüz proje aşamasında olduğu bilinen butonun,  “Beğen/Like” butonunun yanında olacağı tahmin ediliyor. Bu butonun fonksiyonları ise henüz resmi olarak açıklanmadı. Ancak yaptığımız tahminlere göre bu özellik daha çok Facebook reklamlarında kullanılacak ve buton sayesinde  hangi ürünün ne kadar istendiği sayısal olarak belirlenebilecek.

Google Facebook ve Apple Mesajlaşma Servisi Konusunda Karşı Karşıya Geliyor

Günümüzde teknoloji alanında en büyük markalar olarak kabul edilen Facebook, Google ve Apple mesajlaşma servisi konusunda sıkı bir rekabet içine giriyorlar. Bu rekabetin sebebi 3 markanın da kendi mesajlaşma uygulamasını çıkarmasından kaynaklanıyor. Facebook'un chat, mesajlaşma ve e-mail uygulamaları, Google'ın Gmail'i, GTalk uygulaması ve Hangout uygulaması ve Apple'ın iMessage sistemi ve FaceTime uygulaması gibi. Eğer bunlardan bir tanesi insanlar tarafından sevilir ve tutulursa, geleceğin dijital mesajlaşma patronu o marka olacak. Bu fırsatın önemini bilen firmalar bu önemli kozu kaçırmak istemiyorlar.

Android Oyun Konsolu Ouya Duyuruldu

Oyun dünyasında yeni nesil konsol söylentileri devam ederken bağımsız bir şirket tarafından yeni bir konsol duyuruldu. Ouya isimli bu konsol Android işletim sistemi kullanıyor. Türk asıllı Yves Behar tarafından geliştirilen Ouya’nın bütün içeriği ücretsiz olarak sunulacak.

Microsoft’un Yeni Konsolu Xbox 8’mi?

Windows 8 ve Windows Phone 8’den sonra şimdide Xbox 8 gündemde. Microsoft Xbox8.us ve Xbox8.org alan adlarını alarak dikkatleri üzerine çekti. Yapılan açıklamada bunun sadece tedbir amaçlı bir hareket olduğu belirtildi.

YORUMLAR