Tamindir Gündem 19. Bölüm
Tamindir Gündem 19. Bölüm

Tamindir Gündem 19. Bölüm

Haftanın Teknoloji Haberleri - 20.07.2012

1- Google Chrome’un Son Kararlı Sürümüne Güncelleme

Geçtiğimiz hafta içerisinde Google Chrome’un geliştirilen son kararlı sürümü için küçük bir güncelleme paketi yayınlandı. Yeni güncelleme ile birlikte Google Chrome üzerinde bilinen hatalar giderildi, güvenlik açıkları kapatıldı ve Flash Player’ın son sürümü için destek eklendi.

2- Microsoft SkyDrive’a Yeni Güncelleme ve Logo

Microsoft’un çevrimiçi depolama servisi olan SkyDrive geçtiğimiz hafta içerisinde güncellenirken, aynı zamanda yeni bir logoya da sahip oldu. Yeni güncelleme ile birlikte SkyDrive üzerinde kullanıcı deneyimini arttıracak ve performansı etkileyecek iyileştirmeler yapıldı.

3- Windows 8 Çıkış Tarihi Belli Oldu  

Microsoft tarafından yapılan resmi açıklamayla Windows 8’in çıkış tarihi belli oldu. Buna göre Windows 8, Ağustos Ayı içerisinde üreticilerle buluşacak ve sonrasında 26 Ekim 2012 tarihinde tüketicilerin beğenisine sunulacak. Bu tarihten itibaren Windows 7, Vista ve XP kullanıcıları da isterlerse belli ücretler karşılığında işletim sistemlerini Windows 8’e yükseltebilecekler.

4- Skype’ta Güvenlik Açığı

Popüler görüntülü konuşma servisi Skype yaşadığı güvenlik açığı ile sıkıntılı günler yaşıyor. Bir grup internet kullanıcısı tarafından tespit edilen güvenlik açığı yüzünden Skype kullanıcı listesinde olmayan kişilere mesajlar gönderebiliyor. Konu ile alakalı çalışmalara başlayan Skype ekibi durumu en kısa sürede düzelteceklerini belirtti.

5- iOS 6 İle Birlikte iPhone ve iPad'lere Türkçe Klavye Geliyor

iPhone ve iPad kullanıcıları iOS 6 güncellemesi ile birlikte sanal klavyeyi Türkçe olarak kullanabilecekler. Son yayınlanan iOS 6 Beta 3 sürümünde ortaya çıkan bu yenilik, Türkçe karakter sıkıntısına da son verecek.

6- Microsoft, Office 2013 Sürümünü Tanıttı

Office 15 adıyla da anılan Office 2013 ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen bir organizasyonla tanıtıldı. Metro arayüz uyumu, Microsoft’un bulut bilişim ürünü SkyDrive ile birlikte çalışabilmesi ve dokunmatik kullanıma yönelik eğilimi ile yepyeni bir Microsoft Office deneyimi bizi bekliyor.

7- Turkcell Yeni Akıllı Telefonu MaxiPLUS5'i Tanıttı

Turkcell, Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip ZTE ile birlikte üretilen yeni akıllı telefonunu tanıttı. 3.5 inçlik ekranı ve 800 MHz’lik işlemcisi bulunan MaxiPLUS5 isimli ürün, Antalya’da tanıtıldı ve satışa sunuldu.

8- Adil kullanım İçin Hız İyileştirmesi Geliyor

“Adil Kullanım Kotası” olarak da bilinen “Adil Kullanım Noktası” uygulamasında hız iyileştirmesi yapıldı. Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun onayladığı karar sonrasında, sınırsız ADSL hizmetinden faydalanan kullanıcılar bundan böyle adil kullanım barajını aşmalarının ardından internet hizmetini 1 megabit yerine en az 3 megabit hızında kullanabilecekler.

9- Facebook Güvenliğiniz Adına Yazışmalarınızı İzleyebiliyor

Facebook, sahip olduğunu söylediği “akıllı yazılım” isimli bir özellik sayesinde kullanıcıların yazışmalarını izlediğini açıkladı. Özellikle de birbirine yabancı olduğunu tespit ettiği kişiler arasındaki yazışmaları önemseyen yazılım, argo, küfür ve şiddet sınıfına giren ifadelere yer verilen yazışmaları otomatik olarak izlemeye alıyor ve olası bir adli vakada güvenlik güçlerine yardımcı olabiliyor.

10- Yahoo Kullanıcılarının Şifreleri Çalındı

D33D adını kullanan bir grup korsan, Yahoo Voice servisini kullanan 453 bin Yahoo kullanıcısına ait şifreleri ele geçirerek internette yayınladı. Yahoo tarafından da doğrulanan korsan saldırısı sonrasında Yahoo kullanıcılarının şifrelerini değiştirmeleri yönünde uyarda bulunuldu.

11- Turkcell’de Cepten Twitter Artık Ücretsiz

Gerçekleşen kampanya ile artık Turkcell aboneleri Twitter’a ücretsiz erişebilecek. mobile.twitter.com adresinden Twitter’a bağlanan Turkcell kullanıcıları hiç bir ek ücret ödemeden yada internet erişimine ihtiyaç duymadan twitter’ı ziyaret edebilecek ve tweet atabilecek. 3 ay sürmesi planlanan bu kampanyanın daha sonrada devam etmesi bekleniyor.

12- Youtube’dan Yepyeni Bir Özellik: Yüz Bulanıklaştırma

Youtube internet gizliliğini korumak adına yepyeni bir özelliği kullanıcılarıyla paylaştı. Yeni gelen özellikle birlikte kullanıcılar artık isterlerse yayınladıkları videolar üzerinde bulunan kişilerin yüzlerini bulanıklaştırarak sansürleyebilecekler.

13 - Tamindir Editörleri Canlı Yayında iPhone 4S ve Galaxy S3'ü Konuştular

18 Temmuz 2012 Saat 15.00’da Google Hangout ve YouTube OnAir sistemlerini kullanarak gerçekleştirdiğimiz canlı yayında editörlerimiz gündemin en popüler konularından olan iPhone 4S ve Galaxy S3’ü konuştular. Yayını izlemediyseniz tekrarını Tamindir’den izleyebilirsiniz.

14 - Tamindir İzmir Bilişim Vizyon Arama Konferansı'ndaydı

İzmir’de gerçekleştirilen ve pek çok bilişim sektörünün ünlü vizyonerlerinin katıldığı İzmir Bilişim Vizyon Arama Konferansı’nda İzmir’in nasıl bir teknoloji şehri haline getirilebileceğine dair yol planlarından bahsedildi. Büyük ilgi gören etkinlikte sektörden pek çok deneyimli isim de yer aldı.

YORUMLAR