Tamindir Gündem 23. Bölüm
Tamindir Gündem 23. Bölüm

Tamindir Gündem 23. Bölüm

Haftanın Teknoloji Haberleri - 17.08.2012

Delicious.com’a Erişim Engellendi

Hafta içerisinde internet kullanıcılarının favori web sitelerini saklamak için kullandıkları popüler servis Delicious.com’a Türkiye’den erişim engellendi. Nedeni tam olarak belli olmayan kapatma kararı, sonrasında yine nedeni belli olmayan bir şekilde kaldırıldı ve site yayınına devam etti.

Twitter Clutch.io’yu Satın Aldı

Geliştiricilerin ürünlerini hızlı bir şekilde pazara sokabilmeleri için uygulamalarını test eden firmaların başında gelen Clutch.io, Twitter tarafından satın alındı. Firma bundan sonra Twitter ekibinin ürünlerinin geliştirilmesine yardımcı olacak.

HEVC ile Videolar İki Kat Daha Hızlı Olacak

Ericsson firması tarafından geliştirilen ve 2013 yılında ticari olarak piyasaya sürülmesi beklenen yeni video formatı HEVC ile videoların kaliteleri düşmeden, boyutları yarıya inecek. Bu şekilde internet kotası derdi ortadan kalkacağı gibi videolarda iki kat daha hızlı olacak.

Siyah Galaxy S3 ABD'de Ortaya Çıktı

Son dönemin en popüler Android akıllı telefonu olan Galaxy S3’ün yeni renk seçeneği ABD’li GSM şirketi T-Mobile’ın sitesinde göründü. Parlak siyah olarak sunulan bu siyah renkli Galaxy S3’ün kısa bir süre sonra satışa çıkması bekleniyor.

Artık Facebook'ta "Bebek Bekliyoruz" da Diyebileceğiz

Facebook Zaman Tüneli ile birlikte getirdiği önemli gelişmeler kısmına bir yenisini ekledi. Artık anne baba adayları Facebook üzerinden “bebek bekliyoruz” diyebilecekler. Bu yeni özellikle birlikte çocuk sahibi olacağını öğrenen Facebook kullanıcıları, isterlerse fotoğraf ve beklenen doğum tarihini de belirtebilecekler.

Galaxy Tab 10.1 Wi-Fi İçin Android 4.0.4 Güncellemesi ABD'de Başladı

En çok satılan Android tabletler arasında yer alan Samsung Galaxy Tab 10.1 Wi-Fi modeli de Android Sandwich’in tadına bakmaya başladı. ABD’de başlayan Android 4.0.4 güncellemesi ABD’nin dışında birçok ülkede de indirilebilir kılınırken, bu güncelleme henüz Türkiye’deki kullanıcılara açılmadı.

Google, Favicon Görselini Yeniledi

Google, yıllardır kullandığı favicon görselini değiştirdi ve logosunda yer alan mavinin aynı tonuna sahip bir “g” harfli görseli favicon olarak belirledi. Kullanıcıların şimdiden beğenisini kazanan yeni Google faviconu hemen her tarayıcıda görüntülenebilir.

Facebook, Silinen Fotoğrafları Artık Tutmayacak

Bilindiği üzere Facebook, kullanıcılar fotoğraflarını silseler ya da hesaplarını dondursalar bile bu fotoğrafları sunucularında tutuyor. Belli aralıklarla gündeme gelen ve rahatsızlık veren bu konu nihayet son buldu ve Facebook söz konusu fotoğrafları 30 günden fazla tutmayacağını açıkladı.

Google, Chrome Açıklarını Bulanlara Dağıttığı Ödül Miktarını Arttırdı

Google, Chrome tarayıcısındaki olası açıkları bulanlara $500’dan başlayacak şekilde açığın tehlikesine ve niteliğine göre ödüller dağıtıyordu. Son dönemlerde bu konuya yönelik ilginin azaldığını fark eden Google, Chrome’da güvenlik ve sistem açığı bulacak kişilere vereceği ödülü arttırdığını açıkladı.

Samsung Galaxy Note 10 Milyon Satış Barajını Aştı

Akıllı telefon ile tablet bilgisayar arasında kalan kullanıcıların ilk tercihi olan Galaxy Note satışlarının 10 milyon barajını geçtiği açıklandı. Farkındalık yaratan ve dolayısıyla pazarlama adına bir risk taşıyan Galaxy Note’un 10 milyon barajını geçmesi, kısa bir süre sonra tanıtılacak olan Galaxy Note 2 satışlarına şirketin daha iyimser yaklaşmasına da katkı sağladı.

Windows 8 Enterprise Final Sürümünün 90 Günlük Deneme Sürümü Yayınlandı

Microsoft, Windows 8 deneyimini ve yeniliklerini kullanıcıların ücretsiz olarak denemeleri adına 90 gün boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek ücretsiz sürümü indirilebilir kıldı. Final sürümü olan bu ürünü sitemizden indirebilir ve Windows 8 ile birlikte gelen birçok yeniliği ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Instagram’a 3.0 Güncellemesiyle Birlikte Photo Maps Özelliği Geldi

80 milyondan fazla kullanıcısı bulunan ve Facebook tarafından satın alınan, fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram’ın 3.0 sürümüyle birlikte, bir çok yeni özellik geldi. Yeni özellikler arasında en çok dikkat çeken özellik olan Photo Maps, kullancıların hangi fotoğrafı nerede çekildiklerini harita üzerinde gösteriyor.

YORUMLAR