Tamindir Gündem 26. Bölüm
Tamindir Gündem 26. Bölüm

Tamindir Gündem 26. Bölüm

Haftanın Teknoloji Haberleri - 07.09.2012

1- Facebook ve Twitter’a Anlık ya da Saatlik Sansür Kapıda

Sosyal medyanın büyük kitlelere erişmesi, devletleri telaşlandırıyor. Son olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Sosyal medya büyük toplulukları gaza getirebiliyor. Bu bir tehdittir. Tedbir alınması lazım.” sözlerini sarfetmişti. Yani yakında Facebook ve Twitter’a anlık sansürler getirilebilir.

2- iPhone 5, 12 Eylül’de Tanıtılacak

Sonunda tarih onaylandı, iPhone 5, 12 Eylül’de tanıtılacak. San Francisco’daki Center’da gerçekleşecek olan bu etkinliği, Tamindir’de canlı blog etkinliği ile takip edebilirsiniz.

3- Samsung Galaxy S III, 20 Milyonu Geçti

Samsung’un en başarılı akıllı telefonu olarak nitelendirebileceğimiz Galaxy S III, piyasaya sürüldüğünden bu yana geçen 100 gün içinde 20 milyondan fazla satarak kendisinden önce piyasaya sürülen modellere fark attı.

4- Tamindir Pckoloji'ye İçerik Desteği Veriyor

Vatan Bilgisayar mağazalarında ücretsiz olarak dağıtılan Pckoloji dergisine, Tamindir.com’da katkıda bulundu. Pckoloji dergisini en yakın Vatan Bilgisayar mağazasında bulabilirsiniz. İsterseniz Tamİndir.com üzerinden de dergiye erişebilirsiniz.

5- Windows Phone 8 Yüklü Nokia'lar Lumia 920 ve Lumia 820 Tanıtıldı

Nokia, New York’ta düzenlediği bir etkinlikle merakla beklenen Windows Phone 8 yüklü Lumia 920 ve Lumia 820 isimli akıllı telefonlarını tanıttı. Kablosuz şarj olabilme, yakın alan etkileşimi gibi özellikleriyle dikkat çeken bu iki telefon, 8MP’lik Nokia PureView kameralara sahip.

6- Google+ Hangouts, Artık Takvimlere de Eklenebilecek

Hangouts etkinlikleri, artık Google Takvim’e eklenen etkinliklere iliştirilebilecek. Artık Google Takvim uygulaması ile çok kişili görüntülü sohbetlerinizi ve toplantılarınızı takvime döküp, daha kolay şekilde organize edebilirsiniz.

7- Windows 8 İçin İlk Oyunlar Duyuruldu

Windows 8 ile birlikte çıkacak olan oyunlar duyuruldu. Açıklanan 40 oyun arasında, iOS platformundan aşina olduğumuz Angry Birds, Fruit Ninja ve Cut the Rope gibi oyunlar da bulunuyor. Yeni oyunların yanı sıra, Microsoft’un mayın tarlası gibi klasik oyunlar da var. Listenin tamamını Tamindir.com’da bulabilirsiniz.

8- Angry Birds’ün Yapımcısından Yeni Bir Oyun: Bad Piggies

Dünyanın en popüler oyunu olan Angry Birds’ün yapımcısı Rovio, Bad Piggies, yani “Kötü Domuzcuklar” adlı yeni bir oyun duyurdu. Bu oyunun baş kahramalnları ise Angry Birds’de başınıza bela olan yeşil domuzcuklar. Bad Piggies, 27 Eylül’de hem Google Play, hem de App Store üzerinden indirilebilecek.

9- Windows Server 2012 Yayınlandı

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Windows Server 2012’yi yayınladı. Özellikle Windows Azure ve System Center etkileşimi ile göze çarpan bu yeni işletim sisteminin deneme sürümünü, Tamindir.com üzerinden indirebilirsiniz.

10- Motorola’dan 4G’li Bir Akıllı Telefon: Razr HD

Motorola, mobil piyasada yeni bir başlangıç yaparak, 4G’li Motorola Razr HD’i duyurdu. Yeni Razr HD, 4.7 inçlik HD ekrana sahip. 8MP’lik kamerası ve yakın alan etkileşimi gibi özelliklerle birlikte dikkat çeken diğer bir özellik ise ürünün kasasının Kevlar ile kaplı olması.

11- The Pirate Bay’in Kurucusu, Kamboçya’da Yakalandı

Ünlü dosya paylaşım sitesi The Pirate Bay’in kurucusu Gottfrid Svartholm Kamboçya’da yakalandı. 27 yaşındaki Svartholm, bir süredir uluslararası arananlar listesindeydi. The Pirate Bay’in 3 kurucusundan biri olan Svartholm’ün 12 aylık hapis cezası istemiyle İsveç’e gönderileceği düşünülüyor.

12- Facebook Üzerinde Artık Uygulamalardan da Bildirim Alacağız

Facebook’un uygulama geliştiricilere verdiği yeni bir izinle, bundan sonra hemen her uygulamadan bildirimler görebileceğiz. Önceden yalnızca belirli sayıda uygulamaya verilen bu izin, şimdi tüm uygulamalar için geçerli oluyor. Bu gelişmenin bizim için iyi olup olmayacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

YORUMLAR