Tamindir Gündem 30. Bölüm
Tamindir Gündem 30. Bölüm

Tamindir Gündem 30. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri 30. Bölüm - 05.10.2012

1- YouTube Artık Türkçe

Dünyanın en çok ziyaret edilen video izleme sitesi YouTube, bundan sonra Türkçe dilinde de hizmet verecek. YouTube, ayrıca yakında bir gelir ortaklığı projesi başlatacağını da bildirdi.

2- Tamindir GameX 2012 Oyun Fuarı'nda

Tamindir.com olarak İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki standımızda ziyaretçilerimizi ağırladığımız GameX 2012 Uluslararası Oyun Fuarı 4 ekim perşembe günü başlayarak renkli görüntülere sahne oldu.

3- Yandex Şimdi de Android Oyun ve Uygulama Mağazası Açtı

Rus arama motoru Yandex, şimdi de Google’ın Android platformu üzerinde bir oyun ve uygulama mağazası açtı. Başlangıçta 38.000 uygulamaya sahip olan bu mağaza, Çin gibi Google Play’in aktif olmadığı ülkelerde Android etkinliğini arttıracağa benziyor.

4- Samsung iPhone 5 için Apple'a Dava Açıyor

iPhone 5 tanıtımının canlı yayınında da belirttiğimiz gibi, Samsung bir süredir LTE başta olmak üzere iPhone 5’te kullanılan birçok teknolojinin patentini elinde bulunduruyordu. Şimdi ise Samsung, Apple’ı köşeye sıkıştırmak için sağlam bir dava açtı. Dava hakkındaki gelişmeleri Tamindir.com üzerinden takip edebilirsiniz.

5- YouTube Com.tr Alan Adıyla Türkiye'ye Yerleşiyor

2008 - 2010 yılları arasında Atatürk’e hakaret videoları içerdiği gerekçesiyle ülkemizde 2 yıl yasaklı olan YouTube, sonunda devlet ile barıştı. Yasal düzenlemelere uyan ve vergi vermeyi kabul eden şirket, bundan böyle YouTube.com.tr adıyla Türklere daha yerelleştirilmiş bir hizmet sunacak.

6- Yandex Browser Web Tarayıcısı Yayınlandı

Anavatanı olan Rusya’da Google’dan daha fazla kullanım oranına sahip olan Yandex, şimdi de bir web tarayıcısı çıkardı. Yandex Browser adlı bu tarayıcı, Chromium açık kaynak kodu üzerine geliştirilmiş. Tüm geliştiricilere açık olan ve Rusçanın yanı sıra İngilizce de kullanabildiğiniz bu programı Tamindir.com üzerinden indirebilirsiniz.

7- Aynı Anda Playstation 3 ve PS Vita Sahibi Olabilirsiniz

Sony’nin İngiltere ofisinden sızan son dedikodular, hediye sezonu gelmeden PS Vita ve Playstation 3’ü birleştiren bir paketin satışa sunulabileceği yönünde. Piyasada yeni yeni tutunmaya çalışan PS Vita, belki bu sayede pazar payını arttırabilir.

8- Google Play'deki Tüm Servisler Artık Türkiye'ye de Açık!

Google Play açıldığından beri ülkemizde yalnızca oyun ve uygulama indirilmesine izin veriyordu. Ancak ekim ayı itibariyle Google, kitaplar, TV programları, filmler ve dergiler gibi içerikleri de Türk kullanıcılara sundu. Şimdilik bir satınalma işlemi gerçekleştiremeseniz de, yakında sistem tamamen çalışır durumda olacak.

9- Facebook 1 Milyar Kullanıcı Barajını Aştı

Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook, 1 milyar kullanıcı sayısını sonunda aştı. Bu gelişmenin ardından CEO Mark Zuckerberg, Facebook hesabı üzerinden iş arkadaşlarına ve kullanıcılara teşekkürlerini bildiren bir mesaj yayınladı.


10- Yandex Mail'i Kendi Alan Adınızla Kullanabilirsiniz

Yandex’in e-posta hizmeti olan Yandex Mail, artık kurumsal bağlamda da hizmet veriyor. Şirketinizin tüm e-posta işlerini bundan böyle Yandex Mail bünyesinde yürütebilir, kendi alan adınız ile Yandex’in e-posta hizmetini kullanabilirsiniz.

11- Valve Steam Üzerinde Yazılım Satışına Başladı

Valve, kendi dijital platformu olan Steam üzerinden yazılım satışı yapmaya başladı! Valve, GameMaker: Studio, 3DMark Vantage gibi yazılımların satışına bundan sonra Steam platformu üzerinden devam edecek.

YORUMLAR