Tamindir Gündem 31. Bölüm
Tamindir Gündem 31. Bölüm

Tamindir Gündem 31. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri 31. Bölüm - 12.10.2012

1. GTA V’in Çıkış Tarihi Açıklandı

Oyuncular tarafından uzun zamandır beklenen GTA 5’in çıkış tarihi açıklandı. GameStop’ın haberine göre GTA 5, Playstation, Xbox ve PC platformları için 1 Mart 2013 tarihinde satışa sunulacak. Ön sipariş süreci şimdiden başladı. GTA 5’in önsipariş fiyatı ise yaklaşık 120 TL.

2. Apple Dördüncü Çeyrek İçin 10 Milyon iPad Mini Siparişi Verdi

Apple’ın yeni tablet bilgisayarı iPad Mini’nin 17 Ekim’de tanıtılması bekleniyor. Asyalı üreticiler, Apple’ın 10 milyon iPad Mini siparişi verdiğini söylüyorlar. Analistler, ürünün karmaşık tasarımı nedeniyle üretimin yavaşlayacağını söylese de, Apple 4. çeyrek sonuna kadar 7 milyonluk satış yapmayı planlıyor.

3. Galatasaray ile Yandex İş Birliği: GSYandex

Sonunda bu da oldu! Galatasaray Spor Kulübü, Yandex ile anlaşarak GSYandex adlı sponsorlu bir arama motoru yarattı. Yakında Galatasaray.net uzantılı e-posta adresi alabileceğiniz bu hizmetten sağlanan gelirler de, Galatasaray Spor Kulübü’ne ek gelir kaynağı olacak.

4. RedHack Üyelerine Ağır Hapis Cezası Kararı

ÖSYM dahil olmak üzere geçmişte devlete ait birçok internet sitesini ele geçiren RedHack’in üyelerini büyük cezalar bekliyor. RedHack oluşumunda yer alan 10 kişi için 8.5 yıldan 24 yıla kadar hapis istemini içeren iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

5. Firefox 16’ya Dair Sarsıcı Gelişme

Mozilla, Firefox’un yenilenen sürümü olan Firefox 16’yı 11 Ekim’de kullanıcılara sundu. Ancak yalnızca birkaç saat sonra yeni sürümdeki bir güvenlik açığı fark edildi. Çok geç kalınmadan Firefox 16 yayından kaldırıldı. Kullanıcılardan ise yeni sürüm tekrar yayınlanıncaya kadar Firefox’u kullanmamaları istendi. Bu uyarıdan bir gün sonra söz konusu açığın giderildiği Firefox 16.0.1 sürümü indirilebilir kılındı.

6. Microsoft Artık Aygıtlar ve Hizmetler Şirketi

Microsoft, kuruluşundan beri hep “yazılım” şirketi olarak bilinmişti. Ancak bu yıl CEO Steve Ballmer’ın hissedarlara yazdığı yıllık mektupta, Microsoft’un yazılımdan ziyade sunduğu aygıtlar ve hizmetlerle tanınacağını belirtti. Gelecek yıl Microsoft’un bu alanlarda daha etkin çalışacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

7. Twitter, Kullanıcı Aramalarını Kolaylaştırıyor

Twitter, tüm üyelerinin isimlerini bir profil dizini altında yayınladı. Profil Rehberi özelliği ile tüm Twitter üyeleri alfabetik olarak listeleniyor. Arama motorlarının daha yoğun kullanımının hedeflenmesiyle oluşturulan bu rehbere, bir telefon defterini kurcalar gibi göz atabilirsiniz.

8. Webit Congress 2012 İstanbul'da Düzenlendi

Türkiye’nin en büyük bilişim etkinliklerinden biri olan Webit kongresi, 10 - 11 Ekim tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi. Devlet dairelerinden de birçok katılımcının yer aldığı etkinlikten sizlerle paylaştığımız notları, sitemizde bulabilirsiniz.

9. Google Play’de Yenilik Var

Google, Android cihazlar için uygulama ve içerik marketi olan Google Play’e yeni bir indirme modeli getirdi. Bundan böyle geliştiriciler, istedikleri uygulamaları belirli bir deneme süresinin ardından satabilecek. Uygulamalar deneme süresi boyunca ücretsiz olacak ve iade edilebilecek.

10. Samsung'un Yeni Akıllı Müzik Telefonu: Galaxy Music

Samsung, yeni giriş seviyesi akıllı telefonu olan Galaxy Music’i duyurdu. 3 inçlik ekrana, Android 4.0 işletim sistemine ve Touchwiz kullanıcı arayüzüne sahip bu akıllı telefon, 3MP’lik bir kameraya da sahip. 4GB’lık dahili belleğe sahip olan Galaxy Music’in çıkış tarihi ise henüz belli değil.

11. Windows 8 Uygulamalarının Sayısı Şimdiden 4000'leri Aştı

Windows 8 henüz çıkmasa da uygulama marketindeki uygulamaların sayısı giderek artıyor. Şimdiden 4500 uygulamaya yaklaşan marketteki uygulamaların şubat ayına kadar 100.000’i geçeceği düşünülüyor. Marketteki uygulamaların %90’ı ise ücretsiz.

12. Türkiye’nin Dijital Arşiv Kenti İzmir’de Açıldı

İzmir, Türkiye’nin Dijital Arşiv Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Vodafone, TTNET ve Türk Telekom gibi kurumların 1.5 milyar sayfalık dev arşivleri İzmir, Menderes’te kurulan Dijital Arşiv Kent’te dijitalleştirilip, saklanacak. Bu sayede 4 yılda 54.000 ağaç, kesilmekten kurtulmuş olacak.

YORUMLAR