Tamindir Gündem 33. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri 33. Bölüm - 26.10.2012

Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikle daha küçük bir iPad olan iPad Mini’yi tanıttı. 7.9 inçlik ekrana ve A5 işlemciye sahip bu tabletle 1080p videolar çekebilmeniz mümkün. LTE teknolojisini de destekleyen iPad mini’nin tanıtımına ait canlı yayınımızın tekrarını sitemizden izleyebilirsiniz.

2- Microsoft’tan Ücretsiz Ofis Paketi

Microsoft, Office 2013 ve Office 365’i önümüzdeki sene tanıtacak. Ve bir klasik olarak, ücretsiz Office paketi vaadetmeye devam ediyor. 30 Nisan 2013 tarihine kadar Office 2010 sürümlerinden birini alırsanız, Office 2013 ya da 1 yıllık Office 365 aboneliğine ücretsiz sahip olabiliyorsunuz.

3- Yeni Nesil iMac Tanıtıldı

Apple 3 yıldır yenilemediği masaüstü bilgisayar serisini sonunda elden geçirdi. iPad Mini’nin tanıtım etkinliğinde karşımıza çıkan yeni iMac’ler oldukça ince ve zarif hatlara sahip. 21.5 inç ve 27 inç seçenekleriyle sunulan iMac’ler Core i5 ya da Core i7 işlemciye sahip. Apple’ın yeni teknolojisi FusionDrive’ı da üründe görmek mümkün.

4- Playstation Türkçe Oluyor

Playstation artık Türkçe oluyor! Oyun severlerin yıllardır beklediği gelişme, artık gerçekleşecek. “PlayStation Türkiye” adlı Facebook sayfasından gelen bir haber, bu hafta içinde Playstation 3 için gelecek olan güncellemede Türkçe’ye de yer verileceğini gösteriyor.

5- Google’dan 250 $’a Bilgisayar

Chromebook, Google’ın pek de ilgi çekmeyen bilgisayar projesiydi. Ancak projeyi elden geçiren Google, Chromebook’larda müthiş bir indirime gitti. Samsung üretimi, 16 GB kapasiteye sahip ve 6.5 saatlik batarya ömürlü yeni Chromebook’lar Google Play üzerinden satışa sunulacak.

6- Windows 8 ve Surface, Sonunda Tanıtıldı

Microsoft sonunda Windows 8’i ve yeni tablet - bilgisayar karması Surface’ı tanıttı. Sitemiz üzerinden canlı yayınla gelişmeleri aktardığımız bu tanıtım oldukça ilgi çekiciydi. Yeni metro arayüzü ile tüm dikkatleri üzerine toplayan Windows 8, ülkemizde 79 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

7- YouTube Hacklendi mi

Geçtiğimiz hafta YouTube, yarım saat boyunca kullanım dışı kaldı. Siteye giren kullanıcılar, garip bir hata mesajıyla karşılaşıyorlardı. YouTube, ertesi gün konuyla ilgili Twitter’dan açıklama yaptı. Sorunu çözdüklerini ve üzgün olduklarını bildiren YouTube ekibi, sorunun nedenini henüz açıklamadı.

8- Firefox Uygulama Mağazası Sonunda Android’de

Firefox Uygulama Mağazası, kapılarını Aurora sürümü ile açıyor. Android cihazınıza indirebileceğiniz Firefox Aurora sürümü üzerinden Firefox Uygulama Mağazası’na erişebilir, Firefox için geliştirilen uygulamaları indirip, web tarayıcınızı daha işlevsel hâle getirebilirsiniz.

9- Google, Yıllık Kârını 2.5 Milyar $ Arttırdı

Google son yıllarda mobil alanda oldukça aktif olan şirketlerden biri ve Android işletim sistemini geliştiren firma. Görülen o ki Google, mobil alanda oldukça kârlı işler yapıyor. Şirket, sadece mobil alandan elde ettiği geliri 2.5 milyar $ arttırmayı başardı. Bu çoğu teknoloji firmasının yıllık cirosundan yüksek bir rakam.

10- Office Web Uygulamaları Şimdi SkyDrive’da

Microsoft, Office Web Uygulamaları deneyimini SkyDrive’da da yaşatıyor. İnternetteki deponuz olan SkyDrive’a yüklediğiniz içerikleri artık SkyDrive üzerinde de çalışan Office Web Uygulamaları ile bilgisayarınıza indirmeden düzenleyip, paylaşabileceksiniz. Üstelik hemen her platformda!11- Windows 8 Reklam Filmleri

Windows 8’in tanıtılması ile birlikte reklam filmleri de yayınlandı. Microsoft, reklam harcamaları için 2 milyar $ bütçe ayırdığını belirtti. Windows 8 için çekilmiş olan 4 reklam filmini sitemiz üzerinden izleyebilirsiniz.

YORUMLAR