Tamindir Gündem 34. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri 34. Bölüm - 2.11.2012

1- Samsung Oyun Dünyasına Mı Giriyor?

Teknoloji firmalarının önde gelen markalarından olan Kore asıllı Samsung hakkında bu günlerde farklı söylentiler dönüyor. Çeşitli kaynaklar tarafından yapılan açıklamalara göre Samsung yakın zaman içerisinde oyun dünyasına da adım atacak ve bu konuda ilk çalışmaları bir oyun konsolu üzerine olacak. Bakalım Samsung tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelecek mi?

2- Yurt Dışından Aldığınız Telefonları Kendiniz Kayıt Edin

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre artık yurt dışından getirtilen mobil cihazların Türkiye’de kaydının yapılması için tek yapmanız gereken turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifrenizle giriş yapmak ve IMEI kaydınızı gerçekleştirmek.

3- Apple Ar-Ge Harcamalarını Artırıyor

Microsoft ve Google gibi rakiplerinden geri kalmamak için elinden gelen çabayı gösteren Apple bu amacı için 2012 yılında araştırma ve geliştirme harcamalarını 3.5 milyar dolara yükseltti. Buna rağmen Microsoft 9.8 milyar dolar harcama ile liderliği elinde tutuyor.

4- Gmail Yenilendi E-Posta Yazmak Artık Çok Kolay

Gmail kullanıcıları bu hafta içerisinde yeni e-posta yazma arayüzü ile karşılaştılar. Eskisine göre çok daha kolay bir şekilde e-postalarınızı düzenleyerek göndermenize olanak sağlayan yeni arayüz kullanıcılar tarafından da oldukça beğenildi.

5- Toshiba Dünya’nın İlk 1 TB’lık Hibrit Diskini Piyasaya Sundu

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda daha yüksek okuma ve yazma performansını sağlamak için tasarlanan dünyanın ilk 1 TB’lık Hibrit Diski, Toshiba firması tarafından piyasaya sürüldü.. Kendi kendine öğrenebilen bir önbellek algoritmasına sahip olan Hibrit disk, aynı zamanda çevreye de duyarlı olarak tasarlanmış.

6- Windows 8 için Geliştirilen Sahte Antivirüs Programlarına Dikkat

Trend Micro uzmanları yaptıkları araştırmalar sonucunda, Windows 8 kullanıcılarını sahte antivirüs programları konusunda uyardı. Win 8 Security System adlı bir programın kullanıcıları kandırmaya yönelik hilelere başvurduğunu ve kullanıcıları programı satın almaya yönlendirdiğini bildirdiler. Kullanıcıların bu gibi konulara dikkat ederek yazılım sahtekarlığına maruz kalmamaya özen göstermelerini istediler.

7- HTC 8X Avea ile Türkiye'de

Windows 8’in masaüstü PC’ler ve tabletler için piyasaya sürülmesinin ardından Windows 8 işletim sistemli cep telefonlarına olan talep de artış gösteriyor. Popüler üretici HTC ise HTC 8X modeliyle Windows Phone üreticileri kervanına katıldı ve Avea vasıtasıyla Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor.

8- Yetenekli Hayalet Virüs: Sirefef

Son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken ve hayalet virüs olarak adlandırılan Sirefef kullanıcı bilgilerini bilgisayarlardan toplayarak sahibine aktarıyor. Bunun yanında bulaştığı bilgisayarlarda istediği yerlere kullanıcıları tıklatarak başka kişilere maddi kazanç sağlama gibi özellikleri olan virüsten korunmak için virüs tarayıcınızı güncel tutmayı unutmayın!

9- Google Nexus 7 Türkiye'de

Tüm Dünya’da yoğun bir talep ile alınan Google Nexus 7 tablet şimdilik sadece Türk Telekom müşterilerine özel bir şekilde Türkiye’de satılmaya başlandı. Tableti uzun süredir bekleyenlerin sevineceğini düşündüğümüz bu kampanyadan faydalanmak için Türk Telekom bayilerinden bilgi alabilirsiniz.

10- Apple, iOS 6 Hüsranında Faturayı Kesti

Apple, iOS 6 işletim sistemiyle birlikte yaşanan harita hüsranı sonrasında zor anlar yaşamış ve şirket hayranlarına karşı oldukça mahçup olmuştu. Yaşanan bu sorunların baş sorumlusu olarak gösterilen kıdemli başkan yardımcısı Scott Forstall, ortaya çıkan sonuçtan dolayı kendisinden beklenen özrü dilemeyince işine son verildi. Forstall, 2013 yılı ile birlikte Apple’dan ayrılacak.

11- AppStore'da Türk Lirası Dönemi Başladı!

Apple, Türkiye’ye yönelik çalışmalarının bir parçası olarak AppStore üzerindeki oyun ve uygulamalara dair fiyatlandırmayı TL üzerinden yapmaya başladı. Türk Lirası ile ifade edilen ücretler, Türk kullanıcıların daha iyi bir mağaza deneyimi yaşamaları adına önemli bir özellik olarak gösteriliyor.

YORUMLAR