Tamindir Gündem 36. Bölüm
Tamindir Gündem 36. Bölüm

Tamindir Gündem 36. Bölüm

1 - Google, Dünyada Çalışılacak En İyi İkinci Şirket

CNNMoney tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre dünya genelinde zirvede yer alanlar arasında çalışılabilecek en iyi şirketler sıralamasında geçtiğimiz yıl dördüncü sırada kendisine yer bulan Google, listede iki basamak yükselerek bu yıl listede ikinci sırada yer aldı. Listenin ilk sırasındaysa SAP yazılım şirketi kendisine yer bulmayı başardı.

2 - Skype'ta Büyük Güvenlik Açığı!

Skype üzerinde bulunan güvenlik açığı nedeniyle kayıt sırasında kullandığınız e-posta adresi veya kullanıcı adınızı bilen biri hesabınızı dakikalar içerisinde ele geçirebiliyor. Microsoft hala bu güvenlik açığıyla ilgili araştırmalarını sürdürürken, oluşabilecek aksiliklere karşı şimdilik parola sıfırlama sayfasını yayından kaldırdı ve muhtemelen güvenlik açığı kapatılana kadar da yayına almayacak.

3 - iPad Kullanıcıları Internet Explorer 10'dan Çok Etkilendi

Mozaic Group tarafından iPad kullanıcısı olan 40 kişilik grup üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre: iPad kullanıcılarının Windows 8 ve Internet Explorer 10 ile birlikte gelen Surface’tan gerçekten etkilendikleri ve ellerine fırsat geçmesi durumunda iPad kullanmaktan vazgeçerek Surface’a yönelmek istedikleri ortaya çıktı. Bakalım Microsoft Surface ile tablet piyasasında Apple’ı yakalayabilecek mi?

4 - Titan Süperbilgisayarı AMD ve Nvidia ile Güçlendirildi

Dünya üzerindeki en yüksek işlemci gücüne sahip süper bilgisayar ünvanını elinde bulunduran Titan, AMD ve Nvidia firmalarının en son teknolojileriyle sürekli olarak güçlendirilmeye devam ediyor. Şu an içerisinde 50 milyondan fazla çekirdek barındıran Titan saniyede 17.59 katrilyon işlem performansına sahip.

5 - Dropbox 100 Milyon Kullanıcıyı Geçti

Bulut depolama servisleri arasında ciddi rakipleri olmasına rağmen uzun zamandır en çok kullanılanlar arasında olan Dropbox tarafından yapılan açıklama göre, 5 yaşındaki şirketin geçtiğimiz yıl içerisinde kullanıcı sayısını neredeyse 4’e katlayarak 100 milyon gibi ciddi bir kullanıcıya sahip olduğunu dile getirdi. Bakalım Dropbox bu hızlı yükselişini sürdürmeyi başarabilecek mi?

6 - Windows 7 için Internet Explorer 10 Önizleme Sürümü Yayınlandı

Microsoft, Windows 8 ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunduğu Internet Explorer 10 için Windows 7 üzerinde kullanılabilecek olan bir önizleme sürümünü geçtiğimiz hafta içerisinde yayınladı. Henüz önizleme sürümü olduğu için eksikleri ve hataları bulunan Windows 7 için geliştirilen Internet Explorer 10’un  tam sürümünün 2013 yılından önce çıkış yapması bekleniyor.

Windows 7 için Internet Explorer 10 Önizleme Sürümünü İndir

7 - Apple Samsung'un Mahkeme Masraflarını Ödeyecek

Apple ve Samsung arasındaki davalar birçok ülkede devam ederken, İngiltere ayağında Samsung haklı bulundu ve Apple’ın internet sitesi üzerinde Samsung’dan özür dilemesi kararı ortaya çıktı. Bu özrün devamı olarak İngiliz mahkemeleri ayrıca Apple’ın Samsung’un tüm mahkeme masraflarını da ödemesi gerektiği kararına vardılar.

8 - Windows'un Beyni Sinofsky Microsoft'tan Ayrılıyor

Windows Vista’da yaşadığı başarısızlık sonrasında şirket tarafından Windows departmanının başına getirilen ve Windows 7 ve Windows 8 gibi başarılı Windows ürünlerinin ortaya çıkarılmasında kilit rol oynayan Steven Sinofsky sürpriz bir şekilde görevini bırakarak, Microsoft’tan ayrıldığını duyurdu. Steven Sinofsky’nin ardından Windows departmanının başına yardımcısı Julie Larson-Green getirildi.

9 - BlackBerry 10 Çıkış Tarihi Açıklandı

Kanadalı telefon üreticisi Research In Motion tarafından yapılan açıklamayla BlackBerry 10’un çıkış tarihi resmen açıklanmış oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 30 Ocak 2013 tarihinde yeni işletim sistemiyle çalışan iki akıllı telefon modelinin tanıtılacağı duyuruldu. 2013 yılının ilk ayı sonunda kullanıcılar BlackBerry 10’a merhaba diyecekler.

10 - Apple ve HTC Patent Anlaşmazlıklarında Küresel Barış Sağlandı

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde patent anlaşmazlıklarıyla boğuşan iki şirket Apple ve HTC, aralarında tüm davaları içerisine alan geniş kapsamlı bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. Her ne kadar anlaşmanın finansal maddeleri açıklanmamış olsa da iki şirkette sağlanan ortak anlaşmadan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

11 - Microsoft Surface Tablet Satışları İyi Başladı

Microsoft’un ilk tableti olan Surface başlangıçta bir çok teknoloji meraklısı için büyük bir şüpheyle karşılanmış olsa da, Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın yaptığı açıklamalara göre ürünün satışları bir hayli iyi durumda. Öyle ki ürünün 499 dolarlık modeli stoklar tükendiği için internet üzerinden satışları durduruldu.

12 - NASA Gezegenler Arası İnternet Geliştiriyor

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı yeni bir iletişim protokolü üzerinde çalışıyorlar ve üzerinde çalışılan bu proje sayesinde temel olarak gezegenlerarası internet altyapısı kurulması planlanıyor. DTN olarak adlandırılan bu yeni yöntemle veriler ara depo aygıtları kullanılarak hedefe ulaştırılana kadar saklanabiliyor.

13 - Firefox 8 Yaşında

9 Kasım 2004 tarihinde ilk versiyonu ile karşımıza çıkan Mozilla Firefox geçtiğimiz hafta içerisinde 8.yaşını kutladı. Geçtiğimiz 8 yıl içerisinde tarayıcı pazarında kendine sağlam bir yer edinen ve her geçen gün kendini geliştiren Firefox’un daha nice yaş günlerini kutlayacağını söylersek hiç de yalan olmaz.

14 - iPhone 5S Üretimi Aralık’ta Başlayacak

iPhone 5’in piyasaya sürülmesinin üzerinden çok az zaman geçti ancak Apple’ın iPhone 5S üretimine Aralık ayında başlayacağına dair dedikodular ortaya çıktı. Aralık ayında ufak adetlerle üretimine başlanacak olan iPhone 5S’in 2013’ün ilk çeyreğinde seri üretime geçmesi bekleniyor.

15 - Microsoft Türkiye Bilişim Zirvesi 2012 İstanbul’da Düzenlendi

Microsoft Türkiye’nin düzenlediği Bilişim Zirvesi 2012, İstanbul’da teknoloji meraklılarının yoğun ilgisi eşliğinde düzenlendi. Microsoft’un son kullanıcıya yönelik Windows ve Office ürünlerinden tutun da işletmeler için bulut depolama servislerine kadar pek çok konuda paralel oturumlar düzenlenen zirvede en son Microsoft teknolojilerini görme olanağı elde edildi.

YORUMLAR