Tamindir Gündem 40. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri - 14.12.1012

1 - Facebook Android Uygulaması Entegre Hale Geldi

Facebook uzun süredir kullandığı HTML 5 destekli uygulamasını güncelleyerek Android’in kendi kullanıcı arayüzünü kullanmayı seçti. Artık Android kullanıcıları bir kaç kata varan hızlarda Facebook’u cihazlarından kullanabiliyorlar.

2- Windows 8 Uygulama Mağazasında +18 Oyunlar Olacak

Microsoft beklenmedik bir şekilde Windows 8 ve Windows Phone 8 uygulama mağazasında +18 oyunlara izin verileceğini açıkladı. Google’ın son zamanlarda Android’e getirdiği bu tip kısıtlamalar Microsoft’u pek etkilememiş gibi görünüyor.

3- Microsoft Security Essentials Dünyanın En İyi Antivirüs Programı

Microsoft Security Essentials dünyanın en iyi antivirüs programı seçildi. Kullanıcılar için tamamen ücretsiz olarak hizmet veren yazılımın pek çok ücretli alternatifini de geride bırakması Microsoft’un ürüne verdiği önemin de bir göstergesi.

4- iPhone İçin Google Maps Yayınlandı

iPhone kullanıcıları Apple haritalarının yaşattığı büyük hayal kırıklığının ardından merakla Google Maps uygulamasının yayınlanmasını bekliyorlardı. Hafta içerisinde yayınlanan uygulama henüz Türkiye’de aktif durumda değil ancak yurtdışından gelen bilgilere göre kullanıcılar uygulamadan çok memnun.

5- Google Windows 8 ve Windows Phone 8 İçin Uygulama Üretmeyecek

Google son günlerde gündeme damgasını vuran Windows 8 ve Windows Phone 8 için Gmail ve Google Drive başta olmak üzere servislerinin uygulamalarını hazırlamayacağını duyurdu. Kullanıcı talebinin azlığından bahseden Google’ın bu konuda kararı gelecekte değişecek mi birlikte göreceğiz.

6- Samsung Galaxy S4 CES 2013'te Tanıtılmayacak

Ocak ayında düzenlenecek olan uluslararası tüketici elektroniği fuarı yani CES 2013’te Samsung’un Galaxy S4’e dair herhangi bir tanıtım gerçekleştirmeyeceği açıklandı. Başka bir vakitte cihaz için özel bir lansman düzenlemeyi planlayan Samsung’dan henüz daha detaylı bir açıklama gelmedi.

7- 2012 Yılında Tamindir'de Neler Oldu?

Günlük 500.000’den fazla ziyaretçiye ulaşan Tamindir son 1 yılda hem altyapı hem de öne çıkan içeriğiyle her gün daha çok kullanıcıya hitap ediyor. Teknoloji bloglarından tutun da haber ve videolarına kadar her şeyi bulabildiğiniz Tamindir’in 2012’de yaşadığı gelişmeleri kaçırmamak için blog yazımızı okumayı da unutmayın.

8- Youtube Tasarımını Yeniledi

Dünyaca ünlü video sitesi Youtube geçtiğimiz hafta içinde tasarımını baştan aşağı değiştirerek daha sade ve içeriklerin öne çıktığı bir hal aldı. Youtube’un konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre bu değişiklikle “Youtube’u kullanıcıların çok daha akıcı ve kolay bir şekilde kullanabilmeleri hedeflenmiş”.

9- Google+ 500 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Google’ın kullanıcılar arasında yaygınlaştırmak için uğraştığı sosyal ağı Google+’ın açıklanan son verilere göre 500 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklandı. Toplamda 500 milyon kullanıcıya sahip olan Google+’ın 135 milyon aktif kullanıcısı bulunmakta.

10- Google'dan Mobil Kullanıcıları Sevindirecek Haber

Google reklamlarına mobil uygulamalarda denk gelenler yanlışlıkla reklamlara tıklamayı çok yaşadıklarını bilirler. Google geliştirdiği yeni sistem ile reklamlara tıklayan kullanıcıların karşısına bir uyarı penceresi çıkartacak ve böylece istemeyen kullanıcılar reklamın yönlendiği sayfaya gönderilmeyecekler.

11- Google Apps Artık Yeni Kullanıcılara Ücretsiz Değil

Google tarafından yapılan açıklamayla bundan sonra Google Apps’ı yeni kullanmak isteyen kullanıcılar servis için ücret ödemek zorunda kalacak. Hali hazırda Google Apps servisini ücretsiz olarak kullanan kullanıcılarsa aynı şekilde servisi kullanmaya devam edebilecek.

12- Google Yönetim Kurulu Başkanı Schmidt: Android, iOS’a Karşı Olan Savaşını Kazandı

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt Android’in mobil cihazlar pazarında bulunduğu konumun 20 yıl öncesinin Microsoft ve Apple savaşına benzediğini ve Apple’ın Android karşısında büyük bir mağlubiyet aldığını açıkladı. Pazar payının %75’ini elinde bulunduran Android ilerleyen zamanlarda da bu ivmesini sürdürecek gibi görünüyor.

13- Microsoft Surface Tablet Üretimini Arttırıyor

Microsoft’un Surface tableti piyasada yakaladığı başarıdan sonra stoklarda tükendi ve kullanıcılar cihaza ulaşmakta sıkıntı yaşıyorlar. Bunun farkında olan Microsoft ise ürünün üretimini artırmayı ve dağıtım kanallarını iyileştirmeyi planlamış durumda.

14- Instagram Twitter’da Fotoğraf Paylaşmayı Durdurunca, Twitter Kendi Görüntü Filtreleme Sistemini Devreye Soktu

Geçtiğimiz hafta popüler resim paylaşma servisi Instagram, Twitter üzerinde fotoğraf görüntülemeyi durdurunca gözler Twitter’a çevrilmişti. Bunun üzerine Twitter da boş durmadı ve hiç zaman kaybetmeden kendi fotoğraf filtreleme servisini kullanıcıların beğenisine sundu.

15- Internet Explorer Güvenlik Açıkları Kapatıldı

Microsoft geçtiğimiz hafta içerisinde Windows 8 ve Internet Explorer 10 üzerinde bulunan kritik güvenlik açıklarını kapatmak için önemli bir güncelleme paketi yayınladı. Herhangi bir güvenlik tehdidiyle karşılaşmamak için güncellemeleri yapmayı ihmal etmeyiniz.

16- Dropbox Audiogalaxy’i Satın Aldı

Popüler dosya depolama servisi Dropbox çevrimiçi müzik yayını servisi Audiogalaxy’i satın aldı. Yaptığı bu hamle ile birlikte Dropbox acaba entegre bir müzik servisi mi açmayı planlıyor soruları gündeme geldi. Bakalım Dropbox tarafında ne gibi gelişmeler yaşanacak?

YORUMLAR