Tamindir Gündem 46. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri - 25.01.2013

1- Sadece Bir Günde Facebook'a 1.1 Milyar Fotoğraf Yüklendi

Facebook ile ilgili gelen istatistiklere göre, sadece geçtiğimiz yılbaşı arifesi ve yılbaşı günü kullanıcılar tarafından Facebook’a toplam 1.1 milyar fotoğraf yüklenmiş. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde Facebook’a 844 milyon fotoğraf yüklendiğini düşündüğümüzde bu Facebook için yeni bir rekor.

2-Opera Ice Web Tarayıcısı iOS ve Android için Geliyor

Masaüstü PC’lerde hiç bir zaman çok iyi bir popülarite elde edememiş olsa da Opera’nın mobil versiyonu oldukça sık kullanılıyor. Ancak Opera ekibi yine de durumdan memnun değil ve özellikle tabletlerde çok daha iyi bir web deneyimi sunmayı hedefledikleri Opera Ice mobil web tarayıcısını geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

3-Forbes Analisti: Microsoft CEO'su İstifa Etmeli

Forbes analisti Adam Hartung, Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın şirkete yaşattığı başarısızlıklar ve Microsoft’un tekel konumunu kaybettirmesi nedeniyle istifa etmesi gerektiğini belirtti. Steve Ballmer son günlerde satın almayı düşündüğü NBA takımı ile de gündeme gelmişti.

4-Google Gözlükleri Lazer Klavyeye Sahip Olacak

Google'ın geliştirmekte olduğu ilginç icadı "Google Glass" tanıtım videoları ve açıklanan her detayla birlikte gittikçe merak uyandırmaktaydı. Hayatımızı yönlendirebilecek bu futuristik icat için Google'ın aklındaki en güncel fikir ise lazer yansıtma ile kullanılabilecek bir klavye.

5- Messenger Ekibinden Önemli Duyuru

Bilindiği üzere 15 Mart tarihinde Windows Live Messenger emekliye ayrılarak yerini Skype’a bırakacak. Microsoft konuyla ilgili kullanıcılarını bilgilendirmek için 20 Ocak 2013 tarihi itibarıyle Microsoft hesabı kullanıcılarına Skype’a geçiş işlemleriyle ilgili yapılması gerekenleri içeren özel bir mail atmayı uygun gördü.6-Esnek Li-Ion Piller Bizlerle

Koreli bilim adamları teknolojide yeni bir adım olan esnek, katlanabilir ve yüksek performans sunabilen lityum iyon piller geliştirdiler.  Böylelikle bir süre önce tanıtılan Samsung Youm gibi esnek ekranları tamamlayabilecek esnek piller tamamen esnek olan telefonların önünü açmış oldu.

7- Mega Sadece Google Chrome'u Öneriyor

Megaupload.com ile tanıdığımız ve geçtiğimiz yılı olaylı bir şekilde geçiren Kim Dotcom’ın yeni projesi Mega kısa zamanda 1 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya ulaşmayı başardı. Mega.co.nz sitesini ziyaret eden kullanıcıların dikkatini en çok çeken şeylerin başında da Mega’nın sadece Google Chrome tarayıcısını kullanıcılarına öneriyor olması.

8-Intel'in Yeni Haswell İşlemcileri Haziran'da Çıkacak

Intel iş ortaklarına yeni Haswell ve Ivy Bridge-E işlemcilerinin çıkışının detaylarını içeren güncellenmiş yol haritası iletti. Son bilgilere göre bir takım Core i5 ve Core i7 işlemciler 2013'ün Haziran ayında piyasaya sürülecek.

9- Windows 8 Pro'ya Terfi Şansı Devam Ediyor

Microsoft tarafından Windows 8 Pro işletim sistemine sahip olmak isteyen kullanıcılar için sunulan özel kampanyalar Ocak ayı sonuna kadar devam ediyor. Kampanya kapsamında 129 TL’ye kullanıcılar Windows 8 Pro işletim sistemine sahip olabilecekler. Ayrıca 2 Haziran 2012 tarihinden sonra Windows 7 işletim sistemine sahip bir bilgisayar satın alan kullanıcılar 29 TL karşılığında sistemlerini Windows 8 Pro’ya yükseltebilecekler.

10- Microsoft, Bing Tags İçin Güncelleme Çıkarıyor
Kullanıcıların, web üzerindeki sayfalarda kendilerini ve arkadaşlarını etiketlemelerini sağlayan uygulama olan Bing Tags, çıkardığı yeni güncelleme ile bu etiketleri daha geniş bir kitleye görünür hale getirmeyi planlıyor. Bing Tags, yeni haliyle, kullanıcıların da onayını alarak, etiketlerin bulunduğu sayfaların Bing aramalarında görülmesini sağlayacak.

11- İlk Milli Anti-Virüs Yazılımı Savungan Comodo'dan Geliyor

Son zamanlarda ülkemizde kamu ve kamu kuruluşlarına düzenlenen siber saldırıların önüne geçmek amacıyla Comodo şirketiyle kod adı “Savungan” olan ilk milli Anti-Virüs yazılımı için çalışmalara başlandı. 2013 Yılı içerisinde tamamlanacak olan Savungan bakalım siber tehlikelerin önüne geçebilecek mi?

12- GeeksPhone, Firefox İşletim Sistemli Telefon Çıkarıyor

Bir İspanyol şirket olan GeeksPhone, Firefox tarayıcı tabanlı işletim sistemine sahip olan Keon ve Peak adlı iki yeni akıllı telefon çıkaracağını duyurdu. Müşterilerden ziyade geliştiriciler için tasarlanan telefonlar, temel işletim sistemindeki hataları ayıklamak ve ilerlemek için geliştiricilerden destek bekliyor.

13- Sony SmartWatch Artık Türkiye'de

Sony Mobile tarafından geliştirilen ve yurtdışında olduğu kadar ülkemizde de merakla beklenen teknolojik cihazların başında gelen rengarenk Sony SmartWatch'lar ilk olarak Sony Center'larda satışa sunuldu. Kullanıcıların mobil cihazlarındaki bildirimleri bluetooth aracılığıyla kollarındaki saatten takip etmelerini sağlayan SmartWatch’lar şık tasarımlarıyla da dikkat çekiyor.

14 - Samsung Galaxy S2 İçin Android 4.1.2 Güncellemesi Çıktı

Galaxy S2 kullanıcıların çok uzun süredir bekledikleri Android 4.1.2 Jelly Bean güncellemesi yayınlandı. İlk olarak İspanya’da indirilebilir kılınan güncellemenin birkaç hafta için Türk kullanıcıların cihazlarına gelmesi bekleniyor.

15- Sony Xperia Z Tablet Duyuruldu

CES 2013 Fuarından büyük beğeni toplayan Sony Xperia Z akıllı telefonun tablet modeli Japonya’da tanıtıldı. Çarpıcı özelliklere sahip tabletin bahar aylarında satışa çıkacağı tahmin ediliyor.

16- Galaxy Note 8.0 Mobil Dünya Kongresi’nde Tanıtılacak

Samsung CEO’su JK Shin, Galaxy Note 8.0 Tablet’in Şubat ayının sonunda Barcelona’da yapılacak Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılacağını söyledi. Galaxy Note 8.0 Tablet’in Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi ve 1.6 GHz dört çekirdekli işlemciyle çıkacağı bilinmekte.

YORUMLAR