Tamindir Gündem 47. Bölüm
Tamindir Gündem 47. Bölüm

Tamindir Gündem 47. Bölüm

Haftalık Teknoloji Haberleri - 31.01.2013

1-Microsoft'a Göre Kullanıcılar Windows XP'yi Çoktan Çöpe Atmaya Başladı

Microsoft yetkililerine göre kullanıcılar eski alışkanlıklarını terk etmeye başladı. Bu demeçlere göre kullanıcılar yeni Windows versiyonlarına yönlenmeye başlamış. Microsoft'un beklentisi ise 2014'ün ortalarından önce Windows XP'nin tamamen emekliye ayrılışının tamamlanması.

2-Google Gözlüklerine Ait Bir Başka Sıradışı Patent

Google sıradışı icadı Google Gözlükleri için sıradışı fikirler üretmeye devam ediyor.Bu teknoloji ses iletmek için titreşimleri kullanıyor. Titreşimler gözlüğün vücuda temas eden bölümlerinden kafatasına yönleniyor ve kullanıcının iç kulağına sesleri iletmiş oluyor.

3-PTT Mobil Hattını Duyurdu

173 yıllık tarihi ile Türkiye’nin en köklü kurumlarından bir olan PTT, Pttcell markasıyla mobil iletişim sektörüne giriş yapıyor. İlk aşamada faturasız tarife ile 200 PTT merkezinde satışa sunulacak olan Pttcell’in, Mart ayı sonunda tüm PTT merkezlerinde satılması hedefleniyor. 

4-Youtube Bazı Videoları İzlemeyi Paralı Yapabilir

AdAge adlı bir kaynağa göre Youtube yeni bir sistem üzerinde çalışmakta. Bu sistem kullanıcıların bazı kaynakların videolarını seyretmek için aylık üyelik ücreti demesini gerektirmekte. AdAge'ye göre Youtube şu an bu sistemi bir miktar video yapımcısıyla birlikte test etmekte.

5 - ESET NOD32 Antivirus 6 Çıktı!

ESET, popüler güvenlik yazılımı NOD32 Antivirus 6’yı çıkardı ve tüm kullanıcılar içinde indirilebilir kıldı. Birçok iyileştirme ve yeniliği beraberinde getiren yeni sürüm NOD32’yi 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilir ve çok uygun bir ücret karşılığında Tamindir üzerinden satın alma seçeneğini kullanabilirsiniz.

6 - iOS 6.1 Güncellemesi Yayınlandı

Apple, sessiz sedasız bir şekilde iOS 6.1 yayınladı ve Türk kullanıcılar için de söz konusu güncellemeyi sundu. Yaklaşık 90 MB boyutunda olan güncelleme temel olarak güvenlik güncellemelerini ve birkaç ufak yeniliği bünyesinde barındırıyor.

7 - Facebook iPhone ve iPad Uygulaması Vine'ın Özelliklerini Kazanarak Güncellendi

Facebook, Twitter’ın Vine uygulamasına cevap verircesine Vine’ın sahip olduğu özellikleri uygulamaya kazandıran bir güncelleme yayınladı. Artık iPhone ve iPad kullanıcıları Facebook uygulaması içinde mesajlaşırken kısa videolar çekere birbirlerine gönderebilecekler.

8 - Twitter'ın Başı Vine'daki Müstehcen Paylaşımlarla Dertte

Vine uygulamasıyla bir anda dikkatlerin bu uygulama üzerinde toplanmasını sağlayan Twitter, yeni ürünün zayıf bir yanı ile mücadele etmek zorunda kaldı. Zira birçok kullanıcı, her biri 6 saniyeden oluşan videoların paylaşıldığı mecrada müstehcen içeriklerle karşılaşabiliyorlar.


9- Samsung 2012'nin 4. Çeyreğinde 6.6 Milyar USD Kâr Etti

Samsung, 2012 yılının son çeyreğinde 6.6 Milyar USD kâr ettiğini açıkladı. Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 satışlarının bu kârda çok büyük bir etkisi olduğunu gösteren rapor, Samsung’da işlerin yolunda olduğunu gösteriyor.

10- BlackBerry 10 Özellikleri ve Fiyatı

BlackBerry 10 dün gece gerçekleştirilen bir lansmanla izleyicilere kendini tanıttı. 2 modelle birden çıkan BlackBerry araçlar, sağlık sistemleri ve diğer sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışacak. Ürüne dair açıklanan tüm özellikleri Tamindir.com üzerinden bulabilirsiniz.

11- NVIDIA Tegra 4 ile HDR Fotoğraflar Standart Olacak

NVdia yeni işlemcisi Tegra 4’ü bundan bir süre önce taşınabilir oyun konsolu için duyurmuştu. NVdia bu işlemcisini sadece konsollarda değil tablet ve mobil cihazlarda da kullanmak istiyor. İşlemcinin ortaya çıkan bir özelliği de normal fotoğrafların çekildiği hızda HDR çekebilmesi.

12- 64 GB Surface Pro Tablette 23 GB Boş Alan Var

Surface RT tablette yer alan boş alan sorunu Surface Pro Tabette de devam ediyor. 9 Şubat’ta piyasaya sürülecek tablette 64 GB yerin sadece 23 GB’ının kullanılabilir olacağı bir Microsoft yetkilisi tarafından açıklandı.

13-  Java'da Yeniden Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıkarıldı

Java’nın güvenlik sorunları yeni sürümüne rağmen sürüyor. Security Explorations isimli firmanın CEO’su Java güvenlik ayarlarını aşan bazı Java kodlarının Windows saldırılarında kullanıldığını açıkladı.

YORUMLAR