Tamindir Gündem 48. Bölüm
Tamindir Gündem 48. Bölüm

Tamindir Gündem 48. Bölüm

Popüler Teknoloji Haberleri - 08.02.2013

1-Facebook Durum Güncellemelerinde Değişiklik Yapma Hazırlığında

Facebook anı anına ne yaptığımızı paylaşabilmemiz için seçenekli durum çubuğu geliştiriyor. Bu geliştirmeyle durum çubuğu üzerinde açılan menüde çıkan, önceden belirlenmiş durumlardan birini belirleyerek daha kolay durum güncellemesi yapabiliyoruz.

 2-Sony'den my Xperia İsimli Yeni Güvenlik Hizmeti

Sony, akıllı telefonun kaybolması ya da çalınması halinde kısa sürede cihaza yeniden ulaşılabilmesine olanak tanıyan, bu süreçte de kişisel verilerin korunmasını sağlayan my Xperia isimli güvenlik hizmetini pilot bölgelerde kullanıma sundu. Hizmetin, yılın ikinci çeyreğinde diğer ülkelerde de kullanıma açılması bekleniyor.

3-Yeni Nesil AMD ve NVidia Ekran Kartları Gecikecek

2013'ün ilk yarısında piyasada olması beklenen yeni nesil AMD ve Nvidia ekran kartlarının bir süre daha gecikeceğine dair söylentiler yaygınlık kazanmaya başladı. Yeni sistem toplayacak bilgisayar kullanıcılarını üzecek bu durum 6 aylık bir gecikmeyi ifade ediyor.  

4- Microsoft: Windows 8 Satışları Windows 7 ile Denk

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in satış başarısı kullanıcılar tarafından merak konusu olmuştu. Konu hakkında açıklama yapan Microsoft Finans Müdürü, 60 milyondan fazla satan Windows 8’in, Windows 7 gibi rekor bir satış yaşadığını belirtti.

5- Galaxy Tab 3'ün Varlığı Neredeyse Kesinleşti

Samsung’un sıradaki tableti olarak görülen Galaxy Tab 3, bazı önemli benchmark sitelerinde kendisini gösterdi ve böylece tabletin varlığı doğrulanmış oldu. Elde edilen verilere göre Android 4.2.1 Jelly Bean sürümünü kullanacak olan cihazın kaç çekirdekli olduğu henüz bilinmiyor ancak 1.5 GHz frekansında çalışan bir işlemcisinin olacağı görünüyor.

6-HTC Yüzde 90 Kar Kaybı Yaşadığını Duyurdu

Sektörün en iyi Android telefon üreticilerinden biri olan HTC, maddi sıkıntılar yaşıyor. Samsung ve Apple gibi büyük firmaların arasında kaybolma tehlikesi yaşayan HTC, 2011 senesine oranla geçtiğimiz sene %90’lık bir kar kaybı yaşadığını açıkladı.

7-250.000 Twitter Hesabı Hacklendi! Şifrenizi Yenileyin

Twitter 250.000 hesabı etkileyen bir siber saldırıyı tespit edip durdurduğunu bildirdi. Twitter, eylemi gerçekleştiren hackerların amatör olmadığını, gayet organize bir şekilde hareket ettiğini iddia ediyor ve bütün kullanıcılara şifrelerini yenilemelerini öneriyor.

8- 2013 Sonuna Kadar 10 Milyon BlackBerry 10 Aktifleştirilebilir

BlackBerry mobil teknoloji şirketinin yeni işletim sistemi ve cihazları büyük beklentileri de beraberinde getirdi. Birçok ülkede satışa çıkan BlackBerry 10 işletim sistemine sahip BlackBerry Z10 ile başlayan dalganın 2013 yılı boyunca 10 milyon BB aktifleştirme işlemini de beraberinde getireceği öngörülüyor.

9- Steve Jobs'ın Marka Tescili Bir Türk'e Ait

Bir Türk tarafından Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın adının patenti alındı. Kamil Kürekçi isimli tekstil ihracat firması sahibi, Türk Patent Enstitüsü’ne giderek ürünlerinde kullanmak üzere Steve Jobs ismine marka tescili yaptırdı.

10-Internet Explorer Halen En Çok Kullanılan Tarayıcı

Net Applications tarafından yayınlanan Ocak ayı internet tarayıcısı kullanım istatistiklerine göre dünyada en çok Internet Explorer tercih edilmekte. Tarayıcıların kullanım paylarının yarısından fazlasını elinde tutan Internet Explorer’ı yakın paylarla Firefox ve Chrome takip etmekte.

11- 128 GB'lık Yeni iPad Satışa Çıktı

Uzun süredir beklenen iPad’in 128 GB depolama alanı bulunan sürümü nihayet çevrim içi Apple Mağazası üzerindeki yerini aldı.128 GB’lık depolama alanına sahip Wi-Fi model $799, Wi-Fi + 4G model ise $929 etiket fiyatıyla satın alınabiliyorlar.

12-Google+ Dünyanın İkinci Büyük Sosyal Ağı Oldu

En büyük sosyal ağ platformu araştırmasının sonuçları, Google+’ın en büyük ikinci sosyal ağ olduğunu ortaya koydu. Facebook’un gerisinde kalan Google+, Youtube ve Twitter gibi markaları geçerek beklenenden daha büyük bir başarıya imza attı.

13-Türk Hackerlardan Nokia'ya Ciddi Saldırı

Kendini "Turkish Ajan Hacker Group" olarak adlandıran hacker grubu Nokia’nın Tayvan resmi sitesini ve birkaç alt alanını hackleyerek  içerisinde kullanıcı kayıtlarının da bulunduğu 100.000’e yakın veriyi ele geçirdi. Hackerlar sitelere kendi logolarını içeren görseller yerleştirerek eylemi dünyaya duyurdu.

14- Samsung Galaxy S4'ün Olası Son Tasarımı ve Özellikleri Sızdı

Galaxy S4, 2013 yılının belki de en çok beklenen akıllı telefonu. Hakkında birçok söylenti ve iddianın arka arkaya dile geldiği ürünle ilgili son bilgiler ürünün Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemiyle çıkacağı ve 1080p tam HD ekrana sahip olacağını doğruluyor.

15-Ubuntu Mobil Ekim 2013'te İki Pazarda Piyasaya Sürülecek

Aslen bir Linux yazılımı olan Ubuntu, telefon piyasasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Gelen haberler, Ubuntu işletim sistemli akıllı telefonların 2013 Ekim ayında geleceğini işaret ediyor.

16- 76 Türk Devlet Sitesi Hacklendi

Neredeyse tamamı devlet hastanelerinden oluşan ve aynı sunucudan yayın yaptıkları iddia edilen 76 devlet sitesi HacKingZCrew isimli bilgisayar korsanı grubu tarafından saldırıya uğradı ancak sitelerin yayın akışları etkilenmedi. Korsan grubu siteler üzerinde özel sayfalar hazırlayarak gövde gösterisi yaptılar.

YORUMLAR