Tamindir Gündem 49. Bölüm
Tamindir Gündem 49. Bölüm

Tamindir Gündem 49. Bölüm

Popüler Teknoloji Haberleri - 15.02.2013

1- Apple Brezilya'da iPhone Telif Hakkını Kaybetti

Apple ile Gradiente Eletronica arasında süren ve iPhone markasının telif haklarına dair yaşanan gerilim, Brezilya mahkemeleri tarafından sonuca bağlandı ve Apple’ın Brezilya’da iPhone adı altında telefon satması yasaklandı.

2- Çok Yakında Telefon Adedi İnsan Nüfusunu Geçecek

Akıllı telefonların ortaya çıkışından beri giderek artan ürün talebi eğer bu şekilde devam ederse 2013’ün sonlarında dünyadaki telefon adedi insan nüfusunu geçerek bir rekora imza atacak.

3- 4 Günde 7 Milyon iPhone ve iPad'e Jailbreak Yapıldı

iPhone ve iPad sahipleri, evasi0n Jailbreak internette indirilmeye hazır hale geldikten sonra 4 gün içerisinde tam 7 milyon cihaz üzerinde jailbreak işlemini uyguladılar.

4- Zuckerberg 2012 Yılının En Hayırsever İkinci İnsanı Oldu

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan geçtiğimiz yıl içerisinde yaptıkları toplam 500 milyon dolarlık bağış sayesinde 2012 yılı içerisinde Amerika’nın en yardım severleri listesinde, dünyanın en zengin adamlarından biri olan ve tek başına 3.1 milyar dolar bağış yapan Warren Buffett’ın ardından ikinci sırada yer aldılar.

5- Intel'den Afrika'ya Özel Akıllı Telefon

Intel, Afrika’nın önde gelen iletişim operatörlerinden Safaricom işbirliğiyle, Afrikalı kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde ve en uygun fiyata karşılayabilmek için özel olarak tasarlanan Yolo adlı akıllı telefonu tanıttı. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonun 500 MB internet paketi ile birlikte 125 dolar gibi bir ücretlendirmeyle satılacağı duyuruldu.

6- Turkcell Tablet Tanıtıldı

Turkcell, düzenlediği bir basın toplantısıyla Maxi IQ isimli Android tableti tanıttı. 10.1 inçlik ekran sınıfına giren ve Pegatron ortaklığı ile üretilen tablet, Turkcell Eğlence Paketi ile birlikte 24 ay taahhütlü olarak satılacak.

7- Google Kendi Havaalanını Yapmak İstiyor

Google, içinde Silikon Vadisi diye tabir edilen bölgenin de yer aldığı California’nın San Jose şehrine yakın bir konumda kendine ait bir havaalanı inşa etmek istiyor. Konuyla ilgili resmi girişimlere başlayan teknoloji devinin bünyesinde 250 yolcu kapasiteli jet motorlu Boeing uçaklar da yer alıyor.

8- Nexus 4 İçin Android 4.2.2 Güncellemesi Çıktı

Google ve LG iş birliği ile ortaya konan, kısa bir süre önce Türkiye’de de resmi olarak satışına başlanan Nexus 4 için Android 4.2.2 Jelly Bean güncellemesi yayınlandı. Kullanılabilir en yüksek Android sürümüne sahip cihaz rakiplerine oranla ciddi bir yazılım avantajını kullanıcılarına aktarmayı sürdürüyor.

9- Nokia Asha 310'u Duyurdu

Fin cep telefonu üreticisi Nokia, 2013 yılı içerisinde Orta Doğu, Asya, Hindistan, Afrika ve Brezilya destekli telefonu Asha 310’u duyurdu.

10- İlk Tam Biyonik Adam Londra Bilim Müzesi'nde Sergileniyor

İlk yapay kan dolaşım sistemine ve yapay organlara sahip olan ilk biyonik adam, robot uzmanları tarafından tasarlandı. Gerçek kanın işlevini üstlenen ve oksijeni bağlayıp bırakan nano parçacıklardan yapılmış kanı oluşturmayı başaran uzmanlar, gelecek yıllarda yapay organlar sayesinde organ bağışının kalkabileceği müjdesini de verdi.

11- Apple iWatch İçin Bükülebilir Ekranı Test Ediyor

Hakkındaki söylentilerin durmak bilmediği iWatch için gelen son haberler, Apple’ın bükülebilir iOS cihazları üzerinde çalıştığı yönünde. Kaynak olarrak New York Times’ın gösterildiği habere göre Apple, iWatch’ta avantaj olarak kavisli cam konusundaki uzmanlığını kullanmak istiyor.

12- Tim Cook: Apple Geliştiricilere Sekiz Milyar Dolar Ödedi

Apple CEO’su Tim Cook, şu anda şirketi rakiplerinden üstün tutan en önemli avantaj olarak uygulama mağazasındaki zenginliği gösterdi. Cihazlarındaki güçlü uygulama ekosistemini öven Cook, Apple’ın, yeryüzünde en iyi müşteri deneyimini sunan bu ekosistemi inşa etmek için şimdiye kadar geliştiricilere 8 milyar dolar ödediğini söyledi.

13- Havadan Elektrik Üreten İcat Geliştirildi

Dennis Siegel isimli bir Alman üniversite öğrencisi havadaki radyasyonu kullanarak elektriğe çeviren bir icat geliştirdi ve bu icadıyla bir kalem pili şarj etmeyi başardı.

14- Samsung 85 İnç Ultra HD Televizyon Avrupa'ya Geliyor

Samsung’un CES 2013’te tanıttığı devasa ultra HD televizyonu bahar aylarında Avrupa’da satışa çıkacak. Televizyon devasa ekran boyutunun yanında 40000 Euro civarındaki fiyatıyla da şok etkisi yaratmakta

15-FBI Çalışanları Torrent ile Dizi İndirirken Yakalandı

Telif hakları konusunda oldukça hassas olan FBI, bazı çalışanlarının torrent üzerinden indirdikleri diziler nedeniyle dikkatleri üzerine çekti. FBI kısa bir süre önce ortaya çıkan skandal ile ilgili herhangi bir açıklama yapmış değil.

YORUMLAR