Tamindir Gündem 56. Bölüm
Tamindir Gündem 56. Bölüm

Tamindir Gündem 56. Bölüm

Haftanın Teknoloji Haberleri - 05.04.2013

1- Windows 8 Hala Windows Vista'nın Gerisinde

Uzun süredir piyasalarda olmasına rağmen hala kullanıcılardan beklenen tepkiyi alamayan Windows 8’in, Windows Vista’nın bile gerisinde olduğu, Microsoft’un beklentilerini boşa çıkardığı araştırma şirketleri tarafından ortaya çıkarıldı.

2- Game of Thrones Korsan İndirme Rekoru Kırdı

Popüler dizi Game of Thrones ya da Türkçe adıyla Taht Oyunları internet tarihinde bir devrime yol açtı ve torrent üzerinden en kısa sürede en çok indirilen dosya konumuna geldi. Paylaşılmaya başladıktan bir kaç saat sonra 150 000 kişi tarafından destekleniyordu ve 50 000 kişi tarafından indiriliyordu.

3- Mozilla Firefox 20 Yayınlandı

Mozilla’nın popüler web tarayıcısı Firefox’un 20. sürümü yayınlandı ve bu sürümde sekmelerde gizli pencere özelliği, performans iyileştirmeleri, yeni indirme yöneticisi ve pek çok soruna çözümler yer aldı. Yeni sürümü Tamindir’den indirebilirsiniz.

4- Vargonen Hosting için Herkese Tamindir'den Yüzde 30 İndirim

Vargonen hosting ve Tamindir işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz kampanya sayesinde, Vargonen’den alacağınız web hosting paketlerinde Nisan sonuna kadar %30 indirim almak isteyen herkes için hazır. İndirim kodu olarak “TAM30”u kullanmayı unutmayın!

5- Flipboard Üzerinde 24 Saatte 100 Bin Adet Dergi Yayınlandı

Sosyal medya ve web siteleri üzerindeki haberlerin dergi formatında paylaşılmasına olanak tanıyan iOS ve Android uygulaması Flipboard yeni sürümüyle birlikte yaklaşık 50 milyon kullanıcısana kendi dergilerini oluşturma imkanı sundu. Yeni güncellemeyle birlikte Flipboard üzerinde 24 saat içinde toplam 100 bin adet dergi yayınlandı.

6- Youtube Geliştiriciler için Yeni Video Aracını Tanıttı

Youtube tarafından Oyun Geliştiricileri Konferansında tanıtılan yeni video aracı sayesinde oyun geliştiricileri bundan böyle oyunların içerisine ekleyecekleri kodlar yardımıyla, oyunlara ait oynanış videolarının akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden canlı yayında izlenmesine olanak tanıyabilecek.

7- MixBit Youtube'a Rakip Olabilecek mi?

Youtube'un kurucularından Chad Hurley Twitter üzerinde yaptığı duyuruyla yeni bir video sitesi olan MixBit'i hayata geçirmek için hazırlıklara başlandığını açıkladı. Doğrudan Youtube'a rakip olmak gibi bir amaçlarının olmadığını duyuran Hurley, bunun yerine insanların birlikte esnek bir şekilde çalışarak içerik üretmeye uğraşacakları bir platform oluşturmaya çalıştıklarından bahsetti.

8- Yahoo E-Posta Servisine Dropbox Entegrasyonu Ekledi

Yahoo kendi e-posta servisi içerisine bulut depolama servisi Dropbox'ı entegre ettiğini duyurdu. İki şirket arasında yapılan anlaşma sonucunda kullanıcılar Yahoo Mail hesapları üzerinden dosya göndermek, almak ve düzenlemek için Dropbox hesabını kullanabilecek.

9- Facebook Messenger ile Ücretsiz Arama Türkiye’de

Facebook, Messenger uygulamasının iOS ve Android sürümleri ile ücretsiz sesli arama yapmayı Türkiye’de de kullanılabilir kıldı. İlk olarak Kanada ve ABD’de kullanılmaya başlanan bu özellik sayesinde kullanıcılar internet bağlantısı olduğu sürece birbirlerini ücretsiz olarak arayabilecekler.

10- Androidbook, Bu Yıl Duyurulabilir

DigiTimes analizcileri, Androidbook’un bu yılın üçüncü çeyreğinde duyurulabileceği gibi bir tahmini ortaya attı. Android sistem sorumlusu Sundar Pichai’ye dayandırılan bu tahmin doğruysa Androidbook, Chromebook satışlarını bölebilir.

11- PC Satamayan Dell Çöküyor

Forbes tarafından yapılan habere göre, 29 Mart 2013 tarihinde yayınlanan dosyada, Dell’in içinde bulunduğu riskler sıralandı ve şirketin PC satışlarında önemli bir gerileme olduğu belirtildi. Akıllı telefon ve tablet satışlarıyla rekabet edemeyen Dell için bu düşüşün ne zaman sona ereceği ise belirsizliğini koruyor. 

12-1000 Kat Hızlı Fiber Optik Kablolar Geliyor

İngiltere’li bilim adamları standart fiber optik kablolara göre 1000 kat daha hızlı veri transferi yapabilen fiberoptik kablolar geliştirdiler. İlk aşamada veri merkezleri ve süper bilgisayar bağlantılarında kullanılacak teknolojinin interneti yakın gelecekte büyük ölçüde hızlandırması bekleniyor. 

13-Pirate Bay Tekrardan Dünyanın En Büyük Korsan Sitesi Oldu

Pirate Bay son açıklanan istatistiklere göre dünyanın en çok korsan paylaşımına sahip internet sitesi oldu. Daha önceden Megaupload gibi direkt indirme sitelerinin egemenliğinde olan bu istatistik listesi artık tamamen torrent paylaşım sitelerinden oluşmakta. 

14-Microsoft Türkiye'de Tablet Geliştirme Merkezi Açacak

Microsoft Fatih projesi kapsamında Türkiye’de 15 milyon tablet üretme niyetinde olduğunu açıkladı. Bunun yanında Türkiye’nin ilk tablet araştırma ve geliştirme laboratuvarını da açma amacını güden Microsoft ihaleyi alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor

15-  Sony Xperia Z Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu!

Sony Xperia Z’nin Türkiye çıkış fiyatı Sony Mobile Türkiye tarafından resmen açıklanmasa da bazı mecralarda yer almaya başladı. Turkcell Xperia Z’nin ön sipariş ücreti olarak 1849 TL’lik bir fiyat biçti.

16- 99 Pound Etiket Fiyatlı GoNote Mini Netbook Bilgisayar Tanıtıldı

Ergo Electronics isimli şirket tarafından tanıtılan ve tevazu gösterircesine özelliklere sahip olan GoNote Mini Netbook isimli bilgisayar tanıtıldı. Özellikle çocukları hedef alan şirket, 99 Pound gibi son derece uygun bir fiyata hemen herkesin bilgisayar kullanabilmesini amaçlıyor.

17- Samsung Galaxy Ace 3 Geliyor

Orta sınıf akıllı telefon serisinde Samsung’un en iddialı ve en çok beğenilen modellerinden olan Galaxy Ace’lere kardeş geliyor. 300 Euro ya da biraz daha alt seviyelerde etiket fiyatına sahip olması beklenen telefon birçok renk seçeneğiyle merhaba diyecek.

YORUMLAR