Tamindir Gündem 58. Bölüm
Tamindir Gündem 58. Bölüm

Tamindir Gündem 58. Bölüm

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 19.04.2013

1 - Google Glass'ını Satanlara Ceza

Google Glass akıllı gözlüklerine önceden 1500 dolara erişme olanağı elde eden uygulama geliştiriciler, gözlüklerin bir başkasına devredemeyecek ya da satamayacaklarını farkettiklerinde oldukça şaşırdılar. Bu konuda büyük yasaklar getiren Google cihazları tamamen deaktive etme hakkına da sahip.

2 - WhatsApp, Twitter ve Facebook'u Geride Bırakıyor

WhatsApp CEO’su Jan Koum, Twitter’dan daha fazla kullanıcıya sahip olduklarını ve günde Facebook’tan atılan mesaj sayısından daha fazla mesaja sahip olduklarını açıkladı. Büyümelerine devam edeceklerine inancını belirten Koum WhatsApp’ın mesajlaşma uygulamaları arasındaki konumunu koruyacağını belirtti.

3 - Microsoft Windows 8.1'de Başlat Butonunu Geri Getirebilir

Windows 8’de başlat butonunun yer almaması ve Windows’un direkt olarak başlangıç ekranına geçiş yapması nedeniyle büyük eleştiriler alan Microsoft, Windows Blue kod adıyla anılan Windows 8.1 işletim sisteminde başlat butonunu geri getirmeyi ve direkt olarak masaüstüne açılma özelliğini koymayı düşünüyor.

4 - Microsoft Akıllı Saat Üretmek İçin Donanım Araştırıyor

Google ve Apple dahil olmak üzere teknoloji devlerinin akıllı saatler üzerine araştırmalar yapmaları ve prototipler geliştirmeleri Microsoft’un da konu üzerine düşünmesine neden olmuşa benziyor. Önümüzdeki sene gerçek bir trend olması beklenen akıllı saatler için Microsoft da donanım arayışlarına başlamış durumda ancak sadece denemeler için mi yoksa ciddi bir proje için mi gerçekleştiği bilinmiyor.

5 - Apple iPhone 5S Üretimine Başlıyor

Apple’ın cihazlarının üretimini gerçekleştiren Foxconn’un uzun bir aradan sonra insan kaynakları ve işçi arayışına büyük bir ivme kazandırması akıllara Apple’ın iPhone 5S üretimine başlayıp başlamadığı konusunu getiriyor. Böyle büyük çapta üretimleri Apple için gerçekleştiren Foxconn iPhone 5S için tüm hazırlıklarını tamamlama peşinde olabilir.

6- 30 Kat Daha Güçlü, 1000 Kat Daha Hızlı Şarj Olan Lityum İyon Piller Geliştirildi!

Günümüz pil teknolojilerinde devrim yaratacak bir teknoloji geliştirildi. Bu teknoloji ile pil bileşenleri oldukça küçültülerek 3 boyutlu bir ortamda birleştiriliyor ve pil gücü inanılmaz bir derecede artıyor. Geliştirilen pillerin 1-2 sene içerisinde tüketicilere sunulması bekleniyor

7- Türk Hacker Gigabyte'ın Sitesine Saldırdı

Turkish Ajan hacker grubu üyesi ve Maxney lakaplı bir Türk hacker teknoloji devi Gigabyte’ın birkaç internet sitesine siber saldırı düzenledi. Bu sitelerde kendi görselini yayınlayan hacker “Bazen birseyleri degistirmek gerekir.” mesajını paylaştı

8- Eskisine Göre 2 Kat Hızlı USB 3.0 Bağlantısı Geliştirildi

Özel bir araştırma geliştirme grubu mevcut teknolojiye göre 2 kat daha hızlı veri transferi yapabilen yeni bir USB 3.0 bağlantı arayüzü geliştirdi. Bu yeni arayüz daha yüksek elektrik iletimi de yapabiliyor. Böylece USB ile şarj edilen cihazlar daha çabuk pillerini doldurabilecek. 

9- Twitter, Reklamcılar İçin Yeni Özellik Çıkarıyor

Twitter, reklamcıların, kullanıcıların attıkları tweetlerdeki anahtar kelimelere ulaşmalarını sağlayan yen bir özellik çıkarıyor. Yeni anahtar kelime hedefleme aracı sayesinde reklamcılar, kullanıcıların attığı tweetlerdeki kelimeleri görerek, bu kelimelere yönelik desteklenen tweetleri kullanıcılara gösteren parametreler ayarlayabilecekler.

10- Hackerlar Android Platformuna iOS’a Göre Daha Çok Saldırıyor

Mobil güvenlik şirketi Symantec tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iOS, Android’e göre daha savunmasız bir platform olsa da hackerlar, saldırı seçimlerini Google platformundan yana yapıyor. Symantec’in yaptığı yoruma göre, mobil zararlı yazılımlarının mobil güvenlik açıklarıyla aslında hiçbir ilgisi bulunmamakta.

11- Japonya, Google Fiber’den İki Kat Hızlı İnternet Sunuyor

Japon internet sağlayıcısı, Google Fiber’e göre iki kat hızlı interneti daha ucuza sunduğunu duyurdu. Bu sayede dünyadaki en hızlı internet hizmetini sunacak olan ve Sony’nin sahibi olduğu So-net, yine de bu servisi ayda $51’ın altında bir fiyata ve iki yıllık sözleşme karşılığında verecek. Ayrıca başlangıç kurulum ücreti de $537 olacak.

12- LinkedIn'den Pulse için 90 Milyon Dolar

LinkedIn yaptığı bir açıklamayla, 3 yaşındaki mobil ve web haber okuma uygulaması Pulse'u satın aldığını doğruladı. Pulse ile birlikte sosyal ağ bünyesindeki kullanıcılarına en yeni haberleri yayın akışı şeklinde sunabilecek olan şirket, içerik alanında çok daha iyi bir konuma gelmiş olacak.

13- Facebook Home Hayal Kırıklığı Yarattı

Facebook'un yeni mobil uygulaması Home çıkış yaptı yapmasına ama görünen o ki Google Play üzerinden uygulamayı indiren kullanıcılar uygulamadan pek memnun değiller. Google Play üzerinde geçirdiği ilk haftasonu sonrasında kullanıcılar tarafından uygulamaya verilen ortalama puan 2.3 civarlarında kaldı ki bu da Facebook Home'un bekleneni veremediğinin açık bir göstergesi.

14- Hackerlar WordPress Sitelere Saldırmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz Cumartesi gününden beri devam eden ve Wordpress tabanlı siteleri hedef alan brute force saldırısı aralıksız devam ediyor. Bu noktada tüm WordPress kullanıcılarının parolalarını güncellemeleri ve mümkünse daha güçlü parolalar için harf, rakam ve sembolleri tek bir parola içerisinde kullanmaları önerilmekte.

15- Twitter'ın Müzik Servisi ve iOS Uygulaması Yayına Başladı

Twitter'ın geçtiğimiz haftalarda duyurduğu yeni müzik servisi yepyeni iOS uygulamasıyla birlikte belirli ülkelerde yayına başladı. Şu an için ülkemizde Twitter Müzik’in ne web servisi ne de iOS uygulaması kullanılabilir durumda değil. Umuyoruz ki en yakın zaman Twitter Müzik ülkemizde de aktif olarak yayına geçer.

16- Samsung Galaxy S4'ün Türkiye Fiyatı Belli Oldu!

Samsung’un yeni üst seviye akıllı telefonu Galaxy S4 nihayet Türkiye’ye geliyor. Henüz ön sipariş sürecinde olan telefon için biçilen etiket fiyatı 1999 TL. Cihaz resmi yollardan en erken 27 Nisan’da Türkiye’de satışa çıkacak.

YORUMLAR