Tamindir Gündem 61. Bölüm

Bu haftanın popüler teknoloji haberlerine gözatmak için Tamindir Gündemi izleyebilirsiniz.

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 10.05.2013

1- Samsung 28 Milyar Dolar Nakit Paraya Sahip

Son yıllarda yüksek başarısı ile dikkatleri üzerine çeken Samsung’un karlarında %74 artış mevcut ve bunun büyük kısmının mobil departmandan kaynaklandığı belirtiliyor. Nakit rezervi 28 milyar dolara erişen Samsung’un Apple’ın nakit rezervine rakip olup olamayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

2- Windows 8.1'in Önizleme Sürümü Haziran'da Yayınlanacak

Windows Blue adıyla da anılan Windows 8.1’in önizleme sürümünün Haziran 2013’te yayınlanacağı ve final sürümünün ise sonbaharda piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Pek çok konuda Windows 8’in makyajlı hali olacak olan Windows 8.1’in başlat menüsünü geri getirmesi de beklenenler arasında.

3- SkyDrive 250 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Microsoft’un bulut depolama servisi SkyDrive’ın toplam 250 milyon kullanıcıya ulaştığı ve hem Dropbox hem de Google Drive’a karşı büyük bir alternatif oluşturduğu belirtiliyor. Özellikle Windows 8’in içerisinde bütünleşik olarak yer alan SkyDrive’ın kullanıcılarının bir kısmını bu yolla kazandığı ise kesin.

4- Google Glass'ın Pil Ömrü Sadece 5 saat Çıktı

Sadece uygulama geliştiricilere dağıtılan Google Glass’ın ilk versiyonu büyük eleştiriler alıyor. Google tarafından bütün bir gün kullanılabileceği belirtilen cihazın şarjının sadece 5 saat gitmesi pek çok kişiye rahatsızlık vermiş durumda.

5-Artık Çalınan Facebook Hesaplarınızı Arkadaşlarınız Yoluyla Kurtarabileceksiniz

Facebook hesap çalınmalarına karşı yeni bir güvenlik sistemi geliştirdi. Yeni sistem ile yetki verdiğiniz 3 arkadaşınız yardımıyla çalınan hesabınızı geri alabileceksiniz.

6-Google Yüzde 30 İhtimalle Chrome'u Sonlandırabilir

Google’ın belli kullanım oranlarının altında kalan uygulamalarını sonlandırması tavrı esas alınarak yapılan bir istatistiksel değerlendirmeye göre Google Chrome’un %70 ihtimalle önümüzdeki 5 yıl için kalıcı olacağı saptanıyor.  Bazı Google hizmetleri içinse durum o kadar parlak değil, birkaç Google uygulaması önümüzdeki birkaç sene içerisinde sonlandırılabilir.

7- Windows 8 Başlat Menüsü Programları Milyonlarca Kere İndirildi

Windows 8’in en çok eleştirilen yönü olan başlat menüsünün çıkarılması kullanıcıları üçüncü parti yazılımlarını tercih etmeye itiyor. Windows 8’e başlat menüsü ekleyen programlardan olan Pokki ve Start8 toplamda 8 milyon kere indirildi. Bu programlar haricinde birçok ücretsiz alternatif de bulunmakta.

8- Samsung Galaxy S2 Android 4.1.2 Jelly Bean Güncellemesi Türkiye'ye Geldi

Samsung Galaxy S2 için ilk olarak Ocak ayı sonunda İspanya’da kullanıcılara sunulan Android 4.1.2 Jelly Bean güncellemesi, gecikmeli olsa da Türkiye’ye geldi. Kullanıcılar güncelleme sonunda Touchwiz Nature arayüzü, telefon ekranına baktığınız sürece ekranın açık kalmasını sağlayan akıllı izleme özelliği ve daha birçok yenilik ile tanışacak.

9- Google Keep Chrome Eklentisi Yayınlandı

Google tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen not alma uygulaması Keep, Android cihazlardan sonra şimdi de Google Chrome eklentisi sayesinde bilgisayarlarımıza geliyor. Anlık olarak aklınıza gelen herşeyi not almanıza olanak tanıyan Google Keep’e her yerden kolayca ulaşabiliyoruz.

10- Google ve Yazarlar Birliği’nin Dijital Kitaplar Konusundaki Davası Devam Ediyor

Google’ın milyonlarca kitabı taraması ve dijital ortamda sunması sonucunda başlayan, şirketin büyük miktarda zarara uğrayacağına dair spekülasyonlar dinmek bilmedi. Şimdi Google, Yazarlar Birliği ile mahkemede çekişmesini sürdürüyor. Google’ın, kitapların yayın haklarını ihlal ettiğini savunan Yazarlar Birliği, şirketten kitap başına 750 dolar talep ediyor.

11- Youtube İş Ortaklığı Programı Türkiye'de

Kullanıcıların hobi olarak ürettikleri video içeriklerinin sayısı ve popülerliği oranında gelir elde etmelerine olanak tanıyan Youtube'un İş Ortaklığı Programı yakın zaman içerisinde Türkiye'de de hayata geçiyor. Bu program sayesinde kullanıcılar yayınladıkları videoların izlenme sayılarına ve reklam tıklamalarına göre Google Adsense üzerinden ödeme alacaklar.

12- Viber'ın Windows ve Mac Sürümleri Yayınlandı

Dünyaca ünlü mobil mesajlaşma uygulaması Viber, mobil platformun ötesine geçerek artık masaüstünde de kullanıcılarına ücretsiz olarak mesajlaşma ve görüntülü sohbet etme şansı sağlayacak olan Windows ve Mac programlarını yayınladı. Mobil uygulamalarla senkronize olarak çalışacak olan Viber’ın masaüstü yazılımları yoğun ilgi gördü.

13- Nokia Asha 501 Tanıtıldı

Nokia, ekonomik olmasıyla dikkat çeken ve Asha işletim sistemini kullanan Nokia Asha 501 isimli akıllı telefonu Hindistan’da tanıttı. Cihaz önümüzdeki aydan itibaren 90 ülkede vergiler hariç $99’dan satılacak.

14- Avea inTouch 2 Akıllı Telefon Tanıtıldı

Avea, kendi adını verdiği akıllı telefon serisinin yeni üyesi olan Avea inTouch 2’yi tanıttı. Android 4 Ice Cream Sandwich işletim sistemine ve 4 inçlik ekranı bulunan telefon tarifeye ek 1 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılara sunulacak.

15- Samsung Galaxy Core İsimli Yeni Akıllı Telefonu Tanıttı

Yeni akıllı telefon üretmekte durmak bilmeyen Samsung, Galaxy Core adını taşıyan yeni akıllı telefonu tanıttı. Çift sim kart desteği sunan cihaz 1.2 GHz frekansında işlem yapan çift çekirdekli işlemciye, 5 MP değerinde bir ana kameraya ve 4.3 inçlik ekrana sahip.

YORUMLAR