Tamindir Gündem 62. Bölüm

Bu haftanın popüler teknoloji haberlerine gözatmak için Tamindir Gündemi izleyebilirsiniz.

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 17.05.2013

1- Google Hisseleri Zirve Yaparak 915 Dolar Oldu

Google I/O Konferansı’nın açılması ve Larry Page’in sahneye çıkması ile birlikte Google hisselerinde yaşanan büyük hareketlenme Google’ın işine yaradı ve şirket son 1 yılda elde ettiği en yüksek hisse senedi değerine kavuştu. 915 dolarlık bu fiyatın daha da yükselmesi ve yeni bir rekorun gelmesi bekleniyor.

2- Tamindir Google I/O Geliştirici Konferansı'nda Yerini Aldı

Tamindir San Francisco’da düzenlenen Google I/O Geliştirici Konferansı’nda Türkiye’den katılım gösteren ve stand açan tek şirket olma şansını elde etti. Bu durum ülkemizi küresel bilişim arenasında temsil edebilmemiz için büyük bir adımdı ve şirket kurucumuz ve CEO’muz Caner Bayraktar, Tamindir adına etkinlikte yer aldı.

3- Google Chrome Dünya Birincisi Oldu: 750 Milyon Kullanıcı

Google’ın uzun süredir kullanılan Chrome web tarayıcısı, Google I/O’da açıklanan son bilgilere ve konu ile ilgili Google tarafından atılan son tweet’e göre 750 milyon kullanıcıya ulaştı ve dünya liderliğini elde etti.

4- Google+ Yenileniyor, 41 Yeni Özellik Geldi

Google+ her ne kadar uzun süredir açık olmasına rağmen istediği kullanım oranına erişememiş olsa da her geçen gün bu durum değişiyor ve şimdi de yeni arayüz ile karşımıza çıktı. Sadece arayüz değişimi değil aynı zamanda akıllı fotoğraf tanıma özelliklerinden tutun da daha gelişmiş paylaşım seçeneklerine kadar değişen bu yenilikler Google’ın sosyal ağına hala değer verdiğini gösteriyor.

5- Google Hizmetlerinin Ücretsiz Depolama Alanı Üç Katına Çıktı

Google Gmail, Google+ ve Drive hizmetlerinin ücretsiz depolama alanlarını 5 GB’tan 15 GB’a çıkardığını duyurdu. I/O konferansından hemen önce bu duyuruyu yapan Google, kullanıcılarını şaşırtarak depolama alanlarının birkaç hafta içinde kullanıma sunulacağını açıkladı. 15 GB’lık ücretsiz depolama alanı, Dropbox, Microsoft SkyDrive ve Apple iCloud hizmetlerinin sunduğu alana göre oldukça fazla.

6- Galaxy S4 Google Edition, Saf Android İle Gerçek Oluyor

Google I/O 2013’te Hugo Barra tarafından tanıtımı yapılan yeni Galaxy S4 Google Edition, saf Android içerecek olması nedeniyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Android’i eşsiz ve güçlü bir işletim sistemi halinde göreceğimiz yeni cihazın Google Play üzerinden satılması bekleniyor. Fiyatı 649$ olacak cihazın satışa çıkış tarihi ise 26 Haziran.

7- Yeni Gmail Butonları İle İşlemlerinizi Gelen Kutusu İçinde Yapabileceksiniz

Gmail blogunda yayınlanan yeni yazıda Gmail ekibinin verdiği habere göre artık kullanıcılar gelen kutularında e-postalarını açmadan işlem yapabilecekler. Kullanımı kolaylaştırmayı amaçlayan bu yeni butonlar e-postaların yanında olacak ve bunlara tıklayarak istenen işlem hemen yapılabilecek.

8- App Store 50 Milyar Uygulama İndirilme Sayısını Geride Bıraktı

2008 yılının Temmuz ayında hayata geçen Apple'ın uygulama mağazı App Store, aradan geçen neredeyse 5 yılın sonunda 50 milyar uygulama indirilme sayısını geride bırakmayı başardı. Apple tarafından söz verildiği gibi 50 milyarıncı uygulamayı indiren ve şu an ismi açıklanmayan bir kullanıcıya 10.000 dolar değerinde App Store hediye kartı armağan edilecek.

9- Gmail ve Google Wallet Aracılığıyla Artık Arkadaşlarımıza Para Gönderebileceğiz

Gmail ve Google Wallet kullanıcılarının yararlanabilecekleri yeni servis sayesinde, artık isteyen kullanıcılar Google Wallet'ı kullanarak Gmail üzerinden arkadaşlarına para gönderebilecekler veya müşterilerine ödeme yapabilecekler.

10- Dünya Üzerinde 900 Milyon İnsan Android Akıllı Telefon Kullanıyor

Google I/O 2013 etkinlikleri sırasında; bundan tam dört buçuk yıl önce piyasaya sürülen Google'ın mobil işletim sistemi Android'in şu an dünya üzerinde toplam 900 milyon kullanıcı tarafından kullanıldığını belirten Sundar Pichai, bu sayının 2011 yılında 100 milyon ve 2012 yılında 400 milyon olduğunu da eklemeyi ihmal etmedi.

11- Google Play Müzik ve Oyun Servisleri Açıldı

Beklenildiği gibi Google, I/O 2013 etkinliklerinin ilk gününde yeni müzik servisi ve oyun oynama servisini duyurdu. Google'ın yeni müzik servisiyle birlikte kullanıcılar milyonlarca parçayı keşfederek dinleyebilecekler ve kişiselleştirilmiş ayarlar sayesinde dinleme geçmişlerine kolayca ulaşabilecekler. Google Play Games servisi ise birçok mobil oyuncu için en büyük eksikliklerden olan liderlik tablosu, gerçek zamanlı çoklu oyuncu desteği, başarımlar ve bulut desteği gibi birçok özelliği içerisinde barındırıyor.

12- Microsoft Outlook.com için Google Talk Özelliğini Tanıttı

Microsoft yeni e-posta platformu Outlook.com için sürekli olarak yeni geliştirmeler yapmaya ve rakiplerinin kullanıcılarını kendi tarafına çekmek için çalışmaya devam ediyor. Son olarak Outlook için tanıtılan Google Talk desteği ile Gmail kullanıcılarını kendi tarafına çekmeye çalışan Microsoft bakalım bu konuda ne kadar başarılı olabilecek?

13- BlackBerry Q5 İsimli Akıllı Telefon Tanıtıldı

BlackBerry, BlackBerry Q5 isimli yeni akıllı telefonunu tanıttı. BlackBerry 10 işletim sistemine sahip akıllı telefon fiziksel QWERTY klavyesiyle dikkat çekiyor.

14- Kutup Mavisi Renkli Samsung Galaxy S4 Resmileşti

Bir süredir varlığına dair iddiaların bulunduğu kutup mavisi renkli Samsung Galaxy S4 resmen tanıtıldı. Şu ana kadar sadece iki rengi bulunan telefona böylece bir başka renk daha giydirildi. Japonya’da satışa çıkacak kutup mavisi renkli modelin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

15- Samsung Galaxy Centura Sessizce Tanıtıldı

Samsung giriş seviyesi özelliklere sahip olan ve Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemini kullanan yeni bir akıllı telefon tanıttı. Galaxy Centura adını taşıyan telefon 3 inç boyutundaki ekrana ve 3 MP değerindeki bir kameraya sahip.

YORUMLAR