Tamindir Gündem 63. Bölüm

Bu haftanın popüler teknoloji haberlerine gözatmak için Tamindir Gündemi izleyebilirsiniz.

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 24.05.2013

1- Bu Cihaz Telefonları 30 Saniyede Şarj Ediyor

Intel’in düzenlediği bir fuarda 18 yaşındaki Eesha Khare’nin icad ettiği süper kapasitör bütün dikkatleri üzerine çekti. Bu kapasitör sayesinde cep telefonları 20 ile 30 saniye arasında tamamen şarj edilebilmekte

2- Velilerden Kaçan Gençler Facebook'tan Tumblr'a Geçiyorlar

Facebook’un giderek daha da popüler hale gelmesi nedeniyle gençlerin dışında tüm yaş kesimlerinden üyelere sahip olması anlaşılan o ki pek çok genci rahatsız eder hale gelmiş durumda. Aile ve akrabaları tarafından Facebook’ta takip edilen gençler ise çareyi Tumblr’a geçmekte buluyorlar.

3- NEC'ten İlk Sıvı Soğutmalı Telefon

NEC cep telefonları için oldukça ilginç bir gelişmeye imza attı. NEC’in geliştirdiği sistemde cihazın işlemcisi sıvı dolaşımı yolu ile soğutulmakta. Masaüstü bilgisayarlardaki sıvı soğutma sistemlerinin minyatür bir kopyası olan bu teknoloji cep telefonlarında bir ilk.

4- 10 Milyon Samsung Galaxy S4 Distribütörlere Gönderildi

Henüz piyasaya sürüleli bir ay bile olmamasına rağmen Samsung Galaxy S4 kendinden önceki S modellerinin rekorunu çoktan kırdı ve tam 10 milyon adet Galaxy S4’ün satış için distribütörlere gönderildiği açıklandı. Kendi rekorunu her yeni seride kırmaya devam eden Samsung’un yeni modeli Galaxy Note 3 ise merakla bekleniyor.

5- Windows XP Zarar Ettiriyor

Microsoft Windows XP halen zamana kafa tutuyor olsa da önümüzdeki sene Microsof’un bu işletim sisteminden desteğini çekecek olması belli problemleri beraberinde getirecek. Firmalar artan güvenlik açıkları nedeni ile ek yazılımlara ve teknik yardıma yeni bir işletim sistemine terfi etmekten daha çok bütçe ayıracak.

6- AMD Oyun Konsollarından Yana Şanslı

AMD’nin son dönemlerde bir diğer  CPU üreticisi Intel karşısında PC’de yaşadığı yenilgi her ne kadar şirketin durumunu sarssa da, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Wii-U’da AMD APU’larının kullanılacak olması AMD’nin oyun sektöründe daha da aktif bir rol almaya başlayacağını gösteriyor.

7- Yahoo Yönetim Kurulu Tumblr İçin 1.1 Milyar Doları Onayladı

Yahoo ve Tumblr tarafından yapılan anlaşma sonucunda Yahoo, Tumblr’ı tam 1.1 milyar dolara satın aldı ve şirket CEO’su Marissa Mayer bu satın almanın duyurusunda kendinden önceki Yahoo yönetimlerinin yaptığı yanlışları yapmayacağını belirtmek için Tumblr’ı mahvetmeyeceklerini Twitter üzerinden açıkladı. Tumblr’ın mevcut CEO’su ise konumunu korumaya devam edecek.

8- Google Glass’ın Yüzleştiği Dört Büyük Sorun

Google Glass’ın ana ürüne dönüşmek için girdiği yolda aşması gereken sorunlar olduğu hem geliştiriciler hem de şirket tarafından fark edilmiş durumda. Gizlilik, stil, kullanılabilirlik ve risk olmak üzere dört sorunun üstesinden gelmeye çalışan Google, cihazın, kullanıcıların gizli alanlarına girmemesi konusundaki çalışmalara ağırlık veriyor.

9- Google Android İçin Drive Uygulamasını Yeniledi

Google, Android için Drive uygulamasını baştan aşağı yeniledi. Kullanıcılar artık Drive uygulamasında hem kamera ile fotoğraf çekerek bunu PDF halinde kaydedebilecek hem de resim içindeki metni ortaya çıkarmak için optik karakter tanıma özelliğini kullanabilecek. Ayrıca Drive içindeki dosyaların kopyalarını cihaza indirmek de mümkün olacak.

10- 2013 İlk Çeyreğinde 4.5 Milyon Dokunmatik Ekranlı Dizüstü Satıldı

Pazar gözlemcisi Displaybank tarafından ortaya atılan rakamlara göre 2013 yılının ilk çeyreği içerisinde toplam 4 milyon 570 bin adet dokunmatik ekran desteğine sahip dizüstü bilgisayar satıldı. Ortaya atılan bu satış rakamları aynı dönemde satılan toplam dizüstü bilgisayar sayısının yaklaşık yüzde 10’luk bölümüne tekabül ediyor.

11- Jolla: Sailfish İşletim Sistemine Sahip İlk Akıllı Telefon

Finlandiyalı firma Jolla, 2013 yılı sonunda piyasaya sürülmesi beklenen Sailfish işletim sistemine sahip ilk akıllı telefonu Jolla’yı tanıttı. Akıllı telefon şık tasarımı ve değiştirilebilir renkli kapaklarıyla dikkat çekiyor. Cihaza ön siparişle sahip olmak isteyen kullanıcıların yaklaşık 500 doları gözden çıkarmaları gerekiyor.

12- Artık Twitter’da Reklamcılar, Tweetlerden Bilgi Toplayabilecek

Twitter’ın henüz duyurduğu Twitter Kart sayesinde artık reklamcılar Twitter kullanıcılarını genişletilmiş tweetler aracılığıyla tekliflerini almaya kaydolmaları için ikna edebilecekler. Bu sayede tweet akışını daha etkin pazarlama kanalına dönüştürmeye çalışan Twitter, reklamcılara kullanıcıların isimlerine ve e-posta adreslerine ulaşma iznini de vermiş oluyor.

13- Google Chrome 27 Yayınlandı

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome’un yeni sürümüyle birlikte kullanıcıları yüzde 5 daha hızlı ve çok daha güvenli bir tarayıcı bekliyor. Yeni sürümle birlikte Google I/O etkinlikleri sırasında duyurulan sesli arama özelliği de tarayıcı üzerine eklenmiş durumda. Google Chrome’un son sürümünü sitemiz üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde indirebilirsiniz.

14-  Su Geçirmeyen LG Optimis GJ Akıllı Telefon Tanıtıldı

Su geçirmeyen üst seviye akıllı telefon üretme kervanına LG de katıldı ve Optimus GJ isimli ürünü tanıttı. 1 metre suda 30 dakikaya kadar suyun iç bölümlere geçmesine izin vermeyen telefon 600 USD etiket fiyatıyla raflardaki yerini alacak.

15- LG, 5 İnçlik Kırılmaz Esnek Ekran Panellerini SID 2013'te Tanıttı

Kanada’nın Vancouver şehrinde gerçekleşen Display Week 2013 etkinliği kapsamında LG esnek ekranlı OLED paneller tanıtıldı. 5 inç boyutundaki örnek kıvrılabilen ekranın inceliği 1 milimetre seviyesine kadar iniyor. Ayrıca ekranın darbeye son derece dayanıklı olduğu belirtiliyor.

16- Vodafone Smart 3 İsimli Yeni Vodafone Telefon Tanıtıldı

İngiltere merkezli dünyaca ünlü GSM operatörü Vodafone, kendi adını verdiğini Smart 3 isimli akıllı telefonu tanıttı. 1 GHz frekansında çalışan bir işlemciye ve Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemine sahip olan ürünün kısa bir süre sonra Türkiye’de de tanıtılması bekleniyor.

YORUMLAR