Tamindir Gündem 64. Bölüm

Bu haftanın popüler teknoloji haberlerine gözatmak için Tamindir Gündemi izleyebilirsiniz.

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 31.05.2013

1 - Tabletler 2015'te Tüm Bilgisayarları Geride Bırakacaklar

Tabletlere olan yoğun ilgi bir kaç yıl daha azalmayacak gibi görünüyor ve şimdiden laptopları geride bırakan tablet satışları, 2015’te tüm bilgisayar satışlarını geçerek mobil cihazlarda yeni bir devrim daha gerçekleştirecek.

2 - Google Devletlere Meydan Okudu

Google ve Apple son günlerde vergi kaçırmakla suçlanıyor ve bu konuda Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt’ten açıklama geldi. Mevcut yasalara göre vergilerini ödediklerini belirten Schmidt, yasalarda değişiklik olursa daha fazla ödeyebileceklerini belirtti.

3 - 2013 Akıllı Telefon Satışlarında Samsung, Karda Apple Lider

2013 yılında şimdiye dek satılan toplam akıllı telefon adetlerinde Samsung liderliği koruyor ancak Apple’ın daha fazla kar marjı elde etmesi nedeniyle toplam kar oranında liderlik hala Apple’ın elinde bulunuyor.

4 - Wordpress 10 Yaşında

Popüler blog yazılımı Wordpress bu hafta tam 10 yaşını doldurdu ve açık kaynak kodlu geliştirilen yazılımın daha uzun yıllar popülerliğini koruması bekleniyor. Wordpress 10 yılda o kadar çok yol katetti ki en büyük 1 milyon web sitesinin yüzde 17’si Wordpress ile hazırlanmış durumda.

5- Microsoft Windows 8 ile Vista Zamanlarına Geri Döndü

Satışlarının kötü gittiği bilinen Windows 8 ile birlikte Microsoft’un tüketiciler nezdindeki popülerliğinin de giderek daha fazla düşüş gösterdiği ve Windows Vista zamanındaki döneme yaklaştığı ortaya çıktı.

6- Angry Birds Space iOS Versiyonu Artık Ücretsiz!

Angry Birds’in başarılı devam oyunu Angry Birds Space 1.5.2 güncellemesiyle birlikte iOS kullanan iPhone, iPod ve iPad’ler için de ücretsiz indirilebilir hale geldi.

7-Microsoft İllegal Windows 7 ISO Dağıtımına Savaş Açtı

Microsoft korsan yazılıma karşı başlattığı yeni harekette Windows 7 ISO dosyalarını illegal olarak dağıtan internet sitelerini ve torrent sunucularını hedef alıyor. Microsoft bu firmalar hakkında dijital telif hakları şikayetlerinde bulunuyor.

8- Puma'dan Harekete Geçiren Servis: Dance Dictionary

Puma yeni parfümlerinin tanıtım kampanyası için hazırladığı ve kullanıcıları harekete geçirecek yeni servisi Dance Dictionary’i duyurdu. Kullanıcıların dijital ifadeler yerine kendilerini dans figürleriyle ifade etmelerine servise göz atmanızı öneririz.

9- Samsung İlk Çeyrekte Çin'de 12.5 Milyon Akıllı Telefon Sattı

Strategy Analytics tarafından açıklanan raporlara göre, geçtiğimiz çeyreğe göre Çin akıllı telefon pazarındaki satış rakamlarını yüzde 2.2 arttıran Samsung, sattığı 12.5 Milyon akıllı telefonla, bu çeyrekte Çin'deki akıllı telefon pazar payının yüzde 18.5'luk kısmına sahip oldu.

10- Apple'ın İlk Bilgisayarı Rekor Bir Fiyata Satıldı

Steve Jobs’un geliştirilmesi için arabasını sattığı ve Steve Wozniak’ın kendi elleriyle inşa ettiği ilk Apple bilgisayar Apple 1, son yapılan açık artırmada Asyalı bir müşteriye rekor bir fiyatla satıldı.

11- Galaxy S3 Patladı!

Geçtiğimiz günlerde şarjdayken patlayan Galaxy S3 telefonunun fotoğraflarını paylaşan bir Reddit kullanıcısı diğer S3 kullanıcılarında tedirginlik yarattı. Kullanıcı telefonunu rootlamadığını ve herhangi bir parçasını değiştirmediğini ifade ediyor

12- Onaylanmış Hesaplar Facebook'a da Geliyor

Facebook, Twitter’da uzun bir süredir uygulanan onaylanmış hesap sistemini kendi sosyal ağında uygulamaya başlıyor. Böylece ünlü kişi ve kurumların yanında onaylanmış hesap simgesi görüntülenecek ve dolandırıcılıkların önüne geçilecek

13- Galaxy S4 Mini Doğrulandı

Aylardır devam eden ve ardı arkası kesilmeyen Galaxy S4 Mini söylentilerine Samsung son noktayı koydu ve yeni cihazı Samsung Galaxy S4 Mini'yi resmen doğruladı. Galaxy S4 Mini’nin ayrıntılarını öğrenmek için ilgili haberimize göz atabilirsiniz.

14- Opera Next 15 Sürümü Yayınlandı

Opera, Windows ve Mac üzerinde kullanılabilecek olan yeni sürümü Opera Next 15'i resmen duyurdu. Opera Next üzerinde yer alan en dikkat çekici özellik, şirketin kullanmakta olduğu render motoru Presto'yu terkederek, Google Chrome ve Safari gibi internet tarayıcıları tarafından da kullanılan WebKit'e geçiş yapması oldu.

15- HTC One Google Edition Sınırlı Sayıda Üretilecek

Son haftalarda ortaya atılan söylentiler, Android’in saf halini kullanan HTC One Google Edition’ın piyasaya sürüleceği yönündeydi. Şirkete yakın kaynaklar tarafından resmen doğrulanan cihazın sınırlı sayıda üretilecek olması cihaza sahip olmak isteyen birçok kullanıcının canını sıkacak gibi.

YORUMLAR