Tamindir Gündem 65. Bölüm

Bu haftanın popüler teknoloji haberlerine gözatmak için Tamindir Gündemi izleyebilirsiniz.

Haftanın Popüler Teknoloji Haberleri - 07.06.2013

1- Apple 100 Milyondan Fazla iPod Touch Sattı

Apple tarafından ilk kez 2007 yılında piyasaya sürülen taşınabilir medya oynatıcısı iPod Touch, şirket tarafından yapılan açıklamaya göre toplam 100 milyondan fazla satış rakamına ulaşmayı başardı.

2- Samsung Satışlarda Apple'ı Geride Bıraktı

Samsung’un Galaxy S4 ile yaptığı büyük çıkış anlaşılan o ki şirketin işine yaramış durumda ve iPhone 5 piyasaya sürüldüğünden beri ilk kez Samsung satışlarda Apple’ı geride bırakma başarısını yakaladı.

3- Sony ve Google İşbirliği: Sony Xperia Z Google Edition

Samsung ve HTC ile Google işbirliğinin ardından bu sefer de Sony ile Google arasındaki işbirliği neticesinde Sony Xperia Z’nin saf Android işletim sistemi barındıran sürümü çok yakında piyasalarda olacak.

4- Google Açıkladı: Glass'ta Yüz Tanıma Yok

Google Glass’a ait kişisel gizlilik temelindeki tartışmalardan dolayı cihazda henüz herhangi bir yüz tanıma özelliğinin yer almayacağı Google geliştirici ekibi tarafından açıklandı. Gelecekteki günlerde cihaz piyasaya sürüldüğünde bu durumun ne şekilde gelişeceği ise henüz muamma.

5- HTC One Google Edition 26 Haziran'da Satışa Sunulacak

HTC'nin resmi blog sayfası üzerinde de resmen açıklanan HTC One'ın saf Android sürümüne sahip olan versiyonu HTC One Google Edition, kullanıcılara Nexus deneyimini yaşatabilmek için 26 Haziran tarihinden itibaren Play Store üzerinde 599 dolardan satışa sunulacak.

6- Galaxy S4 Mini, Ucuz iPhone Planını Baltalayacak

Apple’ın plastik malzemeden üreterek düşük gelirli ülkelerde satışa sunmayı planladığı iPhone’a karşı rakip şimdiden Samsung tarafından ortaya konulmuş durumda. Samsung Galaxy S4 Mini’nin Apple’a karşı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyük bir rekabet çıkaracağından bahsediliyor

7- Vine Android Uygulaması Yayında

Twitter'ın daha önce iOS platformu için çıkış yapmış olan ve toplamda 13 milyon kişi tarafından kullanılan popüler kısa video paylaşma uygulaması Vine artık Android platformu için de indirilebilir durumda. Vine Android sürümüne sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

8- BlackBerry Q10 ve Z10 Fransa'da Lider Akıllı Telefonlar Oldular

BlackBerry’nin yeni Q10 ve Z10 modelleri her ne kadar tüm dünyada istenilen başarıyı yakalayamamış olsa da Fransa’da bu durumun tam tersine işlediği ve satılan akıllı telefonlar arasında zirveye BlackBerry’nin bu modellerinin oynadığı ortaya çıktı.

9- Google Chrome'a Güvenlik Güncellemesi Geldi

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome’a geçtiğimiz günlerde gelen güvenlik güncellemesiyle birlikte 16 adet yüksek risk taşıyan ve 1 adet kritik olarak nitelendirilen güvenlik açığı kapatıldı. Tarayıcılarını güvenle kullanmak isteyen kullanıcılarımız Google Chrome’un en son versiyonunu sitemiz üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde indirebilirler.

10- HTC One Mini Geliyor

Ortaya atılan yeni dedikodulara göre diğer birçok akıllı telefon üreticisinin yaptığı gibi HTC'de M4 kod adlı akıllı telefonu HTC One Mini'nin üretimine önümüzdeki Temmuz ayında başlayacak. Ayrıca Haziran ayı içerisinde HTC tarafından piyasaya sürüleceği iddia edilen diğer akıllı telefonlar arasında çift SIM kart desteğine sahip Desire 600, Butterfly S ve Desire 200 modelleri de yer alıyor.

11- Razer Dünyanın En Güçlü Ultrabook'unu Üretti!

Sıradışı oyun ekipmanları ile sürekli gündemde olan Razer bu sefer dünyanın en güçlü Ultrabook’unu üretti. Razer Blade isimli bilgisayar yüksek donanım gücü sayesinde hem şıklığı hem de oyun zevkini birleştiriyor.

12- Anonymous İstanbul Gezi Parkı Olaylarına Odaklandı!

Sık sık büyük çaplı sivil protestoları ile gündeme gelen hacker grubu Anonymous bu sefer ülkemizde yaşanan Taksim Gezi Parkı olayları nedeni ile direnişçileri destekleyeceğini ve küresel güçlerini birleştireceğini söyleyerek #opTurkey eylemini başlattı

13- WD'den Dünyanın En İnce 1 TB Sabit Diski

Sabit disk üretiminde dünya liderlerinden olan Western Digital’in yeni ürettiği sabit diskler sadece 1 TB kapasitede ve 7 mm kalınlığında. Bu teknoloji taşınabilir bilgisayarların daha da incelmesine yardımcı olacak.

14- AMD En Hızlı İşlemcisini Geliştiriyor

İşlemci devi AMD rekor kırmaya hazırlanıyor. Firmanın üreteceği yeni işlemci 5 GHZ hız limitini aşacak.

15- AMD Chrome OS ve Android'e Göz Kırpıyor

AMD yöneticileri yaptıkları açıklamalar ile Android işletim sistemini veya uygulamalarını kendi işlemcileriyle uyumlu hale getirmek yerine birebir Android ve Chrome OS için geliştirilmiş işlemciler yapmaya niyetli olduklarını açıkladılar.

YORUMLAR