Tamindir Gündem 76. Bölüm
Tamindir Gündem 76. Bölüm

Tamindir Gündem 76. Bölüm

1 - LINE Kullanıcılarını Bekleyen Büyük Tehlike

LINE uygulaması son zamanlarda en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi haline geldi ancak uygulama yoluyla gönderilen mesajların üçüncü parti yazılımlar sayesinde kolaylıkla görülebildiği Telecom Asia muhabirleri tarafından iddia edildi.

2 - Malware Yazılımlar Android'i Tercih Ediyorlar

Açık yapısı ve daha az denetimden dolayı zararlı yazılımların mobil işletim sistemleri arasında en çok Android’i tercih ettikleri ortaya çıktı. Uzun süredir kullanıcılar da bu zararlı yazılımlardan şikayetçiler ve Google’ın hata kapatma çabalarından yeterli sonuç alınamıyor.

3- Yeni iPhone Daha Hızlı Olacak

Apple A7 işlemcisi üzerindeki çalışmalarını devam ettirirken, internet üzerinde gezinen haberler arasında Apple’ın A7 işlemcisini şuan piyasada bulunan iPhone’lar üzerinde deneyerek %30 oranında performans artışı gözlemlediği söyleniyor.

4- Facebook Yeni Fotoğraf Albümü Paylaşım Özelliğini Duyurdu

Facebook yeni fotoğraf albümü paylaşım özelliğini duyuyarak, Facebook’u İngilizce olarak kullanan bir grup kullanıcı ile test etmeye başladı. Buna göre yeni özellik ile, Facebook üzerinde oluşturduğunuz resim albümlerine yetki verdiğiniz kişilerde fotoğraf ekleyebilecek. Böylece arkadaşlarınızla birlikte resim albümleri oluşturabileceksiniz.

5- Google Online Reklam Gelirlerinin Yüzde 33'ünü Kazanıyor

İnternet üzerinde verilen online reklamlar dendiğinde tartışmasız akla gelen ilk şirket olan Google, rakamlara baktığımızda online reklam gelirlerinin %33’üne sahip durumda ve en yakın rakibi Facebook’tan 6 kat fazla gelir elde ediyor. Google’ın altında Facebook’tan sonra Yahoo ve Microsoft gibi dev şirketler bulunuyor.

6 - Uzmanlar Artan Windows XP Saldırılarına Karşı Uyarıyor

Her ne kadar Windows 7 ve 8 son yılların en çok tercih edilen işletim sistemleri olsalar da Windows XP kullanıcıları da bir hayli fazla. Ancak uzmanlar Microsoft’un desteğinin çekileceği Windows XP’nin çok daha tehlikeli hale geleceğini belirtiyorlar.

7- Microsoft'tan Geliştiricilere Kötü Haber

Microsoft önceki yıllarda geliştiricilerin uygulamalarını hazırlayabilmeleri için yeni Windows sürümlerini önceden göndermekteydi ancak Windows 8.1 için bu geleneğin terk edileceği, geliştiricilere herhangi bir öncelik tanınmayacağı açıklandı.

8 - Tizen Eylül Ayında Görücüye Çıkıyor

Samsung geçtiğimiz ay içerisinde bu yılın sonlarına doğru kendisine ait ilk resmi geliştiriciler konferansını organize edeceğini duyurmuştu. Yeni gelen bilgilere göre Samsung 27-29 Eylül tarihleri arasında Westin St. Francis Hotel'de gerçekleştireceği konferans sırasında kendi geliştirmekte olduğu işletim sistemi Tizen'i dünyaya tanıtmayı planlıyor.

9- WeChat 100 Milyon Kayıtlı Kullanıcı Sayısını Geride Bıraktı

Temmuz ayının en çok indirilen mobil sosyal uygulaması olmayı başaran WeChat, Ağustos ayı itibarıyla kayıtlı kullanıcı sayısını 100 milyonun üzerine çıkarmayı başardı. WeChat'in 100 milyon kayıtlı kullanıcı rakamını aşmasının altında yatan en büyük nedenler arasında heyecan uyandıran WeChat 5.0 güncellemesi ve dünya çapında yayınlanan Lionel Messi reklam kampanyasını gösterebiliriz.

10- Skype 10. Yılını Kutluyor

Kullanıcılarına görüntülü ve sesli mesajlaşma imkanı tanıyan Skype 10. yılını kutluyor! Bu süre zarfında kesintisiz hizmet sağlayan popüler haberleşme aracının, 10. yılı şerefine kullanıcılara dünya üzerindeki 2 milyon bağlantı noktasından 30 dakikalık ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlayacağı belirtildi.

11- Google Hangouts HD Oluyor

Hangouts kullanıcılarına müjde!  Google’ın popüler haberleşme aracı Hangouts, artık full hd kalitesinde görüntülü konuşma imkanı sunuyor. Kullanıcılar bu hizmeti hemen olmasa bile gereken güncellemenin yapılması sonrasında kullanabilecekler.

12- Vivo X3 Dünyanın En İnce Akıllı Telefonu

Dünyanın en ince telefonu olan Huawei Ascend P6, tahtını Çin merkezli bir şirket tarafından üretilen Vivo X3’e bıraktı. Şu an itibariyle dünyanın en ince telefonu unvanına sahip olan Vivo X3’ün sadece Asya pazarına sunulması planlanıyor. Söz konusu cihazın sadece 5.6 mm kalınlığa sahip olduğu belirtiliyor.

13- Facebook Giriş Sistemi Güncellendi

Facebook, kullanıcılar adına üçüncü parti uygulamalar tarafından yapılan istenmeyen paylaşımların önüne geçebilmek için kendi özelliği olan Facebook Login'i güncelledi. Yeni gelen güncellemeyle birlikte kullanıcılar üçüncü parti uygulamaların kendi adlarına hangi paylaşımlarda bulunabileceğini kontrol edip, onay verebiliyorlar.

14- Twitter ve New York Times Hacklendi!

Suriye Elektronik ordusu adlı grup, dünyanın en etkili gazetesi NewYork Times ve Twitter’a saldırı gerçekleştirdi. Phishing taktiklerini kullandıkları tespit edilen SEA, Melbourne’un IT sistemine sızdı ve birkaç alan adının DNS kayıtlarını değiştirdi. Bu olay sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

15- Windows 8.1 RTM Dağıtıma Hazır

Microsoft’un Windows 8 ve daha fazlası olarak tanımladığı Windows 8.1’in geliştirilme aşaması tamamlandı. Microsoft Türkiye, Windows 8’in ilk güncellemesinin son kullanıcı için hazır olduğunu resmi blogundan duyurdu.

YORUMLAR