Tamindir Gündem 77. Bölüm

1- Microsoft, Nokia'nın Tüm Cihazlarını, Servislerini ve Patentlerini Satın Aldı

Microsoft 5.4 milyar Euro karşılığında Nokia’nın tüm cihaz, servis ve patentlerini satın aldı. Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer yaptığı açıklamayla birlikte iki şirketin tamamen bir araya gelmesinin hem müşteriler hemde şirket çalışanları adına daha yararlı olacağını belirtti.

2- Yandex.Navigasyon Sonbahar Aylarında Kullanıcılarla Buluşacak

Yandex'ten Türk kullanıcılarını sevindirecek yeni bir servisin haberi geldi. Kullanıcılara gerçek zamanlı trafik bilgileri sunacak, trafik yoğunluğuna göre en hızlı alternatif rotaları önerecek, sesli yol tarifi yapacak ve tamamen ücretsiz olacak olan Yandex.Navigasyon uygulamasının sonbahar aylarında kullanıcılarla buluşması bekleniyor.

3- Windows 8 Yükselişini Sürdürüyor

Geçtiğimiz ay içerisinde yüzde 7.41'lik pazar payına ulaşmayı başaran Windows 8, dünyanın en çok kullanılan üçüncü işletim sistemi olma ünvanını eline geçirdi. Windows 7 sahip olduğu yüzde 45.63'lük pazar payıyla ilk sırada yer alırken, hemen arkasında yüzde 33.66'lık pazar payıyla Windows XP üçüncü sırada yer alıyor.

4YouTube Logo Değiştiriyor

Google’ın online video servisi YouTube’nin yıllardır değişmeyen tek özelliği olan logosu nihayet değişiyor. YouTube, yeni logosunu mobil uygulamalarında kullanmaya başladı. 

5- Internet Explorer 10 Birinciliğe Oynuyor

Net Applications firması tarafından açıklanan sonuçlara göre Mayıs ayında yüzde 9.26, Haziran ayında yüzde 13.52 ve Temmuz ayında yüzde 15.36 pazar payına sahip olan ve Ağustos ayı itibarıyla yüzde 18.65'lik pazar payını yakalayan Internet Explorer 10, dünyanın en çok kullanılan ikinci tarayıcısı olmayı başardı.

6- PirateBrowser 550.000 Kere İndirildi

Pirate Bay’ın anti-sansür amaçlı olarak yayınladığı internet tarayıcısı PirateBrowser kullanıcılar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Çıkışından sonraki 2 gün içinde 100.000 kere indirilen tarayıcı birkaç haftanın ardından 550.000 inidirilme sayısına ulaştı.

7- Windows Phone Avrupa Pazarı'nın Yüzde 8.2'sini Ele Geçirdi

Microsoft, Windows Phone ile mobil işletim sistemi pazarına yavaş bir giriş yapmıştı. Ancak Windows Phone 8'in çıkışı ve Windows Phone işletim sistemine sahip Nokia Lumia serisi telefonların yakaladığı başarıyla birlikte, Ağustos ayı sonunda Avrupa pazarının yüzde 8.2'sini ele geçirmeyi başardı.

8- Google Chrome 5 Yaşında!

Çoğu internet kullanıcısının favorisi olan internet tarayıcısı Google Chrome 5. yaşını doldurdu. 2008 yılında beta versiyonuyla tarayıcı piyasasına atılan Google Chrome kısa bir sürenin ardından dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı haline geldi. 

9- Twitter'ın Avatar Problemi Çözüldü

Twitter, salı günü akşamı başlayan kullanıcıların avatarlarını, twitter yumurtasına döndüren problemi gece boyunca yaptığı çalışamalarla çözdü. Problemden etkilenen Twitter kullanıcıları gece boyunca attıkları ‘’Twitter beni yumurtaya çevirdi’’ tweetleriyle oldukça eğlendiler. Problemin kaynağı hakkında açıklama yapmayan Twitter, sabah saatlerine karşı sorunu çözerek kullanıcıların avatar resimlerini güncellemesini sağladı.

10- Apple Mobil İnternet Kullanımında Yüzde 10'luk Bir Düşüş Yaşadı

Statista şirketinin hazırladığı rapora göre Apple, mobil internet kullanımında ’luk bir düşüş yaşadı. Bu düşüşten kendine en çok pay çıkaran şüphesiz Android Platformu oldu. Toplam mobil internet trafiğinin %83’üne sahip olan Apple ve Android platformları arasındaki fark küçülsede Apple hala üstünlüğünü koruyor.

11- Yahoo!'nun Yeni Logosu Ortaya Çıktı

Yahoo bir aydır yeni logosunu belirlemek için çalışmalarını sürdürüyordu ve şirket sahip olduğu değişim ivmesini yeni logosuyla birlikte devam ettirecek gibi görünüyor. Marissa Mayer ile büyük bir dönüşüm içine giren şirketin rakiplerine karşı güçlü saldırılar yapmaya başladığı görülebiliyor.

12- Microsoft Bing'den Vazgeçmiyor

Bing arama motoru Microsoft’u her ne kadar oldukça zarara sokmuş olsa da şirketin Bing’den vazgeçmeyeceğine dair söylentiler var. Zira Microsoft’un internetteki güçlü varlığının Bing’e bağlı olduğunu belirten uzmanlar MSN Haber Portalı’nın satışına ise sıcak bakıyorlar.

13- Facebook Etiketlerinin Viral Etkisi Yok

Facebook’ta son dönemlerde kullanıma geçen etiketlerin maalesef istenilen etkiyi oluşturmadıkları ortaya çıktı. Twitter’da büyük bir paylaşım trendi yakalanmasına yardımcı olan etiketlerin Facebook kullanıcıları tarafından neredeyse farkedilmediğinden bahsediliyor.

14- Eski HTC Yetkilileri Bilgi Sızdırmaktan Gözaltına Alındı

HTC’nin eski tasarım ekibinde yer alan yetkililerin şirketin gelecek ürünlerine dair bilgileri kendi kurdukları şirkette kullanmak üzere kaçırdıkları ve 3. kişilerle paylaştıkları ortaya çıktı. Gözaltına alınan eski yetkililerin suçu henüz ispatlanmış değil ancak gelişmelerin ne yönde olacağını birlikte göreceğiz.

15- Twitter Yeni Ofisini Açtı: Avustralya

Twitter pek çok diğer global şirket gibi Avustralya’nın Sydney kentinde ofis hazırlıklarını tamamladı ve ülkeye yerleşti. Kıta ülkesinin sahip olduğu nüfusu üyeye çevirmek isteyen Twitter’ın genişlemesini daha da devam ettirmesi bekleniyor.

YORUMLAR