Tayfunlardan Güç Alan Rüzgar Türbini

Günümüzde küresel ısınma ve iklim kuşaklarının kayması nedeniyle sürdürülebilir enerji kaynakları giderek artan bir öneme sahip. Doğanın elektrik santralleri nedeniyle tahrip olması beraberinde iklim değişikliklerini, beklenmedik doğal felaketleri ve çöll

Günümüzde küresel ısınma ve iklim kuşaklarının kayması nedeniyle sürdürülebilir enerji kaynakları giderek artan bir öneme sahip.

Doğanın elektrik santralleri nedeniyle tahrip olması beraberinde iklim değişikliklerini, beklenmedik doğal felaketleri ve çölleşen toprakları getiriyor. Bu problemlerle baş edebilmek için de enerji üretimi için fosil kaynaklar yerine doğaya zararı olmayan kaynaklara yönelmemiz gerekiyor. Rüzgar enerjisi ise bu amaçla kullanabileceğimiz en mantıklı yollardan biri.

Ülkemizde de rüzgar enerjisi üretimi farklı noktalarda gerçekleştirilmekte. Fakat iklim şartlarının sert olduğu coğrafyalarda klasik rüzgar türbinleri rüzgar enerjisi üretimi için yetersiz kalıyor. Tayfunlar gibi sert hava şartlarında bu tür klasik rüzgar türbinleri kolayca hasar görüyorlar ve çalışmaz hale geliyorlar. Fakat Japon mühendisler tarafından geliştirilmiş bu rüzgar türbini modeli tayfunlardan zarar görmek yerine bu doğal afetlerde daha da verimli çalışıyor.

Atsushi Shimizu tarafından geliştirilen bu rüzgar türbini tayfun rüzgarlarında büyük miktarda elektrik üretebiliyor ve bu elektriği depolayabiliyor. Hatta Shimizu, doğru bir şekilde yapılandırıldığında türbinlerinin tek bir tayfun ile Japonya'nın 50 senelik elektrik ihtiyacını karşılayabileceğiniz iddia ediyor.

Shimizu bu türbini geliştirebilmek için 2013'te işini bırakarak hayallerinin peşinde koşmaya başlamış.

YORUMLAR