Telefon Bataryası Hurafeleri (Bildiklerinizi Unutun!)

Bu videoyu izledikten sonra telefon bataryaları hakkında bildiklerinizi unutup sırtınızı isviçreli bilim insanlarına vereceksiniz. Öncelikle videoda bahsi geçen konular tamamen yanlış değil aslında. Sadece eski teknolojilerde geçerliydi. Yani şu anda geçe

Bu videoyu izledikten sonra telefon bataryaları hakkında bildiklerinizi unutup sırtınızı isviçreli bilim insanlarına vereceksiniz. Öncelikle videoda bahsi geçen konular tamamen yanlış değil aslında. Sadece eski teknolojilerde geçerliydi. Yani şu anda geçerli olan teknolojilerde bu konulara dikkat etmeniz gerekmiyor artık.

Bu bilgiler sırasıyla;

Telefon pillerinizi buzdolabına koyarsanız dolmaz, ama eksilmez de. Eski teknolojilerde piller soğuyunca bir miktar canlanabiliyordu, ama şu anda böyle bir şey geçerli değil.

Telefonun şarjını 100'e ulaştıktan sonra bile şarjda tutarak daha iyi dolmasını ummak da yapılan yanlışlardan birisi. Çünkü telefonunuz şarjı dolduğunda pilin dolmasını durduruyor.

Yeni alınan telefonun ilk iş şarja takılması da artık gereksiz bir hareket. Telefonu aldığınızda takın kullanın gerektiğinde şarj edersiniz.

Telefonun bataryası %0'a gelmeden şarj edilmez konusu da artık geçersiz. Li-ion teknolojisi ile birlikte istediğiniz zaman telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz.

YORUMLAR