Ücretsiz Yazılım İndirmeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz? - Tekno Dakika

Bilgisayarınızı birçok zararlı ve casus yazılımdan korumak için ücretsiz yazılım indirmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Ücretsiz yazılım indirirken dikkat edilecekleri ayrıntılı bir şekilde anlatan buradaki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Güvenilir Yazılım Listeleri Bulun

Uygun ve güvenilir programlar listesi bulsanız bile, önemli olan en iyi indirme sitesini belirlemek, bunun için Tamindir.com gibi güvenilir bir internet sitesine başvurabilirsiniz. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa sizin için belirlediğimiz programlar listelerine hemen bir göz atın.

Bildiğiniz ve Güvendiğiniz Geliştiricileri Tercih Edin

Bildiğiniz ve güvendiğiniz geliştiricileri tercih edin. Mesela Microsoft ve Google gibi büyük şirketlerin ya da daha önceden yazılımını kullanmış olduğunuz küçük şirketlerin yazılımları daha önce hiç kullanmamış olduğunuz yazımlardan daha az risklidir.

Yazılımları Güvenilir Bir İnternet Sitesinden İndirin

Yazılımları güvenilir bir internet sitesinden indirmelisiniz. Bu konuda en çok kullanılan siteleri tercih edebilirsiniz.

Yorumları Okuyun

Bir program indirmeden önce mutlaka ama mutlaka sitedeki kullanıcı yorumlarına bir göz atmalısınız. Burada da bir önemli nokta var; bazı siteler sadece olumlu yorumları yayınlıyor, her programın kullanımını, arayüzünü herkes sevecek diye birşey yok, illaki olumsuz yorum olacak, o konuda da dikkatli olmalısınız. Sosyal medyada indireceğiniz program hakkındaki yorumlara da bakmanızda fayda var.

Antivirüs Programı Kullanın

Yazılım indirirken her ne kadar dikkatli olduğunuzu düşünseniz de, antivirüs programı kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Antivirüs programları da kusursuz değildir ve her şeyi yakalayamayabilirler. Ancak bir hata yaptığınızda ya da güvendiğiniz bir geliştirici kötü amaçlı bir yazılım yaymaya başladığında, antivirüs koruması güvenliğinizin önemli bir katmanını oluşturacaktır.

Sanal Makine Yazılımlarını Deneyin

Gelişmiş kullanıcıların çoğu bir yazılımın olası risklerinden etkilenmeden programın ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını görmek için sanal makine kullanırlar. Böylece yürüttüğünüz yazılım sanal bir alanda açılarak, sistemin izole edilmiş kalan kısmına zarar veremez. VirtualBox ve diğer birçok sanal makine yazılımı bu iş için kullanılabilir.

İndirme Sonrası: Yükleme Sürecine Dikkat Edin

Her ne kadar indirdiğiniz yazılımın güvenilir olduğuna inansanız da, yükleme işlemi sırasında istemediğiniz reklam yazılımları ve başka ek yazılımlarla karşılaşabilirsiniz. Programı yüklerken dikkatli olmalı ve ek yazılım tekliflerini reddetmelisiniz. Eğer bunlara dikkat etmezseniz siz fark etmeden giriş sayfanız veya arama motorunuz değişebilir.

YORUMLAR