Windows için Kinect Parmak Hareketlerinizi Birer Birer Algılayabiliyor

Windows için çıkan yeni Kinect kamerası ve sensörü oldukça esnek yeni bir kullanım alanı yaratıyor. Videoda gözlemleyeceğiniz sistem ise bizlere Azınlık Raporu filmindeki bilgisayar kontrollerini hatırlattı.

Windows için çıkan yeni Kinect kamerası ve sensörü oldukça esnek yeni bir kullanım alanı yaratıyor. Videoda gözlemleyeceğiniz sistem ise bizlere Azınlık Raporu filmindeki bilgisayar kontrollerini hatırlattı. Geniş bir araştırma grubunun çalıştığı ve aralarında Türk kökenli Cem Keskin'in de bulunduğu ekip, derinlik ölçebilen bu kamera sensörleri sayesinde kompleks el komutlarını algılayabiliyen bir yazılım yaratmışlar.

El hareketlerinizi anlamlı bir komuta çeviren bu sistem ile kameranın dibinde olmanız da zorunlu değil. Bunun sebebi, mesafe ölçebilen bir kameranın konumunuz hakkında bir varsayım gerçekleştirmiyor olması. Üstelik mesafeye odaklı bir algılama söz konusu olduğu için ışık veya hareketli zemin üzerindeki çekimden de etkilenmeyen Kinect, nesnelerle etkileşim kurabileceğiniz uygulamalar için de kullanışlı bir model yaratıyor.Kadın ve erkek olmak üzere birçok farklı kullanıcının elinde test edilen yazılım, sizin elinizi de kolay tanımlayabilecek bir veritabanına sahip.

YORUMLAR