Yılanların Hareketlerini Taklit Edebilen Robotlar Geliştiriliyor

Yılanlar asırlardır inceleniyor, askeri ve eğitimsel süreçler için araştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Carnegie Mellon Üniversitesi yıllardır robot yılan üretimindeki çalışmalarını sürdürdü ve projeye ışık olacak bir ilk henüz bugün yayınland

Bilim ve teknoloji iç içe gelişmeye devam ediyor. Bugüne kadar pek çok robot tasarımları gördük, etkinlik ve fuarlarda tanıtılan mekanik dostlarımız sürekli bugünün teknolojisine daha iyilerini vaat etmek için ilham verdi. Bilim adamları ve mühendisler her gün sürdürdükleri çalışmalarla daha iyisini üretmek, mümkün olduğunca topluma çıkabilen robot teknolojileri üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Bu hafta göze çarpan başlıklar arasında ise Slitherer var. Resmi ismi henüz bu olmasa da yeni bir sürüngen robot yaratıldı. Yılanlar asırlardır inceleniyor, askeri ve eğitimsel süreçler için araştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Carnegie Mellon Üniversitesi yıllardır robot yılan üretimindeki çalışmalarını sürdürdü ve projeye ışık olacak bir ilk henüz bugün yayınlandı. Özellikle Güney Afrika'daki bir yılan türünün hareketleri üzerine yoğunlaşan proje, yılanların kum tepelerindeki hareketlerini ve anatomisini araştırıyor. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra ekip henüz prototip olabilecek bir robot yılan yaratmış durumda. Bu projenin en önemli temeli ise sürüngenin sağa ve sola sürekli olarak yaptığı hareketlerle nasıl hareket edebileceği.

Carnegie Mellon'daki robot tassarımcısı Hamid Marvi, bu robot yılanın kumda ilerleyebileceğini ve 20 derecelik açılarla hareket edebileceğini söylüyor. Önceki projeler ancak 10 dereceye kadar ulaşabilmiş, bu yüzden attıkları bu adım ekip için oldukça önemli bir değer taşıyor.

Askeri ortamlar için de büyük ilgi duyulan bu robotların ileride her ortamda hareket edebilmesi, ağaçlara tırmanabilmesi veya yapraklar içinde saklanabilmesi bekleniyor. Bu sayede birçok amaç için kullanılabilen mekanik sürüngenler yaratılacak. Proje üzerinde sadece Carnegie Mellon'dan olmayan, dünyanın çeşitli yerlerinden araştırmacalar var.

YORUMLAR