CRYENGINE (windows)

CRYENGINE

CRYENGINE
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

CRYENGINE yüksek kaliteli oyunlar geliştirmek için kullanılan bir oyun geliştirme aracıdır

CRYENGINE, Crysis 3 ve Ryse: Son of Rome gibi hit oyunların geliştirilmesinde kullanılan bir oyun geliştirme aracı.

Piyasadaki en gelişmiş oyun motoru seçeneklerinden biri olan CRYENGINE, bu motor kullanılarak geliştirilmiş oyunlardaki grafik kalitesiyle kendini göstermekte. Başında Cevat Yerli'nin yer aldığı Crytek firmasının geliştirmiş olduğu bu oyun geliştirme motoru bütün oyun geliştiricilere açılarak aylık ödeme usulü ile kullanılabilecek bir servis olarak hizmete sunuldu. Oyun geliştiricileri aylık 18 TL gibi bir fiyat ödeyerek CRYENGINE'den faydalanabiliyorlar ve bu motorla oyun geliştirebiliyorlar. Crytek firması bu aylık ödeme metoduyla geliştirilen oyunlarda herhangi bir gelir payı da talep etmiyor. Oyun geliştiricilerinin oyunlarını geliştirip ticari olarak piyasaya sunmaları için tek yapmaları gereken aylık ödeme yaparak CRYENGINE motorunu kiralamaları.

CRYENGINE'in oldukça esnek bir oyun motoru olduğu söylenebilir. CRYENGINE, WYSIWYP adlı bir mantıkla çalışıyor. "What you see is what you play" yani "ne görüyorsanız onu oynuyorsunuz" anlamına gelen bu sistem ile oyun geliştiricileri gerçek zamanlı olarak oyun geliştirirken anında geliştirdikleri bölümleri test edebiliyor ve oynayabiliyorlar.

CRYENGINE kullanılarak çoklu platform oyunlar geliştirilebiliyor. WYSIWYP sistemi sayesinde çoklu platform oyunlar geliştirilirken hata yapma riski oldukça azalıyor.

Steam üzerinden geliştiricilere sunulan CRYENGINE'i kiralayan kullanıcılar bu oyun motoruna yapılan güncellemelere anında erişebiliyorlar.

YORUMLAR