Football Manager 2006 (Gold) (windows)

Football Manager 2006 (Gold)

Football Manager 2006 (Gold)
DENEME SÜRÜMÜ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı
  • DİL SEÇENEKLERİ

    İngilizce

  • TOPLAM İNDİRME

    29,274

  • Üretici

    Sport İnteractive

Evet, FM 2005 CM5 e oranla daha fazla yayıldı ve bu konuda tecrubeli olan Sigames tecrübesini konuşturarak önde oldu. CM5 sevenlerini memnun etmesede CM6 için yine de heyecan uyandırmaya devam ediyor.

1993 yılından beri hayran kitlesinden hiçbir şey kaybetmeyen, aksine her yıl bir öncekine göre daha fazla sayıda oyuncu tarafından oynanan, her yıl büyük beklentilerle beklediğimiz ve karşımıza her çıkışında bizi fazlasıyla memnun eden bir oyun: Eski Championship Manager, yeni Football Manager. Football Manager'in hangi oyun türü içerisine girdiği dahi uzun süre tartışıldı. Çoğu “spor” dese bile bence FM saf bir strateji oyunu idi. Yıllar geçtikçe eklenen yeni özellikleriyle çok daha fazla gerçeğe yakınlaşan FM, artık stratejiden de öte bir futbol simülasyonu olmak üzere.

Sözü fazla uzatmadan inceleme yazımıza geçmek istiyorum. Aslında oyunu her iki demosunda da ayrıntılı bir şekilde inceledik ve oyun demolardan çok ciddi farklar içermiyor. Oyuna başladığımızda ilk ekranda beni en çok sevindiren eklenti “Check For Updates” menüsü olmuştu. Buradan oyunu otomatik olarak güncelleyebileceğimi düşünmüştüm ancak burayı tıkladığımızda maalesef sadece SiGames'in güncelleme sayfasına ulaşıyoruz. Bunun haricinde ana menüde daha önceden de bildiğimiz gibi yeni oyuna başlamak, eski oyunu yüklemek ve kaydettiğimiz bir maçı seyretmek gibi seçeneklerimiz mevcut. Oyuna başlamadan önce “preferences”dan kendimize göre ayarlarımızı yapmakta fayda var.

Preferences'e girdiğimizde gördüğümüz farklı birkaç seçenekten bahsetmek istiyorum. Artık oyuncularımızın kilosunu, boyunu görebiliyoruz ve bunlar için kullanacağımız birimi buradan seçebiliyoruz. Bunun yanı sıra artık oyuncuların kişisel özelliklerini(attributes) grafiksel olarak görebilmemiz için bir seçenekte mevcut. Bu özellikleri grafiksel olarak görmenin bir fayda sağlamadığını düşünüyorum. Burada eskiye göre en önemli eklenti ise ekranımızın altından geçen haberlerin önem seviyesini ayarlayabilmemiz. İstersek bütün yerel haberlerden başlayan haberleri ya da sadece ülke bazında önemli haberleri alabiliriz.

I love this game...

Ayarlarımızı yaptıktan sonra artık oyuna başlamanın vakti geldi. Demoyu Chelsea ile oynamıştım. Artık Türkiye liginide oynayabileceğimiz için hemen Türkiye'nin en büyük kulübü olan Galatasaray'ı seçtim(aman aman, kavgaya tutuşmayın şimdi, ligimizin bütün takımları büyüktür). Öncelikle gazetelerde Galatasaray'ın acemi bir menajer ile anlaştığını ve bu menajerin Galatasaray'ı şampiyonluk hedefine taşıyamayacağı haberlerini okuyunca biraz moralim bozulsa da sağ olsun büyük başkan(el sallaaa el sallaaaa) Özhan Canaydın, sen kafanı takma böyle şeylere biz sana güveniyoruz dedi.

Oyuna başladıktan sonra yaptığım ilk iş hemen takıma bir kaç kaliteli antrenör takviyesi oldu. Sonrasında gelelim antrenman ekranına. Hele şükür (zaten demoda görmüştük) oyunun antrenman ekranı değişmiş. Bakalım ne kadar başarılı olmuş. Her şeyden önce oyunun önceki antrenman ekranı çok kötüydü. Sigames ayrıntılı ve oyunun gidişatını etkileyecek bir antrenman ekranı yapmaya çalışmış ancak gereksiz detay ve zorluk içerisinde boğularak eline yüzüne bulaştırmıştı. Şimdi ise çok daha sade bir antrenman ekranı ile karşı karşıyayız. Artık her bir antrenman programımızda futbolcuların ne kadar güç, aerobik, kalecilik, taktik, top kontrolü, defans, atak, şut ve teknik çalışacağını çubukları kaydırarak seçiyoruz. Daha sade, daha kullanışlı ama bu seferde fazla basit bir antrenman programı ile karşı karşıyayız. Anlaşılan bir kaç sene daha SiGames'in doğruyu bulması için bekleyeceğiz. Buradaki en önemli değişiklik ise artık koçların antrenman programlarına ayrı ayrı atamalarının yapılmaması. Bunun yerine her koç hangi özelliklerde iyi antrenman yaptırıyorsa ona göre atama yapıyoruz. Örneğin herhangi bir koçumuzu sadece şut çekmeye, ya da top kontrolüne atayabiliyoruz. Böylece bu koç bütün antrenman programlarındaki futbolcuların şut çekme ya da top kontrolü antrenmanlarını yaptırıyor. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli olay sezonun başında hemen antreman programlarını abartmamak. Buradaki programların ağırlığını futbolcuların sakatlıklarını ciddi seviyede etkiliyor ve dikkatli olmazsanız saha sürecek bir 11 bile bulamazsınız takımınızda.

Eveet, antrenmanları da ayarladıktan geldik takımımızı kurmaya.

FM, FM olduğunda yani CM bitip(bence bitmiştir) FM devri başladığında en çok eleştirdiğim ekran takımımızı kurduğumuz ekran olmuştu. Hala da eleştiriyorum çünkü maalesef hala kullanışsız. Hala farenin scroll tuşunu kullandığımızda, yanlış atamalar yapılabiliyor ve dikkatli olunmazsa maçta kalede forvet, forvette kalecinizi bulabiliyorsunuz. Sonra ayıkla pirincin taşını.

İlk on birimize karar vermeden önce taktiğimizi belirlemekte fayda var. Taktik ekranına girdiğimizde çok fazla değişiklik göremiyoruz. Ama bazı önemli eklentiler mevcut. Artık taktik ekranında oyunun temposunu, boşa zaman geçirme sıklığını ayarlayabiliyoruz. Bir önemli eklenti ise oyunda “Target Man” kullanabilmemiz. Target Man'imizi seçtikten sonra bu adama topu nasıl ileteceğimizi de seçebiliyoruz. Hakan Şükür'ü Target Man olarak seçip, topun kendisine havadan iletilmesini de istedikten sonra hazırlık maçlarında Hakan'ın kafa gollerini ve asistlerini büyük bir zevkle seyrettim(Eminim Fenerbahçeliler'de Anelka'nın koşu yoluna atılacak uzun topların başarısını göreceklerdir).

Üstüne basa basa her yeni sürümde söylediğim gibi bu ekranın en önemli eksiği hala “Off the Ball” diziliminin olmaması. Bence eski sürümlerde oldukça başarılı olarak kullanılan bu ekranı tekrar oyunda görmek lazım. Bir diğer eklenti ise artık WB(Wing Back) isminde yeni bir pozisyonumuzun olması. “DM”nin sol veya sağ tarafında oynayan futbolcular artık “WB” mevkiinde oynuyorlar. Aynı ekrandan artık, ölü toplarda adam adama ya da alan savunması yapmayı da seçebiliyoruz. Yani genel olarak oyunda alan savunması yaparken sadece ölü toplarda adam adama savunma yapabiliyoruz.

Al Hakan'ı geriye sür Necati'yi ileriye, bak neler oluyor...

Oyuncu taktiklerinde ise önemli değişiklikler var. Artık kalecinin topu oyuna nasıl sokacağına karar verebiliyoruz. Uzun bir degajman ya da savunmadan istediğimiz bir futbolcuyla topu oyuna sokabiliyoruz. Hatta daha da ileriye giderek kalecimizin taç atışlarında nasıl davranacağını bile seçebiliyoruz. Diğer futbolcular için ise savunma ve hücumda nasıl davranabileceklerini seçebiliyoruz. En önemli eklentilerden birisi ise “swap positions”. Özellikle LAN'da arkadaşlarımla oynarken benim en çok kullandığım oyun içi taktik, rakip adam adama savunma yaparken hücum oyuncuların yerini değiştirmek ya da bir hücum oyuncusunu orta sahaya yakın oynatırken hücum özelliği yüksek bir oyuncuyu ileri sürmekti. Bu şekilde afallayan defansa karşı gol bulma olasılığınız oldukça artıyordu. Artık “swap positions” ile iki tıklamayla bu işi yapabiliyoruz.

Taktiğide belirledikten sonra sıra geldi ilk on biri kurmaya. Bu konuda hiç tavsiye etmem ama isterseniz asistanınızın yardımına da başvurabiliyorsunuz. Bu noktada önemli bir eklenti var. Artık bir futbolcunun ayrıntılarını gördüğümüz ekranda “positions”ı seçerek bu futbolcunun oynayabileceği mevkileri ve her mevkide hangi başarıda oynadığını görebililiyoruz. Küçük ama önemli bir eklenti ile SiGames yine şaşırtıyor bizi. Yine futbolcumuzun özelliklerini gördüğümüz ekranda “Form” menüsüne girerek grafiksel olarak oyuncunun yaptığı maçlardaki değerlendirmelerini görebiliyoruz. Burada göze çarpan ufak tefek bir kaç ayrıntı var. Bunlardan biriside futbolcuların takımdan kimlerle iyi arkadaş olduğunu görebilmemiz. Yeni eklenen “Training” menüsü ile de futbolcumuzun, antrenmanlardaki form grafiğini aynen grafik olarak görebiliyoruz. Burada bu futbolcunun hangi antrenman programında da çalıştığını görebildiğimiz gibi bütün koçlar tarafından tek tek bu futbolcu hakkında ki yorumlarını alabiliyoruz. Oldukça etkili bir ekran olmuş burası. Sigames'i tekrar tebrik edip oyunumuza devam ediyoruz.

Sezona başlamadan önce tabii ki takıma takviye yapmakta fayda var. Oyunun transfer ekranında ve transfer işlemlerinde ben eskiye göre bir farklılık göremedim. Önemli bir değişiklik sadece kadromuzda ki bir futbolcuyla artık anlaşarak karşılıklı olarak kontratını fesih eedebiliyoruz. Bunu haricinde “Scout” işlemlerinde “shortlist”de ve koç vs. göreve almakta bir değişiklik yok.

Bana ne hazırlık maçı biletinden canım...

Takım tamam, koçlar görevde, antrenman programı hazır, taktikler hazırlandı. Eee, o zaman hemen Fikstür ekranından hazırlık maçlarını ayarlayalım. Burada da önemli bir değişiklik yok ancak benim dikkatimi çeken gereksiz bir eklenti var o da hazırlık maçlarının bilet fiyatını ayarlayabiliyor olmamız. Dünyanın hiç bir yerinde bir takımın menajeri bilet fiyatını ayarlamaz. Umarım bu basit ama gereksiz eklentiyi FM'nin gelecek sürümlerinde görmeyiz. TCM ve diğer birçok menajerlik oyunlarını gerçekçilikten uzaklaştıran küçük ayrıntılardır bunlar. Düşünün, hangi takımın menajeri stadını genişletir, sponsorlarla anlaşır, bilet fiyatlarına karar verir vs. vs.

Konuyu fazla dağıtmadan başlayalım “Continue”yı tıklayarak ilk hazırlık maçımızı beklemeye. Ve gelelim oyunun kalbindeki yani maç ekranında ki değişikliklere. Demo'da burada oldukça ciddi eksiklikler hissetmiştim. Chelsea gibi bir takımla çok zayıf rakiplere karşı başarı kazanmam çok zor olmuştu. Lig başladığında her şey yerli yerine oturmuştu ancak hazırlık maçlarında bu kadar başarısız olmam doğru değildi. Aynı sorunla oyunda karşılaşmadım. Maç esnasında göreceğimiz en önemli değişiklik artık maça anında müdahalelerde bulunabilmemiz. İşte bu yıl FM'de ki en önemli eklenti bu. Gerçek bir menajer gibi saha kenarından oyunu durdurmadan taktik değişiklikleri yapabiliyoruz. Bir diğer önemli eklenti ise artık devre arasında ve maç sonunda ister tek tek ister bütün takıma oyunun gidişatı ile ilgili yorum yapabiliyor ve onların motivasyonunu bire bir etkileyebiliyoruz. Maç bittiğinde ise futbolcularımızın ilk devre ve maç sonunda ki notlarını ayrı ayrı görebilmemiz artık mümkün. Maç içerisinde sakatlanan futbolcuları ise üzerlerinde bir artı işareti ile görebiliyoruz. Bunlar gerçekten oyunu ciddi anlamda gerçeğe yani, bir futbol simülasyonuna yaklaştıran önemli özellikler.

Vur vur parçala, bu maçı kazan...

FM'nin genel olarak değişiklik içeren ekranları bunlardan ibaret. Ha bu arada neredeyse “Home” ekranından bahsetmeyi unutuyordum. Bu ekranda takımımızla ilgili birçok bilgiyi bulmanız mümkün. Bir sonraki maçı kiminle oynayacağız, daha önce bu rakibimizle karşılaştıysak sonuç ne olmuş, hangi sahada oynayacağız, hava durumu nasıl, son üç maçımız ve yapacağımız üç maç, kaç maç yapmışız, kaç gol atmışız, kaç gol yemişiz, sarı kart, kırmızı kart bilgileri, en çok gol atan, asist yapan oyuncular vs. ve kısaca finans bilgilerimizin hepsini birden tek ekranda görmemiz mümkün.

Oyun ekranlarından sonra genel olarak şöyle bir FM 2006'ya bakacak olursak, her yeni sürümde olduğu gibi artık daha detaylı bir medya ile karşı karşıyayız. Eski sürümlere göre daha sık olarak Medya ile görüşeceğiz. Bununla beraber daha sık olarak rakip menajerlerden hakkımızda yorumlar alacağız ve cevap vereceğiz. Bütün bunlar futbolcularımızın moral, motivasyonlarını en üst seviyede etkileyeceği için bu seçimleri oldukça dikkatli yapmamız gerekiyor. Ligin başında rakip takımın menajeri, takımının benim gibi amatör bir menajer tarafından yönetilen bir takıma yenilmeyeceğini söylediğinde verdiğim cevap her ne pahasına olursa olsun bu maçı kazanacağımız idi. Bu yorum sonucunda futbolcularımı incelediğimde bir çoğu, bu maçta ellerinden geleni en iyi şekilde yapacaklarını ve menajerlerini haksız çıkarmayacaklarını söylüyorlardı. Sadece bu olay bile oyunun ne derece geliştiğinin en basit göstergesi diye düşünüyorum.

Bu gelişmeler sadece medyada değil tabii ki. Oyunun gidişatında önemli bir etkisi olan hakemlerde de ciddi değişiklikler var. Artık hakemlerin karakterleri daha belirgin. Maçtan önce mutlaka maçın hakemini araştırıp, oyunun sertlik derecesini ona göre ayarlamanız gerekmekte. Aksi takdirde sürpriz kartlarla karşılaşabilirsiniz ya da rakibiniz kıran kırana oynarken sizin futbolcularınız ikili mücadelelerden kaçabilirler.

Uzun süredir FM'de beklenen değişiklik ise bu yıl karşımızda. Artık bizde takımımızda kontrat yaparak çalışıyoruz(Aslında CM'nin ilk sürümlerinde bu özellik zaten vardı). Yıllarca oyunu oynamamıza rağmen bir türlü değişmeyen menajerlik özelliklerimizin ise daha ilk sezonda değişmeye başladığını FM 2006'da görüyoruz.

Football Manager 2006'yı gerçeğe bir adım daha yaklaştıran bir başka önemli nokta ise sakatlanmalarda tedavi yönteminde devreye girebilmemiz. Örneğin futbolcumuz grip olduğunda onun evde dinlenmesini sağlayarak takımda olası bir salgını engelleyebiliyoruz. Önemli bir maçımız öncesinde ise Physio'muz istersek sakatlanan futbolcumuzu iğne ile sahaya sürebileceğimizi söylüyor. Bu durumda futbolcumuz o maçta oynayabiliyor ancak sakatlığının iyileşmesi daha uzun sürüyor. Bu noktada oldukça dikkatli karar vermemiz gerekiyor çünkü her futbolcu özellikle yıldız futbolcular bu opsiyonu kabul etmiyorlar. Birçoğu bu şekilde sahaya çıkarsa sakatlanma riskinin artacağını ileri sürüyor ve böyle bir istekten sonra morali bozularak size karşı tavır takınıyor. Aman dikkat. Hmmmmm son olarak artık oyunumuzda benim pek ihtiyaç duymadığım bir Tutorial kısmı eklenmiş. Oyun hakkında buradan oldukça ayrıntılı yardıma ulaşabiliyorsunuz.

FM 2006'nın şu anda 6.0.1 patch'i yayınlanmış durumda. Gerek veritabanı gerek oyun kodlarındaki bazı hataların düzeltildiği bu yamayı savegame'lerinizle uyumlu olarak kullanabilirsiniz.

Sonuç yorumlarına gelecek olursak, SiGames her zamanki gibi bizi büyüleyen yenilikleriyle eskisinden çok daha iyi ve kaliteli bir FM ile karşımıza çıkmış. Eleştirecek fazla bir şey yok. Eline sağlık SiGames...

Let's kick racisim out of football...

Bu yazı www.merlininkazani.com adresinden alıntıdır.

YORUMLAR