Karanlık Işık

Karanlık Işık
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Karanlık Işık, ücretsiz olarak tarayıcınız üzerinden oynayabileceğiniz bir online rol yapma oyunudur.

Not: Oyun geliştirici ekip tarafından sonlandırılmıştır.

Titan'ların yarattığı fantastik bir dünyada bizi yolculuğa çıkaran Karanlık Işık, henüz ülkemize yeni adım atmış tarayıcı tabanlı MMORPG'lerden biri! Yeni sunucuların açılmasıyla beraber Türkçe dil desteği, özel kutlama ve ödüller, Targoth'un karanlık dünyasına ışık tutacak kahramanları bekliyor.

Karanlık Işık'ta oluşturulabilecek üç farklı sınıf bulunuyor. Vahşi savaşçı, kılıç ustası ve elemantalist olarak ayrılan sınıflar tamamen oynayış biçiminize göre farklılık gösteren, yakın ve uzak mesafe olmak üzere değişen karakterler. Her türden fantastik yaratığa karşı koymak istediğinizde savaşçının öfke dolu saldırılarıyla rakibinizi bozguna uğratabilir, veya daha çevik olmayı tercih ederek kılıç ustasıyla düşmanlarınızı filetoya çevirebilirsiniz. Kişisel favorim olan elemantalist ise tutsak ruhların kocaman bir boşluk oluşturduğu bu dünyanın unutulmuş büyülerini kullanarak her şeyi yerle bir edebiliyor. Klasik olarak savaşçı, bıçak ustası ve büyücü diyebileceğimiz bu sınıflar elbette bir MMORPG oyununa göre biraz sınırlı seçenekler olmuş.

Grafik, ses ve atmosfer gibi konularda oyun maalesef tarayıcı oyunu standartlarını geçmiyor. Böyle bir beklentim olmasa da arayüzün biraz daha iyi olmasını isterdim. Sonuçta bir MMORPG oyunu için ekrandaki yetenekleriniz, etkileşim simgeleri, can barı gibi şeylerin yeri ve boyutu büyük önem taşıyor. Karanlık Işık ise arayüz konusunda da belirli bir standardı hiç zorlamadan, olduğu gibi kullanmayı tercih etmiş. Üzmüş. Biraz yenilik hiç fena olmazdı. Ayrıca yazının başında bahsettiğim Türkçe dil desteğinin de olabildiğince hızlı bir şekilde geliştirilmesi gerek. Anlaşılır, ama çok primitif bir Türkçe çevirisi olmuş.

Rol yapma ögeleri olarak yine alışık olduğumuz seviye atlama, zırh ve silah sistemiyle karşılaşıyoruz. Bunların yanı sıra artık pek çok MMORPG'de kullanılan, modern binek sistemi de var. Zebaniler ve koca canavarlardan oluşan dünyada yer alan bineklerin müthiş ihtişamlı olması da oyuncuyu gaza getirmek için tasarlanmış zannediyorum. Ama bu bineklere ulaşmak öyle kolay da olmuyor. Genellikle belirli bir seviyenin ardından açılan özel zindan ve görevler zinciriyle epik bineğinizi kazanıyorsunuz. Bu noktada oyunun görev sisteminin oldukça eski kaldığını belirtmem gerekli. Yavaş ve tekrara dayalı bir düzen nedeniyle sıkça oyun içi satın alınabilen premium servislerine başvurmak isteyebilirsiniz, oyun da buna sıklıkla teşvik ediyor zaten.

Henüz Türkiye sunucusu yeni açıldığı için 50. seviye gibi üst seviyelerdeki maratonlara girecek erişiminiz olmuyor. Ancak ilerleyen dönemde geliştirici yatırım yaparsa oyuncu sayısı da artacaktır. Eğer siz de hem karanlıkta hem ışıkta kalmak istiyorsanız Karanlık Işık oyununa hemen yukarıdaki butona tıklayarak başlayabilirsiniz.

ARTILAR

İhtişamlı zırh ve silahlar

Süvari Sistemi

EKSİLER

Yönlendirme sistemi zayıf

Oyun içi satın almaya bolca teşvik

Türkçe çeviride büyük eksiklikler var

Arayüz başarısız

YORUMLAR