NEO Scavenger (windows)

NEO Scavenger

NEO Scavenger
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

NEO Scavenger, bilmediğiniz bir post apokaliptik ortamda hayatta kalmaya çalıştığınız bağımsız bir yapımdır.

Günümüzde yüksek ilgi gören sandbox tarzı oyunlar, haliyle çeşit çeşit örneklere boğuluyor. Kimi oyuncular oyun içerisinde topladıklarıyla bir şeyler oluşturmayı severken, kimi de oyunda yer alan her materyali didik didik edip daha çok mimar kafasıyla işe koyuluyorlar. Buna en büyük örnek şimdilik Minecraft olsa da, bağımsız yapımların alıp başını yürümeleriyle birlikte her geçen gün farklı örneklerle de karşılaşabiliyoruz.

Crafting sistemi yerine bana daha çok atmosferi ve konusu bakımından göz kırpan oyunlardan biri olarak NEO Scavenger ile karşılaştım. Post apokaliptik bir ortamda, kim olduğunu öğrenmek adına çabalayan bir adamı oynuyoruz. Başka oyun kafanızda macera tarzı bir iklim kursa da aslında yapmanız gereken tek şey hayatta kalmak. Hikaye odağında oyuncuyu tamamen yalnız bırakan NEO Scavenger, oyunun başlarında kesinlikle elinizden tutmuyor. Ne olduğunu anlamak için, kim olduğunuzu öğrenmek için, açlıktan ölmemek için tamamen kendi başınasınız.

Hayatta kalma ögeleri bir bağımsız yapıma göre son derece detaylı işlenmiş. Açlık, susuzluk, metabolizma, vücut sıcaklığına kadar her şey oyunda hesaplanıyor ve her birini ayrı ayrı kontrol etmelisiniz. Şahsen açlık yüzünden oyunla ilk tanışmamda ölerek tüm hevesimi kaybettim. Etrafta bulduğunuz yiyecekleri dahi dikkatli seçmeniz gereken NEO Scavenger'da benim gibi zehirli bir meyveye denk gelip nalları dikmeniz an meselesi.

Don't Starve'ı deneyenler NEO Scavenger'da büyük benzerlikler fark edecekler. Lakin inanılmaz stratejik oynamanız gereken NEO Scavenger'da kendinizi tamamen ilkel bir insan gibi hissetmelisiniz. Avcılık ve savaş sistemi son derece ilkel olduğundan yapabilecekleriniz arasında en mantıklısı çoğu zaman kaçmak olacaktır. Yine de akıllıca bir tuzak oluşturabilirseniz belki o gecenin yemeği çıkabilir. Yalnız dikkat edin! NEO Scavenger'da bir kere ölürseniz en baştan oynamak zorundasınız. Herhangi bir kayıt sistemini bırak, oyunda seviye atlama veya karakter gelişimi namına bir şey yok.

Yapımcıların özetlediği kadarıyla NEO Scavenger'ı anlatmak gerekirse; "her oynadığınızda daha çok hayatta kalmak için stratejiler geliştireceksiniz. Oyunda ölün. Ölün ki daha iyi oynayabilesiniz."

Not: NEO Scavenger'ı satın almadan önce denemek isterseniz Steam üzerinden oyunun ücretsiz demo sürümünü indirebilirsiniz.

ARTILAR

Diyalog ve mekan metinleri temaya ayak uyduruyor

Hayatta kalma faktörü oldukça detaylı

EKSİLER

Türe ilgisi olmayanı fena halde sıkıyor

YORUMLAR