Plague Inc. 2015.622.1657.2764 (winphone)
Plague Inc.
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı
  • DİL SEÇENEKLERİ

    İngilizce

  • TOPLAM İNDİRME

    142

  • Üretici

    Ndemic Creations

Plague Inc., Windows Phone telefonunuzda oynayabileceğiniz çok farklı bir strateji oyunu ve de ödüllü.

Plague Inc., Windows Phone cihazınızda şimdiye kadar oynadığınız tüm strateji oyunlarını unutturacak bir yapım. Yüksek dozda strateji gerektiren ödüllü yapımda vebadan çok daha illet bir virüs yapıp bunu insanoğluna enjekte ederek dünyayı alt üst etmeye çalışan birini kontrol ediyoruz. Tüm amacımız virüsü olabildiğince hızlı şekilde yaymak.

Bir zamanların en ilginç filmlerinden Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti üzerine kurulmuş bir strateji oyunu olduğunu düşündüğüm Plague Inc. oyununda tüm dünyayı etkisi altına alacak ölümcül ve tedavisi bulunamayacak bir virüs bulup yaymaya çalışan yani insanoğlundan öç almaya çalışan birini canlandırıyoruz.

Windows Phone platformunda ilginç olarak ücretli olarak karşımıza çıkan yapımda ilk olarak salgın türünü seçmemiz gerekiyor. Bakteri, virüs, mantar, parazit, biyolojik silah dahil çok fazla seçeneğimiz var. Tahmin edeceğiniz üzere her birinin insan bünyesinde gösterdiği etki ve yayılma hızı farklı. Bunlardan başlangıçta sadece bakteriyi seçebiliyoruz.

Salgın türünü seçtikten sonra hangi zorluk düzeyinde oynayacağımızı belirlememiz gerekiyor. Kolayı seçersek oyun esnasında araştırmacı doktorlar gibi engellerle karşılaşmıyor dolayısıyla salgın hastalığımızı kolaylıkla yayabiliyoruz. Zoru seçersek gece-gündüz çalışan doktorların bulunduğu insanların da hastalık konusunda bilinçli olduğu bir dünya ile karşılaşıyoruz ki burada hastalığı yaymak neredeyse imkansız.

Plague Inc. İndir

Zorluk seçimini yaptıktan sonra salgının genetiği ile oynadığımız bir ekran bizleri karşılıyor. Sonrasında nihayet oyuna geçiş yapıyoruz.

Oyuna geçtiğimizde ilk olarak ülke seçimi yapmamız isteniyor. Ülke seçimi hastalığımızı hızlı yayabilmemiz için en önemli etken. Bu yüzden ülke seçerken ülkenin gelişmişlik düzeyine ve havaalanı gibi kalabalığın olduğu mekanlarının ve kara komşularının olup olmadığına dikkat etmemiz son derece mühim.

Ülkeyi seçtikten sonra artık hastalığımızı yavaştan insanoğluna bulaştırmaya başlıyoruz. Tabii ki bir anda ülkenin tamamı hastalık kapmıyor. Öte yandan hastalığımızı yaymak için sürekli olarak geliştirmemiz gerekiyor. Gelişimi virüsü kapan insanlar neticesinde topladığımız DNA puanlarını kullanarak yapıyoruz. Tabii ki bunları yaparken insanoğlu boş durmuyor; virüsü durdurmaya yönelik çalışmalara başlıyor.

Bu noktada da strateji unsuru devreye giriyor. Sürekli olarak hastalığı geliştirmemiz, farklı stratejiler uygulayarak yayma çabasında olmamız gerekiyor.

Dünya üzerinde virüsümüzle tanışmayan tek bir insan kalmayana dek uğraş verdiğimiz oyunda hoşuma giden bir nokta da kayıt özelliği oldu. Oyunumuzu dilediğimiz an kaydedebiliyor ve kaldığımız yerden başlayabiliyoruz. Uzun soluklu bir strateji oyununda zaten olması gereken bir şey ancak çoğu oyunda bu seçenek olmadığından belirtmek istedim.

Oyun derin bir strateji oyunu olduğundan öğretici bölümü de konulmuş. Oyuna başlamadan hastalığınızı nasıl yayacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini okuyarak öğrenebiliyorsunuz.

YORUMLAR