Firefox

Firefox

36.0 (Windows)
Lisans:
Ücretsiz
Dil Desteği:
Türkçe
Geçen Hafta / Toplam:
6,761 / 6,797,059
İşletim Sistemi:
Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1
Üretici:
Kategori Sırası:
Tarayıcılar ve Gezginler #2
Firefox
Firefox Artı Yönleri
 • + Sürekli güncellenen ve geliştirilen sürümler
 • + Eski sürüme göre daha hızlı
 • + Gelişmiş eklenti yönetimi
 • + Kişiselleştirilebilen sekme yönetimi
Firefox Eksi Yönleri
 • - Zaman zaman Flash Player çökme problemi yaşaması

Gelişmiş Özellikleriyle Dikkat Çeken Firefox Kullanıcılara İnternette Hızlı Gezinme Şansı Tanıyor

Mozilla Firefox, bilgisayar kullanıcılarının internet deneyimini geliştirmek amacıyla hazırlanan hızlı, basit ve açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. 2004 yılında piyasaya sürüldüğü zamanlarda Internet Explorer'ın en büyük rakipleri arasında yer almayı başarmış olsa da son yıllarda popüleritesini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır. Yine de piyasada en çok kullanılan ilk beş internet tarayıcısı arasındaki yerini korumayı başaran popüler internet tarayıcısı, sürekli olarak güncellenmeye ve kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam etmektedir.

Firefox'un internet kullanıcıları arasında bu kadar popüler olmasının en büyük nedenleri arasında; basit ve anlaşılır kullanıcı arayüzü, yüksek tarama hızı ve güçlü güvenlik ayarları gösterilebilir. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle geliştiricilerin büyük ilgisini çeken Firefox, kendi topluluk sitesi üzerinde sürekli olarak ileri düzey kullanıcılar tarafından da sürekli olarak geliştirilmektedir.

Firefox ile Kolay İnternet Gezintisi

Daha hızlı ve daha kolay tarama yapmak amacıyla kullanıcılarına basit ama etkili bir kullanıcı arayüzü sunan Mozilla, Firefox üzerinde birçok farklı kaynağa yer vermiştir. Diğer birçok rakibi tarafından da kabul görmüş olan sekmeli tarayıcı yapısını yaratarak ilk kez kendi tarayıcısı Firefox üzerinde kullanan Mozilla, sadece bu özelliği sayesinde bile zamanında rakiplerine fark atmayı başarmış ve sonrasında onlara örnek teşkil etmiştir.

Son yıllarda gereksiz araç çubuklarını ortadan kaldırarak kullanıcılarına daha çok tarama alanı sunma konusuna odaklanan Firefox, Firefox 29 sürümüyle birlikte kullanıcılarına çok daha kullanışlı bir arayüz ve tüm özelleştirme seçenekleri tek bir menü altında sunmaya başladı. Bunun dışında Google Chrome üzerinde olduğu gibi arama ve tarama barlarını da birleştirerek, kullanıcılarına bir arada sunan tarayıcı, her ne kadar sadık kullanıcılarından tepki alsa da kullanıcılara çok daha verimli ve etkili bir internet deneyimi sunma konusunda büyük bir adım atmış oldu.

Firefox ile Hızlı İnternetin Tadını Çıkarın

Sahip olduğu güçlü JavaScript motoru sayesinde sayfa yükleme hızlarını oldukça hızlı bir şekilde tamamlayan Firefox, kullanıcılarına oldukça hızlı bir internet deneyimi yaşatmak için sürekli olarak kendisini geliştirmeye devam ediyor. Açılış hızı ve grafik yorumlama konusunda hala piyasada yer alan en hızlı tarayıcılardan bir tanesi olan Firefox, Direct2D ve Direct3D grafik sistemini kullanmakta olan karışık web içeriklerini ve videoları oynatma konusunda gerçekten oldukça iyi bir iş çıkarıyor.

Ayrıca çökme koruması veya hata koruması olarak adlandırabileceğimiz sistem sayesinde üzerinde çalışmakta olduğunuz tüm sayfalar değil sadece sorun çıkaran sayfa üzerinde çalışma durdurulur. Bu sayede görüntülemekte olduğunuz diğer içerikleri, diğer sorunlu sayfanın çalışmasını durdurduktan sonra görüntülemeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda tarayıcı üzerinde yer alan sekmeli tarama yapısı ve hem arama hem de web sitesi adreslerini yazmak için kullanabileceğiniz tek araç çubuğu işlerinizi çok daha hızlı bir hale getirmektedir.

Firefox ile Güvenli Bir İnternet Deneyimi

İnternet kullanıcılarının internet üzerinde güvenli ve anonim bir şekilde dolaşmalarına olanak sağlayan özel tarama özelliğini (gizli sekme veya gizli pencere) ilk kez kullanan tarayıcı olarak da adını tarihe altın harflerle yazdıran Firefox, bu özelliği sayesinde kullanıcılara ait geçmiş verilerini, arama geçmişini, şifreleri, indirmeleri, çerezleri ve önbelleklenmiş içerikleri kapatıldığı sırada otomatik olarak temizler ve kullanıcıların arkasında hiç bir iz bırakmamalarına olanak sağlar. Bu sayede siz bilgisayarınızın başında olmadığınız zamanlarda, bilgisayarınızın başına geçen herhangi biri size ait kişiler bilgilere veya verilere asla ama asla ulaşamaz. 

Tüm bunların dışında içerik güvenliği, kimlik hırsızlığına karşı koruma teknolojisi, antivirüs ve zararlı yazılım entegrasyonu gibi diğer gelişmiş özellikleriyle de kullanıcılarına çok daha güvenli bir internet deneyimi sunan Firefox, güvenliğine önem veren kullanıcıların ilk tercihleri arasında yerini almaya devam ediyor.

Kişiselleştirme ve Geliştirme Seçenekleri

Firefox'un en güzel özelliklerinden bir tanesi de şüphesiz ki kullanıcı arayüzü üzerinde yapabildiğimiz özelleştirme seçenekleridir. Araç çubukları üzerine sadece bir sağ klik tıklamasıyla veya sürükle bırak yöntemi yardımıyla istediğiniz yere kolayca taşıyabileceğiniz Firefox üzerinde, isterseniz arayüzü çok daha renkli bir hale getirmek için kullanabileceğiniz farklı temaları da deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda dahili eklenti arama ve yükleme aracı sayesinde tarayıcınız üzerinde doğrudan istediğiniz eklentileri arayabilir, yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Hatta eklentiler sayfası üzerinde sizlere önerilen ve diğer kullanıcılar tarafından değerlendirilen eklentileri de görüntüleyebilirsiniz.

Tüm bunların dışında eğer bir geliştirici veya yayıncıysanız, tarayıcının açık kaynak kod desteğinden ve gelişmiş API'sinden yararlanarak Firefox üzerinde kullanılabilecek olan uygulamalar ve eklentiler de geliştirme şansına sahipsiniz.

 • Ziyaretçi
  Firefox 36.0 için Ziyaretçi dedi ki;

  Firefox kişisel verileri silmiyor.Hal böyle olunca da eski ayarlar geri geliyor ve bu durum Firefox'un yavaş çalışmasına sebep oluyor.Çok sevmeme rağmen bu yüzden Firefox kullanamıyorum.Firefox yetkilileri önce buna bir çare bulsalar kullanıcılarına en büyük iyiliği yapmış olurlar.

 • sezgin
  Firefox 35.0.1 için sezgin dedi ki;

  Çevirmeli bağlantı kullanıyorum firefox 35 kurdum sayfalar açılmyor.Şimdi hemen çevirmeli bağlantı çok yavaş ondandır diyebilirsiniz ama firefoxu da bu bağlantıyla indirdim.düşünün firefox yokken indirme yapıyor ama firefoxu kurunca sayfa açmıyor.

 • sessizkralAd Soyad
  1
  - Firefox 35.0.1 için sessizkralAd Soyad dedi ki;

  merhaba ben kurdum sayfa açılınca bağlantı kalitesi düşüyor ve net gidiyor wifi kulanıyorum acaba neden böyle oluyor

 • Ziyaretçi
  Firefox 35.0.1 için Ziyaretçi dedi ki;

  Firefox'un 64 bit sürümü var mı ? Google Chrome'un var ama Firefox'un göremedim.

  • Cevap yazan: Ziyaretçi
   Firefox'un 64 bit sürümü Cyberfox.
   26 Şubat 2015 Perşembe - 19:06:03 - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  5
  - Firefox 35.0.1 için Ziyaretçi dedi ki;

  yıllardır chrome kullanıyordum artık iyice cıvımıştı yavaştı mozilla firefox yükledim 10 numara herşeyiyle çok güzel iyiki kurmuşum yavaş diyenlerde kursun görsün çokta hızlı olsa olsa sizin netiniz yavaştır :D

Firefox için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.