Yeni iPhone'ların 4 GB RAM'e Sahip Olduğu Ortaya Çıktı

Yeni iPhoneların RAM Değerleri Ortaya Çıktı 2

Geçtiğimiz hafta Apple, yeni akıllı telefonları iPhone Xs, Xs Max ve iPhone XR’yi tanıtmıştı. Apple, en yeni iPhone’larını tanıtırken alışıldığı üzere çok fazla detay vermemişti. Dolayısıyla, yeni iPhone’lar hakkında daha fazla detay öğrenmek isteyenler, Apple’ın websitesinden bu detayları kendileri bulmak zorundaydı.

Apple’ın tanıtımda değinmediği en önemli konulardan birisi de yeni iPhone’lardaki RAM’lerin kaç GB olacağıydı. Önceki nesil cihazlarda 3 GB RAM kullanılmıştı. "Yeni iPhone’larda yine 3 GB RAM mi olacak, yoksa RAM konusunda bir iyileştirme mi yapılacak?" sorusunun yanıtını doğal olarak birçok kullanıcı merak ediyordu. Neyse ki bu sorunun yanıtı Geekbench tarafından yapılan Benchmark testlerinde ortaya çıktı. Geekbench sonuçlarına göre, iPhone XR haricindeki 2018 iPhone’larda 4 GB RAM yer alırken, iPhone XR’de ise 3 GB RAM yer alıyor.

iPhone’lardaki RAM konusu, Apple’ın geliştirmeye çok da istekli olduğu bir özellik gibi görünmüyor. Halbuki birçok kişi iPhone’lardaki RAM eksikliğinden dolayı Apple’ı sık sık eleştiriyor. iPhone’lar, kendisinden 2 kat daha fazla RAM’e sahip Android telefonlarla karşılaştırıldığında, iPhone’ların uygulamaları açma konusunda daha hızlı olduğu ortaya çıkmıştı. Fakat arka plandaki uygulamaların geri getirilmesi ve arka planda fazla sayıda uygulama açık tutma konusunda iPhone’lar biraz eksiklik yaşarken, bünyesinde iPhone’lara göre daha fazla RAM bulunduran Android telefonların bu konuda daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştı.

Apple’ın kendi donanımını ve kendi yazılımını üretiyor olması göz önüne alındığında, şirketin kendi ihtiyaç duyduğu şeyleri tasarlama lüksüne sahip olduğu görülüyor. Pek çok iPhone kullanıcısının yeni iPhone’larda 6 GB ya da 8 GB gibi yüksek RAM miktarları görmeyi beklediği biliniyor. Ancak görünüşe göre Apple şimdilik 4 GB RAM’in üzerine çıkmayı düşünmüyor.