Cortana, Windows 10 İle PC'lere Giriş Yapacak

Cortana, Windows 10 İle PC'lere Giriş Yapacak

Windows Phone kullanıcılarına hemen her konuda yardımcı olarak hayatlarını kolaylaştıran dijital asistan Cortana'nın Windows 10 işletim sistemi ile birlikte masaüstünde de kullanılabilir olacağı resmileşti.

Windows Phone kullanıcılarına hizmet veren sanal asistan Cortana'nın bilgisayarda da kullanılabilir olacağı bir süredir konuşuluyordu. Windows 10 Teknik Önizleme sürümüne ait paylaşılan bir videoda asistanın nasıl çalıştığı da gösterilmişti. Bugün ise sanal asistanın yeni Windows işletim sistemi ile birlikte PC'lerde de kullanılabilir olacağı resmileşti. Başlat menüsünün yanına konumlandırılan ve sesli komutta kullanılabilir hale gelen Cortana, mobil sürümden bir farklılık göstermiyor. Soru sorma, internette arama yapma, hava durumunu kontrol etme, yerel ve bulutta depolanan dokümanlara erişme, müzik çalma ve çalan müziği durdurma, Skype veya herhangi bir uygulamayı başlatma, sesle e-posta ve mesaj gönderme gibi işlemler Cortana tarafından yapılabilecek.

Öte yandan Cortana, cihazlar arası senkronize şekilde çalışacak. Böylelikle PC üzerinden yapılan sorgulamalara mobilden devam etmek mümkün olacak. Cortana, ayrıca Microsoft'un yeni projesi  Spartan web tarayıcısında da kendini gösterecek.

Windows 10 Yükseltmesi Ücretsiz Olacak

YORUMLAR