Türkiye’nin İnsansı Robotu Akıncı-4 Yeteneklerini Geliştiriyor

Konya'da, Akınsoft adlı yazılım firması tarafından üretilen insansı robot Akıncı-4, Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dili birden konuşabiliyor. 

Yapay zeka ve görüntü işleme yazılımı desteğine sahip olan Akıncı-4, yeteneklerini her geçen gün geliştiriyor. Teknolojik altyapısı sayesinde insanları tanıyarak, yaş ve cinsiyet analizi yapabilen insansı robot, bunun yanı sıra Türkçe, İngilizce ve Arapça da konuşabiliyor. 

akınsoft

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, robotik sistemler üzerindeki 9 yıllık deneyimlerinin ardından yapay zekaya sahip Akıncı-4'ü geliştirdiklerini söyleyerek, "Akıncı-4'ün 10 tanesi parmaklarda olmak üzere 37 eklem noktası var. Akıncı-4'ün tüm motorlarını, devrelerini ve anakartını tamamen kendi fabrikamızda ürettik. Mühendislerimiz tarafından tamamen yerli olarak üretilen yazılımımız sayesinde robotu istediğiniz göreve programlayabiliyorsunuz”  dedi.

İnsansı robotun Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşabildiğini ifade eden Akın, Rusça’daki çalışmaların da kısa zamanda biteceğini dile getirdi. Akıncı-4’ün sensörler vasıtasıyla aldığı bilgileri kendi kütüphane bilgisiyle kıyaslayarak yorum yapabildiğini belirten Akın, “Derin öğrenme sistemiyle öğrettiğiniz birkaç bilgiyi sentezleyerek yeni bilgi üretebiliyor. Henüz bu özelliklerde Türkiye'de bir robot yok”  ifadelerini kullandı.

Robotun çeşitli alanlarda kullanılabileceğine işaret eden Akın, "Bu robot uluslararası alanlarda ve havalimanlarında daha güçlü olabilmemizi sağlayacak. 4 dil olarak havalimanlarında kullanılabilecek”  şeklinde konuştu.