10 Milyon Dolarlık Virüs! - Hacker Hakkında İlginç Bilgiler #3

İlginç bilgiler serimizin bu haftaki bölümünde Hacker kavramını ele alıyoruz. Bomba hikayeler ve bilgiler bu videoda sizlerle.

İlginç bilgiler serimizin bu haftaki bölümünde Hacker kavramını ele alıyoruz. Bomba hikayeler ve bilgiler bu videoda sizlerle.

1- Dünyanın ilk hackerı, tabi o zamanlar hacker denmiyordur muhtemelen, bir bilgisayar verilerini hacklediği için yakalanıyor. Fakat herhangi bir ceza almıyor. Neden mi? Çünkü o zamanlarda siber suçlar için herhangi bir yasa yok. Doğal olarak ceza veremiyorlar.

2- Timothy Lloyd isimli amerikalı 11 yıllık işinden kovuluyor, sene 96. İşinden ayrılırken merkezi bilgisayar sistemine zaman ayarlı bir yazılım yerleştiriyor. Bu yazılım 2 hafta sonra firmanın tüm verisini uçuruyor ve yaklaşık 10 milyon dolar zarara sebep oluyor.

3- Bu hikayeyi muhtemelen duymuşsunuzdur. Amerikada iki kafadar video poker makinelerinin bugını buluyor. Bu bugı kullanarak yarım milyon doları cebe indiriyorlar fakat yakalanıyorlar. Dava açılıyor doğal olarak. Ama davanın sonucunda, poker makinesine dışarıdan herhangi bir cihaz bağlamadan sadece kendi düğmelerini kullanarak bu parayı kazandıkları için suçsuz bulunuyorlar.

4- 2007 yılında bir IBM çalışanı, Amerika’daki bir nükleer santralin yönetimini sadece bir bilgisayar ve internet ile ele geçiriyor.

5- Steve Wozniak, yani Apple’ın kurucu ortağı, 69 yılında Kolorado Üniversitesindeki bilgisayar ağını hacklediği için okuldan atılıyor.

YORUMLAR