1952'den Günümüze Bilgisayar Oyunlarının Grafikleri Böyle Değişti

Bilgisayarların icad edilmesi medeniyet anlamında bir dönüm noktasıydı. İlk bilgisayarlar neredeyse bir odayı tamamen kaplıyorlardı ve oldukça sınırlı işlem güçlerine sahiplerdi. Bilgisayar teknolojisi adım adım ilerledi ve günümüzde oldukça gelişmiş hale

Bilgisayarların icad edilmesi medeniyet anlamında bir dönüm noktasıydı. İlk bilgisayarlar neredeyse bir odayı tamamen kaplıyorlardı ve oldukça sınırlı işlem güçlerine sahiplerdi. Bilgisayar teknolojisi adım adım ilerledi ve günümüzde oldukça gelişmiş hale geldi. Artık bilgisayarlar daha küçükler ve daha yüksek hesaplama güçlerine sahipler. Bu da beraberinde daha gelişmiş bilgisayar oyunları getirdi.

İlk bilgisayar oyununun hangi oyun olduğu konusunda tartışmalar devam etse de yayınlanan bu videoda bilgisayar oyunları tarihi yaklaşık 13 dakika içerisinde özetleniyor. Bu videodaki ilk oyunumuz ise 1952 yılında yayınlanan Nimrod Computer Game. Video ilerledikçe 70'li, 80'li, 90'lı yıllar ve 2000'lerin başlarından da oyun örneklerine yer veriliyor. 2015 yılına gelindiğinde ise videomuz Tom Clancy's The Division oyunuyla sonlanıyor. Bütün bu süreçte Mario, GTA, Tomb Raider, Max Payne, Pac-Man, Wolfenstein, Prince of Persia, World of Warcraft, Outrun, Half Life, Quake, Medal of Honor, Need for Speed, Call of Duty ve Battlefield gibi efsane oyun serilerine de yer veriliyor ve grafiklerinin nasıl daha da geliştirildiğine örnekler gösteriliyor.

Görüntülere göz atınca değişimin çarpıcı boyutlarda olduğu görülebiliyor, iyi seyirler!

YORUMLAR