Apple Kulaklık Girişinden Neden Vazgeçti?

Apple iPhone 7 serisi ile kulaklık girişini cihazlarından kaldırdı. Peki Apple, 3,5mm Jack'ı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'dan neden kaldırdı sizce? Biz bunun üzerinde düşündük ve 5 başlıkta topladık. 1.3,5mm jackın tutarsız çalışması Yani, 3,5mm jack zamanla

Apple iPhone 7 serisi ile kulaklık girişini cihazlarından kaldırdı. Peki Apple, 3,5mm Jack'ı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'dan neden kaldırdı sizce? Biz bunun üzerinde düşündük ve 5 başlıkta topladık.

1.3,5mm jackın tutarsız çalışması

Yani, 3,5mm jack zamanla cebimizde çantamızda korozyona uğruyor. Bu yüzden de seste hışırtı telefonda ise algılamama sorunu oluşabiliyor. Ama bu demek değil ki Apple sadece kendisine ait olan bir patenti kullanarak bir çözüm üretebilir? Değil mi?

2.Pazarda yeni talep yaratmak

Apple pazar yoklamalarında kablolu yerine kablosuz kulaklıkların revaçta olduğunu biliyor. Pazarda (yan sanayi dahil) yeni talep yaratmak için bu adımı atıyor. Kaldı ki AirPods epey havalı, ama tercihimizi normal kablosuz kulaklıklardan yana kullanacağız.

3.Apple’ın yan sanayi üreticilerden patent bedeli alması

Apple patenti kullanan bir cihazı üretmek için, Apple’a para ödenmiş olması gerekiyor. Bilindiği üzere “Lightning” Apple’ın patentinde olan bir terminal, 3,5mm jack ise serbest kullanıma tabi :) Dolayısıyla Lightning kablosu kullanarak kulaklık yapacaksanız parasını ödeyeceksiniz (dolaylı olarak). Firmanın ödediği patent parası etiket fiyatında sizden nasıl olsa çıkacak.

4.Telefonun içinde yer açmak

Apple iphone boyutlarını ufalttıkça kasadaki yeri azalıyor. Bir de bunun üzerine telefonun içinde sayısı artan komponentler de gözönüne alındığında, iPhoneların içi metrobüs mertebesine çıkmış durumda. İçeriyi boşaltmak için atılabilecek ilk komponent ise 3,5mm jack. Neden mi? Şu fotoğrafa bakarak siz karar verin :) 

Bu madde komplo teorisi boyutunda, bu yüzden ihtimali düşük. Ama değinmeden geçemeyiz.

5.Apple Home Butonunu ortadan kaldırmak üzere!

İncelemelerimizde gördüyseniz iphone 7 serisinde home butonu artık hareketsiz durumda. Yani apple eğer isterse ekranın içine bile adapte edebilir. Bu da ne demek oluyor? Apple çok da uzak olmayan bir gelecekte Home butonunu ortadan kaldırmayı düşünüyor olabilir. Ama bunu nasıl yapacağı şu anda muamma. Peki bunun 3,5mm jack ile alakası ne derseniz, ekranı ve komponentleri aşağıya yaklaştırabilmek için kasa içinde yer ihtiyacı olacak. 4. maddeyi hatırlarsanız ne kadar mantıklı olduğunu anlayacaksınız.

Peki sizce 3,5mm jackın ortadan kalkması gerçekten büyük bir sorun mu?

YORUMLAR