Araba Markaları Nereden Geliyor? - İlginç Bilgiler #4

İlginç bilgiler video serimizde bu hafta otomobil isimlerine yakından bakıyoruz.

Bu hafta ilginç bilgiler videomuzda sizlere beş araba markasının nereden geldiğini anlattık.

1- AUDI

1899 yılında August Horch "Horch" adı ile bir otomobil firması kuruyor ve 1901 yılında ilk otomobil üretiliyor. Hemen ardından August Horch ile sorunlar yaşayan firma yollarını ayırıyor. Yeni bir isim bulması gereken firma eski almancada "dinle" anlamına gelen Horch kelimesinin latince karşılığı olan Audi'yi tercih ediyor ve Audi bugüne kadar geliyor.

2- BMW

İlk olarak Bavyera Motor İşletmeleri adı altında bir tamir atelyesi olarak hayatına başlayan BMW zamanla büyük işlere imza atıyor ve adı BMW yani "Bayerische Motor Werke" oluyor.

3- FIAT

İtalyancada zafer anlamına gelen FIAT aynı zamanda da "fabbrica italiana automobili torino" anlamına da gelmektedir.

4- Mercedes Benz

Emil Jelinek isimli bir şahıs 1900'lerin başında Daimler-Benz marka bir otmobil satın alıyor ve AMG tarzında modifiye edip yarışlara katılıyor. O sırada için içine Karl Maybach da giriyor. Gottlieb Daimler, Carll Benz ve Karl Maybach Emil Jelinek'in yaptığı işi çok beğeniyorlar. Aynı zamanda da Emil Bey, kızı Mercedes Jelinek yarışlarda şans getirdiğine inanmaktadır. Daimler Benz'in kurucusu üçlü bu fikri beğenir ve firmanın adını Mercedes-Benz yaparlar.

5- Nissan

Japon Jidosha-seizo co. ve nihon sangyo co.ltd. firmaları güçlerini birleştirme kararı alır ve isimlerinin kısaltmalarından ni-san markasını oluştururlar. Sonradan bu kelimeyi Nissan olarak değiştirirler ve günümüze bu şekilde gelir.

YORUMLAR