Dünya Emoji Gününüz Kutlu Olsun! - Emoji İncelemesi

Dünya Emoji günü nedir, ortaya nasıl çıktı? Emoji nedir nasıl ortaya çıktı sorularını cevapladığımız bu videomuzda Emojileri yakından inceliyoruz.

Dünya Emoji Günü nedir, ortaya nasıl çıktı? Emoji nedir nasıl ortaya çıktı sorularını cevapladığımız bu videomuzda Emojileri yakından inceliyoruz. Gerek geçmişi gerekse de bugünki durumundan detaylıca bahsettiğimiz videomuzda Emoji gününün tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

Emoji, kelime olarak Japonca’da “picture character – resim karakterler” anlamına geliyor. İlk emoji’de doğal olarak Japonya’da 1995 yılında üretilmiş. Japon iletişim firması Docomo, kalp şeklinde bir emoji tasarlayıp bazı cihazlarına bunu eklemiş. 1998 yılında aynı firma duygu durumunu anlatmak için ikonlar geliştirmiş ve bunu dijital iletişim kanallarında kullanmış. Sonrasında mesajlaşma programlarında bolca kullanılan bu emojiler 2013 yılında Oxford Sözlüğü’ne girmiş.

1998 yılında Docomo isimli şirket emojileri dijital ortama taşımış. sonra yıllar içinde büyüyor geliyor ve 2010 yılında artık bilgisayar ortamına taşınıyor.

Asıl olay 2011 yılında Apple’ın duyurduğu iOS 5 mobil işletim sistemiyle patlıyor ve o günden sonra önü alınamıyor.
en büyük ilk eklenme ise 2014 yılında 250 yeni emoji ile oluyor ve günümüzde halen bir çok duyguyu ifade etmek için emojiler kullanılıyor. 

Dünya Emoji Günü 2014 yılından bu yana her yıl 17 Temmuz tarihinde kutlanıyor. Dünya Emoji Günü'nün 17 Temmuz'da kutlanmasının sebebi ise, takvim emojisinde 17 rakamının yazmasıdır. Bu arada bazı uygulamalardaki takvim emojilerinde farklı tarihler görebilirsiniz. Bunun sebebi ise genellikle o firmanın kuruluş tarihine işaret etmesidir. Twitter’ın 21 mart’ta kurulması gibi.

YORUMLAR